IMF: Almanya pandemiyi iyi yönetti

Uluslararası Para Fonu-IMF (International Monetary Fund), Almanya’nın pandeminin ilk dalgasını başarıyla yönettiğini açıkladı.

Dünya çapında etkili olan ve birçok ülkenin sağlık sektörünü ve ekonomisini derinden etkileyen hatta yer yer yıkıma uğratan koronavirüs salgınında Almanya’ya tam not verildi.

IMF’den yapılan açıklamada, “Almanya, COVID-19 salgının ilk dalgasını nispeten iyi bir şekilde yönetti. Erken ve güçlü bir halk sağlığı ve ekonomik politika müdahalesi, ekonomideki daralmanın Avrupa’nın diğer büyük ekonomilerinin çok altında bir seviyeye çekilmesine yardımcı oldu” ifadelerine yer verildi.

Almanya Avrupa ülkeleri içinde iyi durumda

Uluslararası Para Fonu (IMF), Almanya’nın korona pandemisinden kaynaklı oluşan kriz durumunu iyi yönettiğini duyurdu. IMF, Avrupa’daki diğer ülkelere göre Almanya’nın durumunun daha iyi olduğuna vurgu yapılan açıklamada, Alman ekonomisinin kriz döneminde 5,5 daralacağını, gelecek yıl ise kısmen toparlanacağını kaydetti.

Almanya süreci iyi yönetti

IMF, açıklamasında Alman ekonomisine ilişkin 4. Madde Konsültasyonu kapsamındaki denetimin ilk verileri açıklandı.

Almanya’nın COVID-19 pandemisinde gerek sağlık sisteminde ve gerekse de ekonomik yardımlarda “erken ve güçlü” bir şekilde harekete geçtiği belirtildi. Açıklamada, “Almanya, COVID-19 salgının ilk dalgasını nispeten iyi bir şekilde yönetti. Salgın sosyal yaşama ve ekonomik faaliyetlere büyük bir zarar verdi. Erken ve güçlü bir halk sağlığı ve ekonomik politika müdahalesi etkili oldu. Ekonomideki daralmanın Avrupa’nın diğer büyük ekonomilerinin çok altında bir seviyeye çekilmesine yardımcı oldu” ifadeleri kullanıldı.

İkinci dalgaya dikkat

Alman ekonomisinin bu yıl yaklaşık 5,5 daralacağının belirtildiği raporda, önümüzdeki yıl için ise ekonomide toparlanma yaşanacağı öngörüsünde bulunuldu. Alman ekonomisinin bir yıl sonra COVID-19 krizi öncesi seviyeye geri geleceğinin değerlendirildiği açıklamada, “Ekonomik görünüme ilişkin riskler mevcut” denilerek ihtiyatlı bir dil kullanıldı.

Covid-19’da ikinci dalga tehlikesine dikkat çekilerek, ikinci dalganın kontrol altına alınamaması halinde Alman ekonomisini daha sert tedbirlerin beklediği ve Brexit ve küresel ticaret gerilimlerinin yeniden tırmanacağı uyarısında bulunuldu.

Açık ve ticarete (ihracata) dayalı ekonomiye baskıya dikkat

COVID-19 aşısında başarı sağlanması halinde ekonomik krizden çıkışın nispeten kolay olabileceğinin ifade edildiği açıklamada, Alman ekonomisine ilişkin, “Küresel ekonomiye yönelik diğer şoklar da Almanya’nın açık ve ticarete (ihracata) dayalı ekonomisine baskı uygulayabilir” denildi.

Şirketlere desteği arttırın

IMF’nin açıklamasında, Almanya’ya COVID-19 pandemisi sürecinde krizden çıkış için gevşek mali politikanın sürdürülmesi tavsiyesinde bulunuldu. Ayrıca, açıklamada ülkede iş gücü piyasasındaki sorunlara ilişkin Alman şirketlerine verilen desteğin arttırılması önerildi.

Akanay Evren

Geleceğin dijital varlığı hakkında detaylı bilgi ve donanıma sahip olmak için çalışıyorum. Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezunum. Blockchain, Bitcoin ve Altcoinler ile ilgili çeşitli araştırmalar yapmaktayım. Bilimsel olarak yapmış olduğum araştırmaları siz değerli ziyaretçilerimiz ile paylaşmaktadan mutluluk duyarım.

En Son Haberler

Bitcoin Cüzdanı (Bitcoin Vallet) Nedir 2022

Bitcoin cüzdanı ilk bakışta yalnızca Bitcoinlerinizin durduğu bir banka hesabına benzese de, kripto paraların kendine…

10 saat önce

BTC Analiz: Bitcoin de yaşanan düşüş, piyasa olgunluğunun bir işaretidir

Bitcoin de yaşanan düşüş trendi, piyasa olgunluğunun bir sinyali olarak görülüyor. 24 saat içinde yaşadığı…

19 saat önce

BDDK Kripto paralar ile ilgili şok uyarıda bulundu

BDDK Kripto Paralar İle İlgili  yapmış olduğu açıklamayla bir anda moraller alt üst oldu. Bankacılık…

2 gün önce

Kripto tabanlı sosyal medya platformu – Bitclout

Bitclout Kripto Tabanlı Sosyal Medya Platformu olarak işlem yapmaktadır. Bitcoin altyapısına benzer fakat sosyal medyanın…

2 gün önce

Ünlü zengin yeni gözdesi olan 2 Altcoin ismini açıkladı!

Yeni Gözdesi Olan 2 Altcoin haberiyle piyasa hareketlendi. Ünlü zengin Tim Draper, yapmış olduğu güçlü…

4 gün önce

Son Dakika! Kripto para madenciliği sebebiyle ülkede büyük elektrik kesintisi!

Kripto Para Madenciliği sebebiyle büyük bir elektrik kesintisi olduğunun bildirilmesiyle birlikte bir anda tüm gözler…

4 gün önce