Ana Sayfa Bitcoin Sonraki Bitcoin rallisini tetikleyecek üç faktör

Sonraki Bitcoin rallisini tetikleyecek üç faktör

Bitcoin fiyatı 8,388 dolar dan yılın en yüksek seviyesindeyken neredeyse yüzde 5.5 oranında bir düzeltme düşüşü yaptı. Bu düşüş büyük ihtimalle düzeltme olarak görülüyor.

Ancak CNBC’s Fast Money programında dün, New York merkezli bir dijital para yatırım şirketi olan BKCM LLC’nin kurucusu Brian Kelly’e göre BTC’nin asıl rallisi kurumsal kabul, perakende beklenti ve tedarik kesintisi üzerine olacakmış. Yani ona göre yaşanan bu yükselişler reel bir boğa eğilimini göstermiyor. Asıl yükselişi söylediği 3 temel olay belirleyecekmiş.

Faktör 1: Sadakat ve Wall Street

Bitcoin’in, 9 Mayıs’ta Fidelity Investments’in kurumsal müşterilerine bitcoin alım satım hizmeti sunacağını duyurmasıyla 6,000 dolar seviyesine 1 hafta içinde erişmişti. Mart 2018 itibariyle yönetim altında 2,6 trilyon dolarlık varlığa sahip olan Boston merkezli varlık yönetimi firması, bitcoin’in Wall Street yatırımcıları arasındaki talebinin daha da artırmasını bekliyor.

Benzer bir anekdot da Bitcoin’in fiyatını 6,000 doların üzerinde tutmasına yardımcı oldu. Önde gelen bir tohum yatırımcısı olan Garry Tan, Ekim 2018’de büyük yatırımcıların daha ucuz BTC satın alma fırsatı olarak 6,000 dolar seviyesini işaret edince bazı yatırımcılara yön verdi. David Swensen ve Yale’den Warren Buffet’e atıfta bulunarak, o anki seviyenin bir alım fırsatı olduğunu vurgulamıştı.

Faktör 2: TD Ameritrade ve Perakende Yatırımcılar

ABD merkezli önemli elektronik ticaret platformlarından biri olan TD Ameritrade piyasaya yatırım yaptı. Bununla birlikte, TD’nin perakende satış yapan yatırımcılar için bir bitcoin alım satım hizmeti başlatma beklentisini takiben, Bay Kelly’nin de belirttiği gibi devam etmekte olan bitcoin fiyat artışının ardındaki önemli etkenlerden biri olduğu düşünülüyor.

Faktör 3: Bitcoin Halving Olayı

Piyasada bulunan bir çok yatırımcının yakın olarak takip ettiği bir konu. Kripto paraların bitcoin madenciliği ödülünü her dört yılda bir yüzde 50 azaltan temel protokole göre, Mayıs 2020’de bitcoin arzı yarı yarıya azalacakmış. Geçmişte yaşanan yarılanma yani halving olaylarından da anlaşılacağı üzere böyle bir olay BTC fiyatında artış yapacaktır. Kasım 2012’de gerçekleşen ilk arz kesintisi BTC / USD oranını 11 dolar dan 1000 dolara yükseltmişti. 2016’daki bir sonraki yarılanma (halving), daha sonra BTC yi 20.000 dolara kadar tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştırmıştı.

Mehmet Nuri ARSLANhttps://kriptoparalar.net/
Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'ünden mezun olan yazarımız, Irak'ta bir karayolu şirketi olan Rega Asphalt Co.'da Site Manager (Şantiye Şefi) olarak çalışıyor. Kripto paralar ve bilgi teknolojileri alanları ile ilgilenmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

342BeğenenlerBeğen
82TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone

Öne Çıkanlar

Glassnode Ajansı: ETH’lerin çoğu DeFi akıllı sözleşmelerinde tutuluyor

Glassnode ajansının raporuna göre, Ethereum kullanıcılarının şu anda bakiyelerinin çoğunu merkezi dijital alışverişlerde ve merkezi borsalarda tutmak yerine DeFi akıllı sözleşmelerinde tuttukları...

Twitter, yatırımcılar için karlı bir ortam olduğunu kanıtladı

Twitter, bir çok alanda olduğu gibi yatırım dünyasını da ciddi bir şekilde etkilemeye devam ediyor. Kriptoparalar piyasasını tahmin etmek...

Bitcoin, dünyanın en büyük 6’ıncı para birimi!

Yapılan yeni bir ankette en popüler dijital para birimi olan Bitcoin (BTC), dünyanın en büyük altıncı para birimi olarak seçildi.

Dördüncü sanayi devrimi, Blockchain tarafından desteklenecek !

Gürcistan'ın eski başbakanı Mamuka Bakhtadze, geçtiğimiz günlerde Blockchain 'in önemini konuştu. Yeni bir teknoloji olarak potansiyelini açıkladı.Bakhtadze, bu teknolojinin büyük bir etkisi...

Merkez Bankası, 10 Kriptopara Uzmanı ‘nı işe alacak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), dijital para AR-GE ekibinde çalışmak üzere takım arkadaşları arıyor. TCMB, ortaya koyduğu kurumsal vizyon...