Fransa Bankası: Kriptoparalar kullanışlı ama özel değil

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Binance Kayıt Ol

Fransa Bankası ‘ndan kriptoparalar için çok ilginç sözler. Dijital para birimleri giderek daha geç bir güvenilir alternatif olarak görülüyor. ABD-İran gerilimleri ya da gelişmekte olan ülkelerdeki ekonomik yavaşlamadan dolayı, insanlar kriptopara birimi ve kullanım durumlarını merak ediyorlar.

Ancak, Fransa Bankası’ndan Francois Villeroy de Galhau aksini düşünüyor. 25 Ocak’ta yayınlanan bir açıklamada Başkan ‘ın sözleri çarpıcı oldu. Dijital para birimlerinin yararlı olabilmesine rağmen, merkez bankalarının özel şirketleri değil, onu ihraç etmekle yükümlü olduğunu vurguladı.

Facebook’un Libra’sına bir tepki mi acaba..

Villeroy, ifadenin Facebook’un Libra kriptosu planına bir tepki olmadığını belirtti. Blockchain teknolojisinin hızlı büyümesine ve bazı bankaların dijital paralara olan ihtiyacına bir yanıt olduğunu belirtti. Fransa’da bulunan Inter Radyo’ya konuşan Villeroy;

Bazı kuzey Avrupa ülkelerinde, özellikle İsveç ve Hollanda’da, banknotların kullanımı son derece hızlı bir şekilde düşüyor. ve vatandaşlara artık fiziksel bir banknot olmayan ancak aynı kalitede dijital para hakkı vermemiz gerekip gerekmediğini merak ediyorlar, özellikle merkez bankasının güvenliği.

Özel şirketler tarafından kriptoparanın verilip verilemeyeceği soruldu. Para biriminin özel olamayacağını söyleyen başkan Villeroy, aynı zamanda paranın halka açık bir egemenlik ürünü olduğunu ekledi. Merkez bankalarının dijital para deneyleri arasında olduğunu ve konunun Euro bölgesinin merkez bankaları tarafından inceleneceğini de sözlerine ekledi.

Fransa Bankası: Kamu dijital para birimi projesi için çalışmalar devam ediyor

Öte yandan Fransız Hükümeti 2019’da Avrupa Birliği düzeyinde bir “kamu dijital para birimi” oluşturuldu. Kriptopara birimi kuralları çağrısında bulundu. Fransa Ekonomi ve Maliye Bakanı Bruno Le Maire raporuna göre, 28 Avrupa Birliği ülkesinin tamamı için kriptopara birimleri konusunda ortak bir çerçeveye ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Fransa bu tür eylemleri düşünürken yalnız olmadığını gördük. Çünkü, İngiltere Bankası tarafından yayınlanan yakın tarihli bir açıklama vardı. Kanada, İngiltere, Japonya, Avrupa Birliği, İsveç ve İsviçre merkez bankaları, Uluslararası Yerleşimler Bankası (BIS) ile birlikte merkez bankası dijital para birimlerinin potansiyelini araştırdığını da bilinen bir gerçek.

Avrupa Merkez Bankası dijital Euro projesi

Öte yandan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde de bir kaç gün önce önemli bir konuya değindi. ECB’nin CBDC yaratmanın fizibilitesini ve potansiyel sonuçlarını analiz etmek için bir görev gücü oluşturduğunu açıkladı.

Avrupa Merkez Bankası dijital Euro eşdeğeri fikrine açık olsa da, aslında vatandaşlarının çok fazla elinde tuttuğu konusunda şüpheci olduğuda ortada. İsviçre hükümeti daha önce dijital bir İsviçre Frangı’nın yarardan daha fazla zarar vereceğini açıklamıştı. Dijital para biriminin piyasaya sürülmesinin mali istikrarı riske atacağı sonucuna vardı.

Fransa Bankası: Kriptoparalar kullanışlı ama özel değil

Feragatname

Web sitemizde yer alan tüm bilgiler iyi niyetle ve sadece genel bilgilendirme amacıyla yayınlanmaktadır. Okuyucunun web sitemizde bulunan bilgiler üzerine yapacağı her türlü işlem kesinlikle kendi riski altındadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.