Kripto Para Sözlüğü

  • Adress

    Kripto para ağlarında ödeme yapmak veya ödeme almak için kullanılan alfanumerik karakterler bütününe verilen bir isimdir. Örneğin “BSC Adress” dediğimizde Binance Smart Chain kripto para cüzdan adresinizi temsil eden “0xcdD198Ec65B5841ef18908E0D89AFd4E11123D30” bu karakterlerden söz edilir.

  • Altcoin

    Kripto paralar genel olarak ikiye ayrılır. Bitcoin ve diğerleri diyebiliriz. İşte piyasada Bitcoin dışında kalan diğer tüm kripto para birimlerinin toplamda ismine Altcoin denir. Örneğin Ethereum, Solana, Ripple, Cardano ve Tron vb. kripto para birimlerine Altcoin denir.

  • Anti Money Laundering (AML)

    Bu terim sadece kripto sekötrüne özgü olmayıp ekonomi biliminde de kullanılmakdır. Yasa dışı yollardan elde edilen paraları engellemek için kullanılan bir terimdir. Her ülkenin kendi AML kurumu bulunmaktadır. Örneğin kara paranın önüne geçmek için bu işe ülkemizde MASAK bakmaktadır.

Arbitraj / Arbitrage

Kriptopara çiftlerinde / paritelerindeki fiyatlanmalar her borsada aynı değildir. Aynı paritenin farklı borsalarda oluşan fiyatları arasında bir makas aralığı (fiyat farkı) oluşur. Bu farkı kullanarak alım satım yapma işlemine arbitraj denir. Örneğin ETH/USDT paritesi A borsasında 2.800 dolar olarak fiyatlansın. B borsasında ise 2.850 dolardan işlem görsün. Bir yatırımcı, tüccar eğer A borsasından ETH alıp, B borsasında satarsa arasında oluşan (2850-2800=50 dolar) farkı yapmış olduğu ticaretinde kazanır. Bu olaya arbitraj ticareti denir.