OBO Formasyonu nedir? Nasıl oluşur?

OBO Formasyonu, omuz baş omuz formasyonu olarak nitelendirilen bir düşüş formasyonudur. OBO nedir? sorusuna en güzel cevabı oluşan şekli anlatarak verebiliriz.

OBO Formasyonu nasıl oluşur?

“OBO” formasyonun açılımı Omuz-Baş-Omuz’dur. Bu 3 kelimenin baş harflerinden adını almaktadır. Aşağıda verdiğimiz grafik twitterda @orhnrck’ın paylaşmı olup OBO’ya temiz bir örnek teşkil eder.

İlk tepe sol “O”muz, ikinci tepe “B”aş (daha yüksek bir tepeyi temsil eder) ve üçüncü tepe ise sağ “O”muz u oluşturmaktadır. Yukarı yönde devam eden yükselişin, geri dönebileceğinin sinyalini veren önemli ve güvenli bir ayı dönüş formasyonudur. Yükselişine devam eden fiyat öncelikle bir tepe oluşumu ile haereketine başlamıştır. Hemen ardından satışlar ile bir çekilme yaşanır. Sonrasında destekten oluşan tepki ve artan hacim ile birinci tepenin üstünde bir fiyatlama oluşturur. Fiyat tekrardan destek noktasına doğru geri çekilmeye başlar. Ve böylelikle üçüncü tepede oluşur. Destek seviyesinin kırılması ile birlikte de formasyon tamamlanmış olur.

Kaynak: Twitter kullanıcısı @orhnrck

OBO için aranan şartlar

  • Destek kırılmadan OBO formasyonundan söz edilemez.
  • OBO hedef hesaplaması yapılır. (Baş boyun mesafesi ölçülerek hesaplanır. Ölçülen yükseklik destek bölgesinin kırıldığı yere eklenerek formasyon hedefi belirlenmiş olur.)
  • Destek boyun çizgisinin net bir şekilde oluşması lazım.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.