Anasayfa Nedir Kriptopara nedir?

Kriptopara nedir?

-

Kriptopara, dijital ortamda alım-satım işlemleri ve ticaretin daha hızlı ve güvenilir bir şekilde yapılabilmesi için tasarlanmış olan ve merkezi bir otoritesi olmayan (tamamen halkın elinde olan), kodlanarak (bilgisayar programlama dilleri ile) hazırlanmış bir tür dijital paradır. Onu bir başka şekilde tarif edersek bir nevi dijital döviz, alternatif döviz ve sanal döviz’dir.

Yıllarca kullandığımız ve alışıla gelmiş merkezi elektronik para ve merkezi bankacılık sistemlerin aksine tümüyle merkeziyetsizlerdir.

Kriptopara, Kriptolojik bir para birimidir

Veritabanında bulunan kodlara birinin ulaşması mümkün değildir. Bu yüzden adı kriptolojik olarak kriptopara birimidir. Blokzinciri teknolojisi ile üretilenler çoğunlukta olup kendi teknolojilerini geliştirenlerde vardır. Yazılımcısı yada yazılımcıları ilk bloğu (Genesis Block) tasarımını yaptıktan sonra gerisi bir zincirin halkası şeklinde gelir. Piyasa fiyatları ise tamamen yatırımcıların arzı ile fiyatlanır. Özgür bir sanal para birimidir. Hiç bir devletin kontrolünde değildir.

Blockchain (blokzinciri) ile üretilmiş ilk kripto varlık Bitcoin ‘dir. Daha sonra üst üste piyasa sürülen bir çok dijital varlıklar vardır. Yazı yazılırken ki aktif sayı 7594 çeşittir. Tüm kripto varlıkları listeleyen CMC ‘den bunları canlı olarak takip edebilirsiniz.

En popüler kriptoparaların başında Ethereum (ETH), Ripple (XRP), Tether (USDT), Bitcoin Cash (BCH), Litecoin (LTC), ChainLink (LINK), Binance Coin (BNB), Polkadot (DOT), Cardano (ADA) ve TRON gibi enstrümanlar gelmektedir.

Önceki içerikBinance nedir?
Sonraki içerikBitcoin SV Nedir?
5e07759071ad2e95dd3ca4f94fd345fd?s=117&d=mm&r=g
kriptoparalarhttps://kriptoparalar.net/
Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'ünden mezun olan yazarımız, Irak'ta bir karayolu şirketi olan Rega Asphalt Co.'da Site Manager (Şantiye Şefi) olarak çalışıyor. Kripto paralar ve bilgi teknolojileri alanları ile ilgilenmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

Binance TR

binance ref kare

Bitcoin Yorum ve Haber

bitcoin teknik analizi

Bitcoin de Güçlü Destek Seviyesi 42.954 Dolar

0
Bitcoin dün gece 4 saatlik kapanışını psikolojik destek seviyesinin altında kapattı. Psikolojik seviye olan 45.000 dolar fiyatı önemli bir destek oluşturmuştu. Ama bu seviyenin...

Ethereum Yorum ve Haber

bitcoin teknik analizi

Bitcoin de Güçlü Destek Seviyesi 42.954 Dolar

0
Bitcoin dün gece 4 saatlik kapanışını psikolojik destek seviyesinin altında kapattı. Psikolojik seviye olan 45.000 dolar fiyatı önemli bir destek oluşturmuştu. Ama bu seviyenin...