Anasayfa Nedir DeFi nedir? Kim icat etti?

DeFi nedir? Kim icat etti?

-

DeFi, “Decentralized Finance” kelimelerinin ilk iki harfi ile oluşturulmuş bir kısaltmaya sahiptir. Peki ne anlama gelir? Ve kimin icadıdır.

  • DeFi ‘nin ne anlama geldiği ve çıkış noktası
  • Kim tarafından ilk olarak ortaya atıldığı ve geliştirildiği konusuna da göz atınız

DeFi nedir? Ne anlama geliyor?

Decentralized Finance ‘ın çeviri anlamı Merkezsiz Finans demektir. Merkezi olmayan bir finans dünyası düşünün. İnternete erişimi olan herkesin bir komisyoncuya ihtiyaç duymadan borç verme, borçlanma ve bankacılık ile ilgili tüm hizmetlerini yapabildiği bir oluşum.

Şimdi dilerseniz konuyu biraz daha açalım ve eşsiz bir örnek ile DeFi icadının neden bu kadar önemli olduğunu / konuşulduğunu anlayalım. Normal finans piyasalarını şöyle kabaca bir tarif edelim. Ülkede bulunan finans piyasalarının majör kuruluşları olan bankalar, kendi vatandaşlarına ve dünya ile uyumlu çalışmakta zorlansalarda herkesle bir şekilde ekonomik bir ağ kuruyor. Peki bu bankaların merkezi neresidir? Tabi ki Merkez Bankaları.. Tüm banakalar bir merkeze bağlı çalışırlar. Bağlı bulundukları ülkelerin piyasa yapıcı kuralları, yasaları ve hatta gerektiğinde yaptırımları bulunmaktadır. Ülkemizde finansal işleri kontrol altında tutmak için ve gerektiğinde ise cezayı yaptırımı uygulayan resmi yerimiz BDDK (Bankalar Düzenleme ve Denetleme Kurumu) ‘dur. Bu kurum, Türkiye’de ki tüm banka ve finansal işleri yürüten kuruluşları denetleyen tek yetkili yerdir. Her yıl yayınladığı faaliyet raporlarına göz atabilirsiniz.

Bu şekilde merkeziyetçi yapının içinde bulunan finans kuruluşlarının global davranması kısıtlıdır. Ve bazı sıkıntıları da ister istemez doğurmaktadır. Fakat DeFi’de ise merkezi olmayan bir yapıdan söz ediyoruz. Bu nedenle yaptırımlardan uzak ve en önemlisi komisyon alan bir aracının olmaması olayı bu icadı eşsiz ve faydalı kılıyor.

DeFi kim tarafından icat edildi?

Dünyada ses getiren bu yapıyı Rune Christensen ilk olarak uygulamıştır. İlk ve en büyük DeFi uygulaması Rune Christensen tarafından kurulan MakerDAO da gördük. Fakat işin temelinde yatan teknolojik güç Ethereum ‘un bizzat kendisidir. Aslında işin temelinde mucit olarak ETH’nin kurucusu Vitalik Buterin dersek yanlış yapmış olmayız.

5e07759071ad2e95dd3ca4f94fd345fd?s=117&d=mm&r=g
Mehmet Nuri ARSLANhttps://kriptoparalar.net/
Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'ünden mezun olan yazarımız, Irak'ta bir karayolu şirketi olan Rega Asphalt Co.'da Site Manager (Şantiye Şefi) olarak çalışıyor. Kripto paralar ve bilgi teknolojileri alanları ile ilgilenmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

Binance TR

binance ref kare

Bitcoin Yorum ve Haber

Bitcoin tahmini 2021

Ki Young Ju’dan Büyük İddaa: BTC Asla 28 Bin Dolar’ın Altına...

0
Ki Young Ju, CryptoQuant şirketinin CEO'su olarak görev yapan bir ünlü analist. İlginç çıkışları ile bilinen bu analiste göre BTC asla 28 bin doların...

Ethereum Yorum ve Haber

Bitcoin tahmini 2021

Ki Young Ju’dan Büyük İddaa: BTC Asla 28 Bin Dolar’ın Altına...

0
Ki Young Ju, CryptoQuant şirketinin CEO'su olarak görev yapan bir ünlü analist. İlginç çıkışları ile bilinen bu analiste göre BTC asla 28 bin doların...