Ana Sayfa Nedir Realised PNL nedir? Unrealised PNL ne demek?

Realised PNL nedir? Unrealised PNL ne demek?

-

Realised PNL – Unrealised PNL terimlerini, Bitmex ve onun gibi türev borsalarında görmeniz mümkündür. Kısaca ifade etmek gerekirse, açık olan pozisyonunuzda ki kar ve zarar durumunu gösteren ibarelerdir.

Realised PNL, kesinleşmiş kar ve zarar durumunu gösterir. Unrealised PNL ise kesinleşmemiş kar ve zararları gösterir.

Realised PNL ile Unrealised PNL örnek hesaplama

Diyelimki ortalama giriş fiyatı 1.000 dolar olan bir XBT/USD paritesinde uzun vade sözleşmesi ile pozisyon açtınız. XBT/USD ‘nin fiyatı ise 1.250 dolara yükselmiştir. Unrealised PNL (Gerçekleştirilmemiş PNL), ortalama giriş fiyatı ile şaun ki fiyatı arasındaki farkı verir. Ve sonrada paritenin 1500 dolara ulaştığını varsayalım.

Şimdi bu parite için 500 dolar satış yapacağız. Tabi bu arada bizim kontrat 1500 dolar seviyesinde olduğunu biliyoruz. Bu durumda;

Realised Profit (Gerçekleşen Kar) = ($1/1,000 – $1/$1,500) * 500 = 0.17 XBT

Konuyla ilgili detaylı örnekleri inceleyebilirsiniz.

Mehmet Nuri ARSLANhttps://kriptoparalar.net/
Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'ünden mezun olan yazarımız, Irak'ta bir karayolu şirketi olan Rega Asphalt Co.'da Site Manager (Şantiye Şefi) olarak çalışıyor. Kripto paralar ve bilgi teknolojileri alanları ile ilgilenmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

145,907.95
bitcoin

Bitcoin (BTC)

En çok okunanlar

“Hukuk reformu” ve piyasalar

0
Türkiye siyasetindeki kriz hali, hukuk reformu çıkışının boşa düşmesi, ekonomideki kırılganlık para piyasalarında da dalgalanmalara yol açıyor. Türkiye siyasetinde AK Parti’nin “hukuk reformu” çıkışı Bahçeli...