OBO Formasyonu nedir? Nasıl oluşur?

5/5 - (1 vote)

OBO Formasyonu, omuz baş omuz formasyonu olarak nitelendirilen bir düşüş formasyonudur. OBO nedir? sorusuna en güzel cevabı oluşan şekli anlatarak verebiliriz.

Fırsatlar
Lider Kripto Para Borsası Binance Yeni Üye Olan Kullanıcılara %5 Komisyon İndirimi Veriyor.350+ Kripto Parayı Güvenle Alın Satın
Sınırlı SüreliHuobi Yeni Üye Olan Kullanıcılara 700 USDT’ye Kadar Hoşgeldin Hediyesi Veriyor.Üye Ol-Görev Tamamla,Fırsatı Yakala
Sitemizden Huobi’ye Üye Olan Kullanıcılara Özel KampanyaÖMÜR BOYU İNDİRİM
Her Gün Airdrop Çekilişine Katılın 1000 Dolara Kadar Ödül Kazanın!

OBO Formasyonu nasıl oluşur?

“OBO” formasyonun açılımı Omuz-Baş-Omuz’dur. Bu 3 kelimenin baş harflerinden adını almaktadır. Aşağıda verdiğimiz grafik twitterda @orhnrck’ın paylaşmı olup OBO’ya temiz bir örnek teşkil eder.

İlk tepe sol “O”muz, ikinci tepe “B”aş (daha yüksek bir tepeyi temsil eder) ve üçüncü tepe ise sağ “O”muz u oluşturmaktadır. Yukarı yönde devam eden yükselişin, geri dönebileceğinin sinyalini veren önemli ve güvenli bir ayı dönüş formasyonudur. Yükselişine devam eden fiyat öncelikle bir tepe oluşumu ile haereketine başlamıştır. Hemen ardından satışlar ile bir çekilme yaşanır. Sonrasında destekten oluşan tepki ve artan hacim ile birinci tepenin üstünde bir fiyatlama oluşturur. Fiyat tekrardan destek noktasına doğru geri çekilmeye başlar. Ve böylelikle üçüncü tepede oluşur. Destek seviyesinin kırılması ile birlikte de formasyon tamamlanmış olur.

obo-nedir-nasil-olusur-grafik
Kaynak: Twitter kullanıcısı @orhnrck

OBO için aranan şartlar

  • Destek kırılmadan OBO formasyonundan söz edilemez.
  • OBO hedef hesaplaması yapılır. (Baş boyun mesafesi ölçülerek hesaplanır. Ölçülen yükseklik destek bölgesinin kırıldığı yere eklenerek formasyon hedefi belirlenmiş olur.)
  • Destek boyun çizgisinin net bir şekilde oluşması lazım.

En İyi Borsalar

500+ dan Fazla Kripto Koin Gelecek Vaad Eden Koin Listelemesi Günlük 1-1000usd Ödüller

Binance yeni üye olan kullanıcılarına %10 komisyon indirimi sunuyor. Geleceği Olabilecek Projeler

Kraken 2011 Yılından Beri En Güvenilir Borsa Sektör Öncüsü Hiç Hacklenmedi Kullanışlı ve Kolay Arayüz

Gate.io Yeni Üye Olan Kullanıcılarına %10 Komisyon İndirimi Sunuyor. Yeni tokenlara yatırım yapmak isteyen yatırımcıların değişmez adresi.

600+Kripto Para Yeni Projelerin İlk Listelemesi Yeni Coinlerde Yüksek Potansiyel