AnasayfaBlockchainDeFi nedir? Kim icat etti?

DeFi nedir? Kim icat etti?

-

DeFi, “Decentralized Finance” kelimelerinin ilk iki harfi ile oluşturulmuş bir kısaltmaya sahiptir. Peki ne anlama gelir? Ve kimin icadıdır.

  • DeFi ‘nin ne anlama geldiği ve çıkış noktası
  • Kim tarafından ilk olarak ortaya atıldığı ve geliştirildiği konusuna da göz atınız

DeFi nedir? Ne anlama geliyor?

Decentralized Finance ‘ın çeviri anlamı Merkezsiz Finans demektir. Merkezi olmayan bir finans dünyası düşünün. İnternete erişimi olan herkesin bir komisyoncuya ihtiyaç duymadan borç verme, borçlanma ve bankacılık ile ilgili tüm hizmetlerini yapabildiği bir oluşum.

Şimdi dilerseniz konuyu biraz daha açalım ve eşsiz bir örnek ile DeFi icadının neden bu kadar önemli olduğunu / konuşulduğunu anlayalım. Normal finans piyasalarını şöyle kabaca bir tarif edelim. Ülkede bulunan finans piyasalarının majör kuruluşları olan bankalar, kendi vatandaşlarına ve dünya ile uyumlu çalışmakta zorlansalarda herkesle bir şekilde ekonomik bir ağ kuruyor. Peki bu bankaların merkezi neresidir? Tabi ki Merkez Bankaları.. Tüm banakalar bir merkeze bağlı çalışırlar. Bağlı bulundukları ülkelerin piyasa yapıcı kuralları, yasaları ve hatta gerektiğinde yaptırımları bulunmaktadır. Ülkemizde finansal işleri kontrol altında tutmak için ve gerektiğinde ise cezayı yaptırımı uygulayan resmi yerimiz BDDK (Bankalar Düzenleme ve Denetleme Kurumu) ‘dur. Bu kurum, Türkiye’de ki tüm banka ve finansal işleri yürüten kuruluşları denetleyen tek yetkili yerdir. Her yıl yayınladığı faaliyet raporlarına göz atabilirsiniz.

Bu şekilde merkeziyetçi yapının içinde bulunan finans kuruluşlarının global davranması kısıtlıdır. Ve bazı sıkıntıları da ister istemez doğurmaktadır. Fakat DeFi’de ise merkezi olmayan bir yapıdan söz ediyoruz. Bu nedenle yaptırımlardan uzak ve en önemlisi komisyon alan bir aracının olmaması olayı bu icadı eşsiz ve faydalı kılıyor.

DeFi kim tarafından icat edildi?

Dünyada ses getiren bu yapıyı Rune Christensen ilk olarak uygulamıştır. İlk ve en büyük DeFi uygulaması Rune Christensen tarafından kurulan MakerDAO da gördük. Fakat işin temelinde yatan teknolojik güç Ethereum ‘un bizzat kendisidir. Aslında işin temelinde mucit olarak ETH’nin kurucusu Vitalik Buterin dersek yanlış yapmış olmayız.

5e07759071ad2e95dd3ca4f94fd345fd?s=117&d=mm&r=g
kriptoparalarhttps://kriptoparalar.net/
Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'ünden mezun olan yazarımız konut, yol ve mega yapı projelerinde Şantiye Şefi olarak çalışmıştır. Yurt dışında (Irak'ta) çalıştıktan sonra, Blockchain, kriptoparalar ve bilgi teknolojileri alanlarında kendini geliştirmiştir. Ayrıca bir alan adı ve hosting firması olan Larabit.net şirketinin kurucusudur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

En İyi Kriptopara Borsaları

Bitcoin Yorum ve Haber

kripto kredisi crypto loan

En iyi 5 borsanın güncel kripto kredisi oranı

0
En popüler kripto para borsalarının güncel "kripto kredisi" oranlarını sizler için derledik. Kripto kredisi kampanyaları sınır tanımıyor! Kripto kredisi kampanyaları başlatan bazı borsalar, ilginç yöntemler ile...
Bitcoin

Bitcoin Almalı Mıyız?