Coin ile Token Arasındaki Fark Nedir?

Coin ile Token arasındaki farklar nelerdir? Birbirini ayıran en önemli özellikler nelerdir?

Kripto para piyasasına girmek karmaşık ve göz korkutucu olmuş olabilir. Bitcoin’i duymuş olabilirsiniz, peki ya oradaki diğer binlerce coini ve blok zinciri projelerini duydunuz mu?

Kripto pazarlarını daha iyi anlamak için kripto para birimlerini iki farklı kategoriye ayırmak en mantıklı yoldur; Coinler ve Tokenlar.

Coin ile Token Arsındaki Farklar

Coin Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Coinler, Bitcoin gibi bağımsız bir blok zincirine sahip herhangi bir kripto para birimini ifade eder.

Bu kripto para birimleri sıfırdan yaratılır ve daha geniş ağ, belirli bir hedefe ulaşmak için açıkça tasarlanmıştır.

Örneğin, Bitcoin, güvenli, sabit bir para politikasına sahip, sansüre dayanıklı bir değer deposu ve değişim aracı olarak ortaya çıkmıştır. Bitcoin’in yerel tokenı BTC (Bitcoin), piyasadaki en likit kripto para birimidir ve kripto para birimi sektöründe hem en yüksek piyasa değerine hem de en yüksek birim fiyatına sahip coindir.

Coin projeleri tipik olarak geçmiş teknolojilerden veya diğer kripto para birimlerinden ilham alır ve bunları belirli bir amaca hizmet eden yenilikçi bir ağda birleştirir.

Bir coine başka bir örnek olan Ethereum’un (Eter – ETH), merkezi olmayan bir blok zinciri üzerinde çalışan genel amaçlı bilgisayar programları oluşturmaya yarayan akıllı sözleşmeler platformunun yerel coinidir.

Ethereum, finansal verilere odaklanmak yerine, oyunlardan sosyal medyaya kadar her şeyi kapsayabilecek rastgele program verilerine odaklanır. Eter (ETH), varlıkları göndermek, almak, varlıkları yönetmek, gaz ücretlerini ödemek ve ağdaki merkezi olmayan uygulamalarla (dapps) etkileşim kurmak için kullanılır.

  • Altcoinleri de duymuş olabilirsiniz. Temel olarak, Bitcoin’e alternatif olan herhangi bir coine Altcoin diyoruz.

Token Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tokenlar, kullanıcıların Ethereum gibi birincil blok zincirinin türevleri olan tokenları oluşturmasını, yayınlamasını ve yönetmesini sağlayan daha geniş akıllı sözleşme platformlarında kullanılan benzersiz dijital ürünlerdir.

Örneğin, 2017’deki ICO’lar, temelde birbiriyle değiştirilebilen Ethereum blok zincirinde tokenlar (ETH’dan hariç) oluşturmak için bir protokol olan Ethereum’un ERC-20 token standardı tarafından hız kazanmasına sebep oldu.

Projeler, akıllı sözleşmeler kullanarak Ethereum üzerinde bir uygulama oluşturur. Ardından bu uygulamada kullanılmak üzere yerel bir token üretir ve bu süreçte doğrudan Ethereum ağını kullanan yatırımcılardan fon toplar.

Tokenlar, komisyon ücretlerini ödemek için bir uygulamanın ekosisteminde “yardımcı tokenlar” olarak işlev gördükleri kripto para birimi pazarının en önemli rolünü oynar.

Örneğin, popüler ERC-20 tokenı Dai, Ethereum’daki MakerDAO dapp’in bir parçasıdır. MakerDAO, kullanıcıların stabil olacak şekilde tasarlanmış Dai kullanarak borç verme veya borç alma gibi kredi araçlarına erişmelerinin bir yoludur. Dai gibi ERC-20 tokenları, diğer herhangi bir ERC-20 tokenı veya ETH tokenı dahil olmak üzere diğer Ethereum tabanlı standartlar (yani, ERC-721) ile değiştirilebilir.

Sonuç olarak, tokenlar, Ethereum ekosisteminde bulunan Dai gibi, bir coinin blok zinciri ağı içinde uygulamaya özel tokenlar olarak işlem görür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.