5/5 - (1 vote)

Giriş

Bu yazımızda “Bitcoin yarılanması” yada “Bitcoin Halving” denilen Bitcoin ağ ödüllerinin yarı oranda azalması hakkında detaylı bir inceleme yapacağız. Ağ ödüllerinin düşmessininn, madenciliğe ve tabi ki bitcoin fiyatına olsası etkileri hakkında detaylı bilgi almak için yazımızı okumaya devam ediniz.

Fırsatlar
dfsdsfd
T&Cs Apply
heyyo
Lider Kripto Para Borsası Binance Yeni Üye Olan Kullanıcılara %5 Komisyon İndirimi Veriyor.350+ Kripto Parayı Güvenle Alın Satın

Bitcoin Ağı

Bitcoin ağı temelde bir araya gelmiş ve aynı işi yapan bilgisayarlar yani node’lardır. Bitcoin yazılımını çalıştıran Bu bilgisayarlar en başından beri yapılmış olan tüm bitcoin transferlerinin kaydını tutar.Bunu bir muhasebe defterine benzetebiliriz. Her bir bitcoin transferi bir bilgisayar yani madenci tarafından bir blok içerisinde onaylanır ve bu onay diğer node’lara yani diğer madencilere iletilir. Diğer madenciler de bloktaki transferleri onayladığı zaman bitcoin transferi muhasebe defterine yazılmış yani gerçekleşmiş olur. İsteyen herkes bitcoin node’u kurarak bitcoin ağına katılabilir. Ancak tabi ki, bunun için yeterli depolama alanı olması gereklidir.

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin madenciliği en temel ifade ile Bitcoin ağına özel donanımları ile katılan insanların ağ içerisinde doğrulayıcı ve onaylayıcı olmasıdır.

Bitcoin proof of work (PoW) diye bilinen çalışmanın kanıtı anlamında Türkçe’ye çevirilebilecek bir sistem ile işler. Bu sistem bitcoin madencilerinin, blok ödüllerini almak için gerekli tüm iş ve çalışmalarını kanıtlamaları gerektiği bir sistemdir. Bu iş ve çalışmalar esasında, ağ içerisinde çalıştırdıkları madenci makinelerin, karmaşık şifreleri çözmek için,yeterli zamanda ve yeterli enerji ile çalışmasıdır. Ve bitcoin ağında ne kadar çok bilgisayar ağ üretmek için rekabet halinde ise; madencilik zorluğu da o kadar artmaktadır.

Bitcoin madenci makineleri, bitcoin transferlerinin doğruluğunu onaylamak için karmaşık matematik eşitliklerini çözmek zorundadır. Madenci daha sonra doğruladığı işlemi bloğa ekler ve blok zinciri denilen yapıyı oluşturmaya devam etmiş olur. Bir bitcoin bloğu maksimum sayıda transfer sayısına ulaştığında, blok kapatılır ve bloğu kapatan madenci, blok ödülünü alarak bloğu kapattığını tüm ağa yayar. Bloğun kapatıldığı diğer madenciler tarafından da onaylandığında bitcoin transferi geri döndürülemez şekilde tamamlanmış olur.

Fırsatlar
dfsdsfd
T&Cs Apply
heyyo
Lider Kripto Para Borsası Binance Yeni Üye Olan Kullanıcılara %5 Komisyon İndirimi Veriyor.350+ Kripto Parayı Güvenle Alın Satın

Tüm Bitcoinler Madencilik İle Çıkarıldığında Ne Olacak

Bitcoin Yarılanması veya bitcoin Halving

Kabaca 2140 yılında bitcoin’in toplam arzı olan 21 miyom bitcoin’in tamamı madencilik ile çıkarılmış ve arz edilmiş olacak. Bu noktadan sonra, bitcoin madencileri, blok yaratımı için bitcoin ödülü almasada, yarattıkları blok içinde gerçekleşen tüm bitcoin transferleri işin ödenen transfer ücretlerini toplamaya devam edecek. Teoride bitcoin fiyatı çok yüksek olacağı için sadece ağ ücretlerini toplamak bile madencilere yüksek maliyetli madenci cihazlarını açık tutmak için teşvik edecek.

