5/5 - (3 votes)

Giriş

Dünya’nın lider kripto para borsası Binance kullanıcılarına kaldıraçlı işlem yaparak, gelir fırsatlarını katlama imkanı sunuyor. Binance 2017 yılında kurulduğundan bu yana, inanılmaz bir yükseliş göstererek, kripto para toplululuğunun en çok saygı duyduğu dev bir bitcoin borsası haline geldi. Öyle ki; kullalıcı sayısının çok fazla olması market içerisindeki likidite oranlarını çok ciddi olarak arttırdı. Bu sebep ile emir defterlerinde neredeyse her kripto için yüksek bir likidite mevcut. Bu sebep ile kaldıraç ile işlem yapmak isteyen bir çok kullanıcınının ilk adresi Binance oluyor. Binance’ta kaldıraçlı işlem nasıl yapılır detaylı inceleyeceğiz.

Fırsatlar
dfsdsfd
T&Cs Apply
heyyo
Lider Kripto Para Borsası Binance Yeni Üye Olan Kullanıcılara %5 Komisyon İndirimi Veriyor.350+ Kripto Parayı Güvenle Alın Satın

Binance Nedir?

Binance Changpeng Zhao tarafından 2017 yılında kurulmuş ve gösterdiği üstün başarı ile Dünya’nın en büyük ve saygı duyulan borsası haline gelmiştir. Kurulduğundan beri 2 kere ciddi hack saldırıları yaşayıp fon kaybına uğrada da, bu kayıpları kullanıcılarına yansıtmamış ve saygınlığını arttırmıştır. Binance kripto para borsası, spot alım satım işlemlerinin yanı sıra, kullanıcılarına, kaldıraçlı işlemler, türev işlemler, kripto para borçlanması, stake etme gibi, kripto ekonomisinde var olan tüm araçları sağlamaktadır. Binance kaldıraçlı işlemerde de bunlardan bir tanesi.Detaylı Binance İncelemesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Binance Nasıl Kullanılır?

Fırsatlar
dfsdsfd
T&Cs Apply
heyyo
Lider Kripto Para Borsası Binance Yeni Üye Olan Kullanıcılara %5 Komisyon İndirimi Veriyor.350+ Kripto Parayı Güvenle Alın Satın

Binance kripto para borsası, özellikle cep telefonu uygulamasında çok hızlı, kullanışlı ve kolay bir arayüz sunuyor. Ortalama bir kullanıcı kısa süre içerisinde arayüzü keşfedip Binance borsasını sorunsuz bir şekilde kullanmaya başlayacaktır.

Kaldıraçlı İşlem Nedir?

Kaldıraçlı işlem kısaca elimizde var olan sermayeyi, belirlediğimiz kaldıraç oranı ile çarpılması ile elde edilen işlem açabilme hacmidir. Örneğin 100 dolar sermaye ile 10 kaldıraç ile işlem yaparsak 1000 dolarlık işlem hacmine sahip oluruz. Kaldıraç Nedir hakkında detaylı bilgi almak için burayı tıklayabilirsiniz.

Kaldıraçlı İşlemin Fırsat ve Riskleri

Kaldıraçlı işlemlerde düşük miktarda sermaye ile çok yüksek getiri elde edilebilir. Aynı zamanda bu kazanç fırsatı riskleri de beraberinde getirir. Kaldıraçlı işlemlerde, pozisyonunuz kaldıraç oranınız kadar terste kalırsa, yani zarar ederse, pozisyonunuz otomatik olarak kapatılır ve sermayeniz kaybedilir.

Binance Kaldıraçlı İşlemler

Binance borsası çok geniş bir kripto para listesi için kaldıraç ile işlem yapabilme olanağı sunmaktadır. Yerel düzenlemeler sonrası Türkiye’deki kullanıcılarına bir süre kaldıraçlı işlem yapmayı kapatan Binance, daha bu sorunu çözerek yoluna devam etmeyi başardı. Ancak Türkiye’de ikamet eden kullanıcılar kaldıraçlı işlem yapabilmek için bir Binance Global hesabına sahip olması ve arayüzü İngilizce kullanması gerekiyor. Binance Global Hesabınız Yok İse Burayı Tıklayarak Hemen Açabilirsiniz.

