5/5 - (1 vote)

Amerikan Hazinesi popüler bir kripto para karıştırıcısı olan Tornado Cash’i kapattı ve tüm cüzdanlarını dondurdu.

Bir Amerikan Adaleti tarafından bir de-fi projesine karşı olan ilk yaptırım olarak tarihe geçti.Amerikan kaynakları Tornado Cash’in Kuzey Kore ile bağlantılı olduğu bilinen hacker grubu Lazarus’un 455Milyon dolardan fazla kara parasını aklamak için kullanıldığını söyledi.

Fırsatlar
dfsdsfd
T&Cs Apply
heyyo
Lider Kripto Para Borsası Binance Yeni Üye Olan Kullanıcılara %5 Komisyon İndirimi Veriyor.350+ Kripto Parayı Güvenle Alın Satın

Amerikan Hazinesi sitesinde yayınlanan liste ile, Tornado Cash tarafından kullanılan 44 cüzdan adresi illegal ilan edildi ve Amerikan vatandaşlarının ve firmalarının bu kripto para adresleri ile her hangi bir işlem yapmaları yasaklandı.

Mixing Servisi Nedir?

Her hangi bir kripto para birimini kullanıcılar a Tornado Cash gibi bir aracı kuruma gönderirler ve aracı bu koinleri kendi havuzlarında bir biri ile karıştırdıktan sonra tekrar göndericiye gönderir. Bu sayede suç gelirlerinin aklanmasında karıştırıcı servisler sıklıkla, siber suçlular tarafından kullanılmaktadır.

Bu hamle ile Amerikan adaletinin kripto para ile işlenen suçlara karşı son derece sert olduğu bir kere daha ortaya çıkmış oldu. Amerikan hazinesi Mayıs ayında yine başka bir karıştırma servisi olan Blender.io’ya yaptırım uygulamıştı.

Fırsatlar
dfsdsfd
T&Cs Apply
heyyo
Lider Kripto Para Borsası Binance Yeni Üye Olan Kullanıcılara %5 Komisyon İndirimi Veriyor.350+ Kripto Parayı Güvenle Alın Satın

Genellikle Yasal olmayan sebepler ile kullanılan karıştırıcı servislerin , merkeziyetsiz yani De-Fi olması, yasal gerekçeler ile işleyen başka de-fi platformlarında ve yatırımcılarında endişe yaratıyor. ABD kendi vatandaşlarına hizmet sunacak kripto girişimlerinden katı Amerikan para politikaları ve kanunlarına uymalarını istiyor. Bu kanunlar her eyaletten ayrı ayrı para aracılığı yönetimi lisansı almak, kullanıcıları tanımak gibi bir çok de-fi platformunun hali hazırda kurtulmak istediği engajeler. Bu sebep ile de-fi ve Amerika arasında soğuk bir savaş var diyebiliriz.