Ana Sayfa Kriptoparalar Fransa Bankası: Kripto paralar kullanışlı ama özel değil

Fransa Bankası: Kripto paralar kullanışlı ama özel değil

0

Dijital para birimleri giderek daha geç bir güvenilir alternatif olarak görülüyor. ABD-İran gerilimleri ya da gelişmekte olan ülkelerdeki ekonomik yavaşlama olsun, insanlar şimdi kripto para birimi ve kullanım durumlarını merak ediyorlar.

Ancak, Fransa Bankası’ndan Francois Villeroy de Galhau aksini düşünüyor. 25 Ocak’ta yayınlanan bir açıklamada Başkan, dijital para birimlerinin yararlı olabilmesine rağmen, merkez bankalarının özel şirketleri değil onu ihraç etmekle yükümlü olduğunu vurguladı.

Facebook’un Libra’sına bir tepki mi acaba..

Villeroy, ifadenin Facebook’un Libra kriptosu planına bir tepki değil, blockchain teknolojisinin hızlı büyümesine ve bazı bankaların dijital paralara olan ihtiyacına bir yanıt olduğunu belirtti. Fransa’da bulunan Inter Radyo’ya konuşan Villeroy;

Bazı kuzey Avrupa ülkelerinde, özellikle İsveç ve Hollanda’da, banknotların kullanımı son derece hızlı bir şekilde düşüyor ve vatandaşlara artık fiziksel bir banknot olmayan ancak aynı kalitede dijital para hakkı vermemiz gerekip gerekmediğini merak ediyorlar, özellikle merkez bankasının güvenliği.

Özel şirketler tarafından kripto paranın verilip verilemeyeceği sorulduğunda, para biriminin özel olamayacağını söyleyen başkan Villeroy, aynı zamanda paranın halka açık bir egemenlik ürünü olduğunu ekledi. Merkez bankalarının dijital para deneyleri arasında olduğunu ve konunun Euro bölgesinin merkez bankaları tarafından inceleneceğini de sözlerine ekledi.

Kamu dijital para birimi projesi için çalışmalar devam ediyor

Öte yandan Fransız Hükümeti 2019’da Avrupa Birliği düzeyinde bir “kamu dijital para birimi” oluşturulmasıyla birlikte kripto para birimi kuralları çağrısında bulundu. Fransa Ekonomi ve Maliye Bakanı Bruno Le Maire raporuna göre 28 Avrupa Birliği ülkesinin tamamı için kripto para birimleri konusunda ortak bir çerçeveye ihtiyaç duyulduğunu söyleyerek bunun önemli olduğunu hatırlattı.

Fransa bu tür eylemleri düşünürken yalnız olmadığını gördük. Çünkü zira İngiltere Bankası tarafından yayınlanan yakın tarihli bir açıklamaya göre Kanada, İngiltere, Japonya, Avrupa Birliği, İsveç ve İsviçre merkez bankaları, Uluslararası Yerleşimler Bankası (BIS) ile birlikte merkez bankası dijital para birimlerinin potansiyelini araştırdığını da bilinen bir gerçek.

Öte yandan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde de birkaç gün önce ECB’nin CBDC yaratmanın fizibilitesini ve potansiyel sonuçlarını analiz etmek için bir görev gücü oluşturduğunu açıkladı.

Avrupa Merkez Bankası dijital Euro eşdeğeri fikrine açık olsa da, aslında vatandaşlarının çok fazla elinde tuttuğu konusunda şüpheci olduğuda ortada. İsviçre hükümeti daha önce dijital bir İsviçre Frangı’nın yarardan daha fazla zarar vereceğini açıklamıştı ve dijital para biriminin piyasaya sürülmesinin mali istikrarı riske atacağı sonucuna vardı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version