Binance Türkiye’de Kaldıraçlı İşlem Yapmak

Binance yerel düzenlemelere ve kurallara uymak için Binance Türkiye platformunda kaldıraçlı işlem özelliği sunmamaktadır. Binance türkiye ve binance global iki ayrı platfor olarak değerlendirilmelidir. Eğer bir binancetr hesabınız var ise bile, kaldıraçlı işlem yapabilmek için bir Binance Global hesabınız olması gereklidir. Binance Global’e üye olmak için > TIKLAYINIZ

Fırsatlar
dfsdsfd
T&Cs Apply
heyyo
Lider Kripto Para Borsası Binance Yeni Üye Olan Kullanıcılara %5 Komisyon İndirimi Veriyor.350+ Kripto Parayı Güvenle Alın Satın

Binance Kaldıraçlı İşlem Nasıl Yapılır – Resimli Anlatım

Öncelikle ik olarak ihtiyacımız olan şey Binance Global Hesabı sahibi olmalıyız. Yazımızda sunduğumuz bağlantı ile Binance Global Hesabı açmalısınız. Ayrıca sitemizdeki bağlantı ile Binance’a üye olduğunuzda ömür boyu %5 komisyon indirimi kazanacağınızı hatırlatmak isteriz. %5 komisyon indirimi başta önemsiz gibi görülebilir ancak özellikle kaldıraçlı işlemlerde işlem hacimleriniz çok yüksek olacağı için %5 indirim çok ciddi komisyon farkı yaratacaktır. Örnek vermek gerekirse 1000 dolar ile 100x kaldıraçlı bir alım ve sonra satım yaptığınızda, ödeyeceğiniz komisyon 400 dolar olacakken, yüzde 5 indirim ile 380 dolar olacaktır. 20 dolar bu günün kuru ile 350 TL yapmaktadır.

Sitemizdeki bağlantıyı tıkladığımızda bu ekran ile karşılaşıyoruz. Eğer açılan sayfa ingilizce açılırsa sağ üst köşeden dili Türkçe’ye çevirebiliriz.Bu ekranda Telefon veya E-Postayla kaydolun butonuna tıklıyoruz ve bu bağlantı bizi üye kaydı ekranına götürüyor.

Binance kaldıraçlı işlem yapmak çok kolay
Binance Kaldıraçlı İşlem Yapmak
Binance Kayıt Ekranı

İkinci ekrandaki e-posta veya telefon seçeneğini seçerek ilgili alanları doğru bilgiler ile dolduruyoruz. Binance girdiğimiz e-posta yada telefon numarasına doğrulama kodu gönderecek. Formun aşağısındaki iki onay kutusunu onaylıyoruz ve hesap oluştur butonuna basıyoruz. eğer güvenlik sebebi ile puzzle açılırsa onu çözüyoruz ve sistem bizi eposta/telefon doğrulama ekranına yönlendiriyor. Eğer eposta adresinize doğrulama kodu gelmez ise, kodu tekrar gönder butonuna tıklayabilir yada telefon numaranız ile tekrar deneyebilirsiniz.

Üyelik işlemini yaptığımızda Binance’nin sunduğu araçları kullanabilmek için karşımıza “Müşterini Tanı” yani KYC ekranı çıkıyor. Bu ekranda bilgilerin eksiksiz ve doğru girilmesi gerekmekte çünkü Binance Kimlik doğrulaması yapmadan hesabınızı kallanmanıza izin vermeyecek.

Kayıt ve Doğrulama işlemini tamamladığımız için artık Binance’ı kullanmaya hazırız. Masaüstü tarayıcınızdan da kullanabileceğiniz gibi, şimdi binance uygulamasını indirerek hesabınıza giriş yaptığınızda çok daha kolay bir arayüz ile uygulamayı kullanabilir, yatırımlarınızı yönetebilirsiniz. Binance Global’e Üye Olmak İçin Tıklayın

Binance İlk Giriş Ekranı

Görselde de görülebileceği üzere Binance Global uygulamayı Türkçe kullanan kullanıcılara kaldıraçlı işlemleri yada Binance Futures gibi türev işlemleri sunmuyor. Bunun için uygulamayı İngilizce’ye çevirmemiz gerekli. Sol üst köşedeki küçük logoyu tıkladığımızda karşımıza kullanıcı panelimiz çıkıyor ve oradan ”Ayarlar” sekmesini tıklıyoruz.

Açılan pencerede”Dil” sekmesini tıkladığımızda karşımıza gelen listeden İngilizceyi seçiyoruz ve daha sonra geri tuşunu kullanarak tekrar anasayfaya dönüyoruz.

Anasayfada artık daha önce görmediğimiz Futures simgesi dikkatinizi çekmiştir. Futures işlemler kontratlı alım satım sözleşmelerine dayanan türev işlemlerdir. Futures sekmesinde de belirli kripto paralar için çok yüksek oranda kaldıraç oranları ile işlem yapılabilir.Futures işlemler Binance kaldıraçlı işlemler için kullanılabilir.

Fırsatlar
dfsdsfd
T&Cs Apply
heyyo
Lider Kripto Para Borsası Binance Yeni Üye Olan Kullanıcılara %5 Komisyon İndirimi Veriyor.350+ Kripto Parayı Güvenle Alın Satın
Binance kaldıraçlı işlem yapmak çok kolay olsa da, tamamlanması gereken bir kaç adım var.

Biz “Trade” sekmesinde işlemlerimizi yapacağız. Dileyen kullanıcılar türev işlemlerde yani Futures’te de işlem yapabilir.

