Ana Sayfa Kriptoparalar Facebook Libra ile merak uyandırıyor!

Facebook Libra ile merak uyandırıyor!

2000li yılların başında ortaya çıkan ve kısa bir zaman içinde büyüyüp, bir dünya markasına dönüşen Facebook, gücüne güç katmaya devam ediyor. Bunun dahilinde şimdi de kendi özel kripto parasını çıkarıyor.

Kripto paralar son birkaç yıldır epey ses getirmeye başladı. Çünkü artık para dünyasında dijital veriler belirleyici durumda. Tüm işlemler artık elektronik ortamlarda organize ediliyor. Özellikle de Bitcoin’in başarısı, insanların bu sanal paralarla tanışmasında önemli bir rol oynadı. Facebook hiçbir devlete bağlı olmayan, özel bir platform. Bu dijital ve bağımsız dünyanın toplamda 2 milyardan fazla da üyesi bulunuyor. Bu sayede Libra, Bitcoin’in tahtına aday görünüyor.

Libra, blok zincir şeklinde ifade edilen bir altyapıya sahip olacak. Bu açıdan diğerlerinden pek bir farkı yok. Ama sadece teknolojik uygulayıcı rolünü bizzat Facebook’un kendisi üstelenecek. Libra’yı global anlamda hem mali işlemlerde hem de alışverişlerde rahatlıkla kullanmak mümkün olacak. Ayrıca güvenlik soruları içinde, Facebook yönetimi normal bankacılık sistemlerinin kullandığı doğrulama ve güvenlik sistemlerinin kullanılacağını belirtti. Bu da özel bilgilerin, 3. kişilerle asla paylaşılmayacağını gösterir.

Facebook yönetimi Libra’yı sade ve kolay anlaşılır bir yapıda kurguladı. Küresel para birimi olmayı amaçlayan Libra’yı milyarlarca insanın kullanabilmesi için, bu oldukça önemli. Sistemin karmaşık olmaması gerekiyor. Libra; avro veya dolar gibi güncel kur dalgalanmalarından da etkilenmek istemiyor.

Facebook 2020 yılında piyasaya süreceğini duyurduğu kripto para libranın yanında, “Calibra” adı verilen dijital bir cüzdanı da kullanıma sunacağını ifade etti. Kripto para birimi ve dijital cüzdanın, Facebook Messenger, WhatsApp ya da Calibra’nın kendi cep telefonu yazılımı üzerinden kullanılabileceği de söylendi.

Peki Libra’nın Bitcoin ile ilgisi nedir? Aslında Libra ve Bitcoin birbirinden bağımsız iki ayrı kripto paradır. İkisininde benzer amaçları bulunmaktadır. Bitcoin’de geliştiriciler bağımsız olarak çeşitli katkılar sunabiliyor. Libra’da ise aynı işlemi yapmak adına geliştiriciler Facebook’un ve ortaklarının onayını almak zorunda. Ayrıca Libra belli bir değere sabitlenmiş olarak piyasadaki yerini alacak.

Mehmet Nuri ARSLANhttps://kriptoparalar.net/
Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'ünden mezun olan yazarımız, Irak'ta bir karayolu şirketi olan Rega Asphalt Co.'da Site Manager (Şantiye Şefi) olarak çalışıyor. Kripto paralar ve bilgi teknolojileri alanları ile ilgilenmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

342BeğenenlerBeğen
82TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone

Öne Çıkanlar

Glassnode Ajansı: ETH’lerin çoğu DeFi akıllı sözleşmelerinde tutuluyor

Glassnode ajansının raporuna göre, Ethereum kullanıcılarının şu anda bakiyelerinin çoğunu merkezi dijital alışverişlerde ve merkezi borsalarda tutmak yerine DeFi akıllı sözleşmelerinde tuttukları...

Twitter, yatırımcılar için karlı bir ortam olduğunu kanıtladı

Twitter, bir çok alanda olduğu gibi yatırım dünyasını da ciddi bir şekilde etkilemeye devam ediyor. Kriptoparalar piyasasını tahmin etmek...

Bitcoin, dünyanın en büyük 6’ıncı para birimi!

Yapılan yeni bir ankette en popüler dijital para birimi olan Bitcoin (BTC), dünyanın en büyük altıncı para birimi olarak seçildi.

Dördüncü sanayi devrimi, Blockchain tarafından desteklenecek !

Gürcistan'ın eski başbakanı Mamuka Bakhtadze, geçtiğimiz günlerde Blockchain 'in önemini konuştu. Yeni bir teknoloji olarak potansiyelini açıkladı.Bakhtadze, bu teknolojinin büyük bir etkisi...

Merkez Bankası, 10 Kriptopara Uzmanı ‘nı işe alacak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), dijital para AR-GE ekibinde çalışmak üzere takım arkadaşları arıyor. TCMB, ortaya koyduğu kurumsal vizyon...