Tether Nedir?

5/5 - (1 vote)

Bu yazımızda kripto para piyasalarının dinamosu, sabit kripto para tether nedir, inceleyeceğiz.

Tether Nedir?

Tether(usdt) bir çok kripto para borsası tarafından listelenmiş olan ve 2014 yılında Tether Limited isimli şirket tarafından oluşturulmuş, dolar karşısında sabit olarak tasarlanmış bir kripto para birimidir.

Tether Kimin?

Tether sabit kripto para birimi, Tether Limited isimli, İFinex şirketine ait olan bir alt şirkete aittir. Ifinex ise 2012 yılından beri faaliyet gösteren Bitfinex Kripto para borsasını işleten şirkettir.

Tether Neden Sabit?

Tether Limited, piyasaya arz ettiği tether koinleri karşılığında “gerçek” parayı hesaplarında tutmayı garanti eder. Yani piyasada bulunan her bir USDT Tether için şirket hesaplarında bir Gerçek Usd bulunmaktadır. Bu karşılık tetheri her hangi bir zaman dolar karşısında aynı değerle değiştirilebileceğinden 1 dolara sabit olarak tutar.

Tether Hakkında Şüpheler

Kripto para topluluğu içinde tether sabit koini karşılığında şirket hesaplarında gerçek miktarda para bulunmadığı iddiaları yıllardır dile getirilmektedir. Böyle bir durumun gerçek olması ihtimali, tetheri 1 dolar sabitliğinde olmaması anlamına gelir ve gerçek olduğu kanıtlanırsa kripto para piyasalarında çok ciddi depreme neden olacaktır. Çünkü neredeyse bütün kripto para borsaları tether ile bitcoin ve diğer kripto para birimleri alınıp satılabilmektedir.

Bitfinex Tether İlişkisi Nedir?

Bitfinex kripto para borsasını işleten şirket olan Ifinex aynı zamanda Tether sabit koinimin işletmecisi olan Tether Limited şirketinin de sahibidir. Yani tether ve bitfinex aynı şirket ve kişiler tarafından yönetilmektedir. Bu durum tether üzerindeki şüphelerü de arttırmaktadır. 2018 yılında bitfinex’in kullanmaya yetkisi olmayan 850 milyon dolarlık tether limited fonlarını kullandığı için Haklarında New York mahkemesi tarafından dava açılmıştır. Bitfinex bu süreci olumlu yöneterek mahkeme ile anlaşmaya varmıştır.

Daha Fazla Oku