Bitcoin Halving veya Bitcoin Yarılanma

Sathoshi Nakamoto’nun 2008 yılında, bir sohbet odasında paylaştığı manifesto ile Bitcoin geride bıraktığı 14 yılda, ekonomi anlayışını, finans beklentilerini, yatırım opsyonlarını kısacası para ile ilgili olam her şeyi değiştirmeye, dönüştürmeye devam ediyor.

Nakamoto’nun bitcoin’i yaratırken, kripto para arzını zaman içinde azaltarak, artan talep ile fiyatta, dolayısı ile madencilik faaliyetlerini teşvik için geliştirdiği bir sistemdir bitcoin yarılanması.

Bilindiği gibi bitcoin madencilik adı verilen ve özel yazılım ve donanımsal ekipmanlar ile gerçekleştirilen bir faaliyet ile üretiliyor. Bu madenciler blok zincirinde ürettikleri her blok için belirli miktarda Bitcoin ödülü ve o blok içerisindeki tüm bitcoin gönderim işlemleri için ödenen komisyon ücretlerini alıyor. Peki arzı 21 Milyon ile sınırlı olan bitcoin’lerin tamamı üretildiğinde ne olacak? Madenciler çok yüksek maliyeti bitcoin madenciliği makinelerini neden çalıştırmaya devam edecekler?

İşte bu soruların kilit cevabı Bitcoin yarılanması yani, halving’dir.

Şu anda toplam bitcoin sirkülasyonu 18milyon civarıdır ve bu geriye madenciliği yapılacak 2,5 milyon daha bitcoin olduğu anlamına geliyor.

Bitcoin kodu sebebi ile her 210bin blokta bir madencilere verilen ağ ödüllerini yarı yarıya indirir.Bu 210bin bloğun üretilmesi de yaklaşık olarak 4 yıl sürmektedir. İlk bitcoin blogu olan genesis bloğun yaratılmasından beri geçen sürede Bitcoin ağ ödülü 50’den 25’e daha sonra 25’ten 12,5’a en son da 11 Mayıs 2020 yılındaki yarılanma ile 12.5’tan 6,25’e düştü.

Bitcoin yarılanması yeni bitcoin yaratımı yani arzını önemli ölçüde kısıtlamaktadır. Bu kısıtlama da tarihsel olarak bitcoin fiyatlarına yansımıştır.

Teorik olarak bitcoin yarılanması 2140 yılına kadar çok küçük parçalara bölünerek devam edecek ve 21 milyon bitcoinin tamamı arz edilmiş olacak.

Bitcoin madencileri, bitcoin bloğu yarattıklarında bu ağ ödülünün yanında blok içerisinde gerçekleştirilmiş tüm bitcoin transferleri için ödenen işlem ücretlerini de almaktadır. İşte son bitcoin arz edildiğinde bitcoin madencileri sadece işlem ücretlerini almak için madencilik makinelerini çalıştırmaya, yani blok üretmeye devam edecekler.

Her 10 dakikada bir blok üretildiği düşünüldüğünde; her on dakikada bir piyasaya sürülen bitcoin sayısı azaldığı için talep sabit kalsa bile, klasik iktisat teorisine göre bu durum bitcoin fiyatını arttırmalıdır. Netekim tarihsel olarak ta, bu yarılanma etkisi, yarılanmadan bir iki ay itibari ile fiyatlara yükseliş olarak yansımıştır.

Fırsatlar
dfsdsfd
T&Cs Apply
heyyo
Lider Kripto Para Borsası Binance Yeni Üye Olan Kullanıcılara %5 Komisyon İndirimi Veriyor.350+ Kripto Parayı Güvenle Alın Satın