Trade ( Türkçe anlamı ”ticaret yap”) sekmesini tıkladığımızda ekranın en üstündeki menüde spot, marjin vb. sekmeler göreceğiz ve biz şu anda spot piyasadayız. Yani alışık olduğumuz kaldıraçsız alım satım menüsü. Biz Binance kaldıraçlı işlem yapmak için bu menüdeki marjin sekmesini kullanacağız. Ancak önce cüzdanımızda Marj hesabımıza para göndermemiz gerekli. Binance Global’e Üye Olmak İçin Tıklayın

Binance Kaldıraçlı İşlem Yapabilmek İçin Cüzdan Ayarı

Binance’a kripto para yatırdığımızda fonlarımı otomatik olarak Spot yani kaldıraçsız hesabımıza tanımlanır. Binance Kaldıraçlı işlem yapabilmek için fonlarımızı ana ekranda Cüzdan sekmesine tıklayarak Kaldıraç Cüzdanımıza transfer etmeliyiz.

Wallet yani cüzdana tıkladığımızda spot cüzdanımızdaki fonları göreceksiniz.Binance’a para yatırmak için de bu ekrandaki yatıracağımız kripto para için cüzdan adresi alıyoruz.

Cross Marjin -Isolated Marjin Seçimi

Walletı tıkladığımızda üstte yer alan “Marjin” sekmesini tıklıyoruz ve karşımıza aşağıdaki ekran çıkıyor. Bu ekranda kaldıraçlı işlem yaparken cross marjin mi yoksa isolated marjin mi işlem yapacağımıI seçmemiz gerekiyor. Cross ve isolated marjin farkını çok daha detaylı bir şekilde anlatıldığı bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Kabaca söylemek gerekirse Cross Marji daha profesyonel kullanıcılar için daha uygunken Isolated Marjin yeni başlayan ve kaldıraçlı işlemleri denemek için daha uygundur. Çünkü isolated marjinde fonlarınız sadece o işlem çifti için açtığınız pozisyon için kullandığınız sermaye teminat olarak alınırken cross marjinde tüm fonlarınız teminattır. Biz isolated kullanmanızı tavsiye ediyoruz ve oradan anlatıma devam edeceğiz.

Isolated Marjin Cüzdanı

Bu ekranda ”Transfer” butonuna tıkladığımızda hangi işlem çifti için isole marjin cüzdanı yaratmak istediğimi soran ekranla karşılaşıyoruz. Bu ekranda kaldıraçlı işlem yapmak istediğimiz kripto para çiftini seçiyoruz.

Seçimden sonra gelen ekranda bu işlem çiftinde kaldıraçlı işlem yapabilmek için spot hesabınızdan izole marjin hesabımı transfer işlemini yapabiliyoruz. Bizim örneğimizde bitcoini seçtiğimiz için uygulama bize izole marjin hesabımıza bitcoin yada usdt yani Tether transfer etmemiz konusunda bizi yönlendiriyor. Yatıracağımız teminatı seçtikten sonra ne kadar transfer edeceğimizi seçiyoruz ve “Confirm Transfer” butonunu tıklıyoruz.Artık fonlarımız izole marjin hesabımıza aktarıldı.

Marj – Kaldıraçlı İşlem Yapma

Artık yine Binance uygulamasının anasayfasında bulunan Trade >“Marjin” sekmesinde ”Isolated”’ı seçtiğimize ve biraz önce transfer yaptığımız kripto para çiftini açtığımıza emin oluyoruz. Binance bu ekranda en fazla kaç oranında kaldıraç kullanabileceğimiz bize gösteriyor. btc/usdt işlem çiftinde Binance’nin belirlediği maksimum kaldıraç oranı 10x yani 1’e 10 olduğu için artık bu işlem çiftinde sermayemizin 10katına kadar hacim ile işlem yapabiliyoruz.Hepsi bu kadar basit.

Eğer bu işlem çiftinde 1’e 10dan daha büyük bir kaldıraç oranı ile işlem yapmak isterseniz, Futures işlemleri yani türev işlemleri kullanmalısınız. Binance Futures işlemler ile kullanıcılarına 125x yani 125 kata kadar kaldıraç kullanabilme imkanı vermektedir.

Riskler

Kaldıraçlı işlemlerde kripto parayı alıp,düşse bile yükselene kadar beklemek gibi bir durum söz konusu değildir. Eğer açtığınız pozisyon kaldıraç oranınız kadar düşerse isole marjine aktarmış olduğunuz fonları yani sermayenizi kaybedersiniz ve pozisyon otomatik olarak kapatılır.

Değerlendirme

Binance Kaldıraçlı işlemler yarırımcılara olağan üstü kazanç fırsatları sunmakla birlikte, beraberinde bazı riskleri de getirir. Binance Global kaldıraçlı işlem yapmak için son derece sağlıklı çalışan ve likidite bir borsa olarak Binance’yi kullanılmaya değer buluyoruz.