BTC Fiyatı, Kurumsal Yatırımların Sayesinde Artışına Devam Ediyor

Puan Verin

BTC fiyatı bu hafta 28.000 doların üzerinde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak tarihi rekorunu tazelemiş oldu. Daha sonra 26.850 dolara kadar küçük bir düzeltme hareketi yaptı. Temel analizlerin verisi ışığında şunu diyebiliriz ki, Bitcoin’in fiyat artışına yardımcı olan asıl neden, kurumlar tarafından desteklenmesidir.

Bitcoin ilgisinde oluşan çarpıklık.. 2017 boğa koşusunda ilgi daha fazlaydı

Bitcoin için ilginin bir diğer kıstası Google Trend verileridir. Trend aramalarda “bitcoin” için arama ilgisinin 100’e kadar çıkan bir ölçekten sonra, 25’in biraz üzerinde seyir göstermesi ilginç bir bulgu olmuştur. Çünkü 2017 deki boğa koşusunda ilgi 100 e yakınken, 2020 boğa koşusunda bu ilgi 25 e yakın seviyelerde duruyor.

Google Trend verilerinden elde edilen bilgiler genellikle lider kriptopara birimine olan perakende ilgisini ölçmek için kullanılır. Skew’in verileri, perakende yatırımcıların 2017’de olduğu kadar BTC’ye ilgi duymadıklarını öne sürüyor. Çünkü o tarihte zirve fiyat 19 bin dolar olmasına rağmen ilgi 100 e yakınken, şuan tarihi zirvesini yenilemesine karşın ilgi 25 düzeylerinde görünüyor.

BTC fiyatı, süper dalgalanmalar yaşamıştı

2017 ile başlayan kötü gidişatın nedeni aslında ICO ‘lardı. Kriptopara birimi alanındaki tüm öfke ve tepe takla düşüş tam olarak buydu. Ancak çok sayıda dolandırıcılık, düzenleyicilerin uygulamaya karşı hareket etmesine neden oldu. ICO’lar aracılığıyla başlatılan projeler artık nadirdir. Brave ve Binance gibi borsalar, kısa bir süre sonra ilk değişim teklifleri (IEO’lar) ile değiştirilen kaynak yaratma yöntemini başarıyla tamamladı. Bununda sektöre kazanımı büyük oldu.

Bir diğer kötü gidişatın mimarisi COVID-19 salgını oldu. Kanlı Mart ayı olarak anılan o günde BTC tüm zamanların en büyük inişlerinden birini gerçekleştirmişti. İşletmeleri kapanmaya zorlayan ve ekonomik darlık çeşitli perakende yatırımcıların nakit sıkıntısına neden oldu. Analist Josh Rager’a göre, perakende yatırımcılar artık BTC’nin 50.000 dolarlık psikolojik engeli aştıktan sonra fiyat performansına dikkat edeceklerini söyledi.

https://twitter.com/Josh_Rager/status/1343100080438575105

Ayrıca Skew, 14 milyar dolar değerinde varlığa sahip olduğu için, kriptopara birimi alanındaki kurumsal ilginin bir örneği olarak Grayscale Bitcoin Trust’a (GBTC) işaret etti. Grayscale, kurumsal yatırımcılar diğer kripto varlıklara yöneldikçe, çeşitli fonları genelinde 16 milyar doların üzerinde varlığa sahip.

Bitcoin Hakkında

Serbest piyasa verilerine göre 1 Bitcoin fiyatı 1,263,608.17 TL’den alıcı bulabiliyor. Amerikan Doları (USD) para birimi karşılığı ise $ 43,700.71 ediyor. Avro (Euro) karşılığında 1 BTC satın almak isterseniz de 40.313,59 ‘dan alım yapabilirsiniz.

Bitcoin (BTC) Nedir?

Bitcoin, 2008 tarihli bir teknik incelemeye göre Satoshi Nakamoto takma adını kullanan bir kişi veya bir grup insan tarafından tanımlanan merkezi olmayan bir kriptopara birimidir. Ocak 2009’da piyasaya sürülmüştür. 2010 da ise ilk borsa arzına açılmıştır. Ve ilk ürün satın alma işlemi yapılmıştır. Laszlo Hanyecz, toplamda $25 değerinde iki pizza karşılığında Londra’ya 10.000 BTC gönderir ve BTC’nin hikayesi başlar. “Tüm detayları ile Bitcoin tarihi” adlı makalemizi okuyabilirsiniz.