Bitcoin Yarılanma Sonuçları

Klasik iktisat teorisi bize, bir ürünün arzı azalırsa talep sabit bile kalsa ürün fiyatının yükseleciğini söyler. Bitcoin’de geride kalan 14 yılda, talep sabit kalması bir yana, yeni teknolojinin hızla adapte olması sebebi ile, çok hızlı artan talep, bitcoin fiyatını ilk ortaya çıktığı günlerde hayal bile edilemeyecek seviyelere taşımıştır. Bitcoin ağ ödülünün ilk kez yarılandığı 2012 tarihinde bitcoin fiyatı 12 dolardan 1200 dolara bir sıçrama yaşadı.2016 yılındaki ikinci bitcoin yarılanması tarihinde 607 dolar olan bitcoin fiyatı bir yıl içinde 19800 dolara kada yükseldi ancak fiyat 2 yıl içinde 3800 dolara kadar düşmüştü. 11 mayıs 2020 yılındaki 3. bitcoin yarılanmasında bitcoin fiyatı 8800 dolardı ve bir ay sonra bitcoin fiyatı %500’den fazla artarak 58000 dolara yükseldi. Tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69bin seviyelerinden bu günün fiyatlarına ulaşıldı.

Yarılanmanın Yatırımcıya Etkisi

Bitcoin yatırımcıları doğal olarak bitcoin’in fiyatı ile ilgilidirler. Tarihsel olarak bitcoin yarılanması bitcoin fiyatına hızlı bir artış olarak yansımıştır. Ancak hatırlatmakta fayda var ki; bu artışlar sadece arzın azalmasından değil, bitcoin yarılanmasının yarattığı, yükseliş beklentili yatırım ortamıdır.

Yarılanmanın Madencilere Etkisi

Bitcoin madencilik zorluğu, ağa her geçen gün yeni madenci makineleri katıldığı için sürekli artmaktadır. Bir de ağ ödülündeki yatılanma bitcoin madencileri için madenciliği zorlaştırmakta, geliri düşüren bir ortam yaratmaktadır. Tam da bu sebeple bitcoin fiyatının artması madencilikten elde edilecek olan gelirin tatmin edici kalmadı için gereklidir. Araştırmalar bitcoin madencilik faaliyeti ile fiyatların ters orantılı olduğunu göstermiştir. Yani bitcoin fiyatı arttıkça ağdaki maline sayısı azalmaktadır. Bunun sebebi, örneğin bir makinesinden tatmin edici gelir alan bir madencinin ikinci makinesini başka bir ağa kaydırarak farklı kazanç fırsatları kovalaması olabilir.

Bitcoin Yarılandığında Ne Olur?

Kısaca söylemek gerekirse bitcoin yarılandığında ağda blok üretimi için ağ tarafından ödenen ödül yarı oranda düşürülür. Genesis bloktan 2012 yılına kadar 50btc olan bitcoin ağ ödülü, önce 25’e, daha sonra 12,5’a en son da 6.25’e düşmüştür. Bir sonraki yarılanmada ağ ödülü 3,125 bitcoin olacaktır.

Bitcoin Yarılanması Neden 4 Yılda bir Oluyor?

Bitcoin ağında bir blok üretimi yaklaşık olarak 10dakika sürüyor. Bitcoin kodu gereği her 210.000 blokta yarılanacağı için bu 210.000 bloğun üretimi yaklaşık olarak 4 yol sürüyor.

Bitcoin Yarılanmasının Bitcoin Fiyatına Etkisi

Bitcoin yarılanmasının bitcoin in fiyatına doğrudan bir etkisi yoktur. Ancak piyasaya sürülen yeni bitcoinlerdeki azalma , bitcoin’e olan talep sabit bile kalsa, teorik olarak fiyatı arttıracaktır.

Aynı zamanda bitcoin yarılanması, kripto para topluluğunda bir yatırım heyecanı ve iştahlı bir yatırım ortamı yaratmaktadır. Bu fırsat kovalayan yüz milyonlarca insanın kar beklentisi ile bitcoin satın alması, bitcoin fiyatının asıl yükseliş sebebidir.

Değerlendirme

Bitcoin madencililerine ağı hayatta tutmaları için ödenen ağ ödülünün, bu ağ ödülünün işleyişi ve gerekliliğini anlatmış olarak, bu ağ ödülünün bitcoin fiyatı ve ekosistemine olası etkileri son bitcoin kazılana kadar devam edecektir.