Hangisi Daha Maliyetli? Bitcoin mi Yoksa Para mı?

Bitcoin madencilğinde tüketilen enerji, sürekli gündeme ısıtılıp ısıtılıp getiriliyor. Bir BTC nin üretim maliyeti ne kadardır? Bitcoin ne kadar elektirk tüketiyor? Bir BTC nin maliyeti ile günümüzde kullanılan fiziksel paraların üretim maliyeti kıyaslandığında hangisi daha az maliyetli olur? diye bir çok soru ile detaylarına baktığımızda, aslında Bitcoin, paraya nazaran daha az maliyetli oluyor. Nasıl oluyor bu der gibisiniz !

Şimdi Bitcoin’nin çok elektrik tükettiği doğru. Fakat fiziksel paralarımız ile kıyasladığımızda aslında daha ekonomik bir para birimi olduğunu görürüz.

Bu arada enerjide de yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneleceğimizden (dünya olarak) ileride bunun büyük ölçüde sorun olarak ortadan kalktığına şahit olacağız zaten.

Kullandığımız Fiziksel Paraların Maliyeti Ne Kadardır?

Fiziksel paraların maliyeti için tüm gider kalemlerinin tek tek hesaplanması lazım. Bunun için ülkelerin merkez bankaları para bastığı zaman maliyete eklenenler; üretim tesis binası, makinalar, personeller, lojistik, güvenlik, geri dönüşüm birimleri ve daha bir çok parametre işin içine girer.

Şimdi işi biraz daha somutlaştıralım. Amerika da 2018 yılında 800 milyon dolar banknot basmak için federal merkez bankası, bu parayı taşımak için 24 milyon dolar, kalite güvencesine 14 milyon dolar, sahte paradan caydırmak için 7 milyon dolar harcamış. Kripto paralar da ise bu sorun olmaz. Sahtesi yoktur. Bitcoin 21 milyon adettir. Bir tane bile firesi olmaz. Bu açıdan baktığımızda kullanmış olduğumuz paraların maliyeti hem daha yüksek hemde problemleri çoktur.

1 Bitcoin İçin Ne Kadar Enerji Harcanır?

1 Bitcoin için ne kadar enerji harcanır veya elektrik tüketilir? Madencilik ile çıkan bir Bitcoin ortalama 235 KWh elektrik harcarken bu oran şuan çok daha artmış durumdadır. Ülkemizi baz alırsak Bitcoin üretim maliyeti ortalama 5.500 dolar civarında oluyor. Bazı ülkelerde elektrik maliyetleri daha fazla olduğu için doğal olarak madencilik maliyetleri ülkeden ülkeye farklılık gösterecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.