Dünyanın dilinden Metaverse düşmüyor! Peki nedir bu kurgusal evren?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Binance Kayıt Ol

Bir çok kişi metaverse kelimesini ilk defa kripto para sekötründen duymuş olsada aslında bu kavram sanal dünya, dijital evren veya kurgusal evren anlamına geliyor.

Oyun dünyasından aşina olduğumuz ve çoğu oyuncunun (Gamer) hasretle beklediği bir teknolojik gelişmedir. Ünlü olan VR, Bilgisayar, 3D gibi kavramlardan oluşmaktadır. Oyun dünyasından Roblox, Minecraft gibi oyunlar bu kavramın temellerini yansıtır. VR oyunlarıda aslında örnek olarak gösterilebilir. OTB veya KS firmaları bu kavramın kurucu firmaları olarakta gösterilebilir.

Ona sadece internetin toplamı bile diyemiyoruz!

Öyle bir kavram / olay hayal edin ki içinde tüm sanal dünyaların, artırılmış gerçeklik ve İnternet’in toplamı da dahil olmak üzere, neredeyse geliştirilmiş fiziksel gerçeklik ve fiziksel olarak kalıcı sanal alanın yakınsamasıyla oluşturulan kolektif bir sanal paylaşılan alan gelsin gözünüzün önüne. Tabi bunu şimdilik düşlemek oldukça güç bir durumdur. Ama ilerde bunu yaşayarak tecrübe edeceğimiz için kelimenin tam anlamı artık hayatın içinden anlaşılacak.

Metaverse kavramı nerden çıktı!

Metaverse kelimesi, “meta” (ötesinde anlamı ile) ve “evren” önekinin bir portmantosu şeklinde oluşmaktadır. Amerikalı yazar Neal Town Stephenson ‘ın bilim kurgu romanından esinlenerek oluşmuş bir kavramdır. Snow Crash (Kar Çöküşü) adlı romanında ilk defa bu kavramı duyduk.

Bilgisayar bilimi, kriptografi, memetik ve felsefe konularına ağırlık verdiği romanında Metaverse can bulur.

Dünyanın dilinden Metaverse düşmüyor! Peki nedir bu kurgusal evren?

Feragatname

Web sitemizde yer alan tüm bilgiler iyi niyetle ve sadece genel bilgilendirme amacıyla yayınlanmaktadır. Okuyucunun web sitemizde bulunan bilgiler üzerine yapacağı her türlü işlem kesinlikle kendi riski altındadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.