AnasayfaBlockchainKısa, Orta ve Uzun Vade Ne Demek?

Kısa, Orta ve Uzun Vade Ne Demek?

-

Kısa, orta ve uzun vade süreleri eski yatırım piyasalarına göre ve şuan ki modern piyasaya göre şeklinde ikiye ayrılır.

Kısa, Orta ve Uzun Vade Ne Demek? Eski Yatırım Piyasasına Göre

Bir çeyrek bilanço dönemini bile kapsamayacak kadar olan sürelere “Kısa Vade” denir. Yani 3 aya kadar olan süreye verilen tanımdır. Kısa vade en fazla 3 ay ile ifade edilir. Ancak bir kaç günden daha kısa süreler de vade kapsamına girmeyeceğini de belirtelim. 3 Ay’dan 1 yıla kadar olan süreye ise “Orta Vade” denir. Ve son olarak 1 yıldan uzun süren yatırım sürelerine ise “Uzun Vade” denir.

Tabi yukarıda tanımı geçen süreler eski yatırım terimlerine göre yapılmış tanımlamalardır. Artık modern dönemde bu sürelerin bir anlamı kalmamıştır.

Modern Yatırıma Göre Kısa, Orta ve Uzun Vade Süreleri

Teknik analiz grafiklerinde yatırım piyasalarını incelediğimizde zaman aralıklarımız artık daha fazla çeşitliliğe sahiptir. Teknik analiz grafiği hazırlarken veya yorumlarken saniyelerden başlayarak 1 dk, 3dk, 5 dk, 15 dk, 30 dk, 45 dk, 1H, 2H, 3H, 4H, 8H, 12H, 1D, 1W, 1M ve 1Y şeklinde çok çeşitli zaman dilimlerine veya mum grafiği, çizgi grafiği gibi çeşitli grafik şekillerine sahibiz.

Saniyelik, dakikalık, saatlik, günlük, haftalık, aylık ve yıllık zaman dilimlerinde analizlerimizi gerçekleştirebiliyoruz. Modern çağda zaman ve hız çok önemli iki faktördür. Bu yüzden yatırım vadeleri de bu çağa göre şekillenmiştir.

Saniyelik zamandan başlayan ve 1-3 haftaya kadar olan süreye “Kısa Vade” denir. 3 Haftadan başlayıp 3-4 aya kadar olan süreye “Orta Vade” ve 4 aydan uzun süren süreçlere de “Uzun Vade” diyebiliriz.

kisa orta ve uzun vade nedir
5e07759071ad2e95dd3ca4f94fd345fd?s=117&d=mm&r=g
kriptoparalarhttps://kriptoparalar.net/
Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'ünden mezun olan yazarımız konut, yol ve mega yapı projelerinde Şantiye Şefi olarak çalışmıştır. Yurt dışında (Irak'ta) çalıştıktan sonra, Blockchain, kriptoparalar ve bilgi teknolojileri alanlarında kendini geliştirmiştir. Ayrıca bir alan adı ve hosting firması olan Larabit.net şirketinin kurucusudur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

En İyi Kriptopara Borsaları

Bitcoin Yorum ve Haber

bitcoin analizi

Kripto para fiyat analizi: BTC, ETH, ADA

0
Kripto para fiyat analizi için Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Cardano (ADA) 'yı inceliyoruz. Bitcoin ve altcoinler bu noktadan sonra bir toparlanmaya gidebilir mi? Lokomotifin...