Aryacoin ‘in dPoW entegrasyonu başarıyla yapıldı

Aryacoin (AYA), 16 Nisan 2020’de Komodo’nun gecikmiş Proof of Work (dPoW) güvenliğini başarıyla entegre etti. DPoW entegrasyonundan önce, proje %51’lik büyük bir saldırının hedefiydi.

DPoW entegrasyonundan bu yana ağ, bu saldırıları sürekli olarak durdurarak projenin geleceğine olan güveni yeniden sağlamış oldu. Bu sırada yaklaşık 1,23 milyon dolarlık %51’lik bir saldırı engellendi.

Kaynak: Komodoplatform

Saldırıların %51 ‘i dPoW tarafından bertaraf ediliyor

Komodo’nun Proof of Work (dPoW) güvenlik hizmeti nasıl çalışır? diye merak edenler için; Bir dizi çapraz zincir onaylama yoluyla Bitcoin ağının muazzam hash oranını geri dönüştürerek çalışır. Bu çözüm, hem Proof of Work hem de Proof of Stake zincirlerine Bitcoin düzeyinde güvenlik sunmaktadır. Ve oldukça etkili bir ağ oluşumundan bahsedilmektedir. Bu, ağın orijinal madencilik zorluğuna bakılmaksızın, bir saldırganın %51’lik bir saldırıyı gerçekleştirmek için hem orijinal ağı hem de Bitcoin’in ağını aşması gereken bir durum yaratır.

Komodo tabanlı zincirler için entegrasyon süreci çok daha basittir. Aryacoin entegrasyon süreci daha yoğun kaynak gerektiriyordu. Ve Komodo tabanlı bir blok zinciri olmadığı için çok sayıda özel çalışma gerektiriyordu. Fakat şimdilik AYA ‘nın tamamen güvenlikli olduğu söylenebilir.

Aryacoin, Blockchain güvenliği

DPoW entegrasyonundan önce, Aryacoin ağına karşı %51’lik büyük bir saldırı gerçekleştirildi. AYA madeni parası birden fazla borsada listelendiği ve işlem hacimleri yüksek olduğu için, saldırganlar çift harcama yoluyla kar elde edebildi. Daha da kötüsü, AYA’yı diğer varlıklar karşılığında çok düşük fiyatlarla satıyorlardı. Sonuç olarak, AYA’nın fiyatı tüm zamanların en düşük seviyesi olan 0.000569 dolara düştü.

Ağ madencilik gücünü artırsa da, madencilerin ağın hash oranının %51’inin kontrolünü ele geçirmek için NiceHash’ta güç kiralaması mümkün olduğundan, bu etkili bir çözüm değildi.

Kaynak: Komodoplatform
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.