AnasayfaKriptoparalarÜlkelere Göre Kriptopara Kullanım Oranları: Türkiye Dünyada 4.Sırada

Ülkelere Göre Kriptopara Kullanım Oranları: Türkiye Dünyada 4.Sırada

-

Kriptopara kullanım oranları 2020 yılı boyunca alınan verilere göre belli oldu. Statista verilerine göre Türkiye Avrupa’da 1.sırada ve dünyada da 4.sırada yer alıyor.

Afrika Kıtası, Kriptopara Kullanım Oranları Listesinin Başını Çekiyor

Afrika kıtasında yer alan ülkeler kriptopara kullanımında dünyada lider durumda yer alıyor. Nijerya başta olmak üzere bir çok afrika ülkesi kriptopara piyasasında dünya lideri oldu.

ulkelere gore kriptopara bitcoin kullanim orani
Kaynak: Statista

Nijerya, Vietnam ve Filipinler den sonra ise Türkiye 4.sırada yer alarak dünyada 4.sıraya yerleşmiş. Gelişmiş ülkelerde ise henüz kullanım oranları oldukça düşük seviyelerde duruyor. Dünya teknoloji devlerinin olduğu ABD’de kullanım oranı %6 iken bu oran Japonya da %4 e kadar inmiş. Endüstri 4.0 ‘ın öncüsü olan Almanya ise %5 ile en düşük seviyelerden biri olarak dikkat çekiyor.

Nijerya’nın Neredeyse 3’te 1’i Kriptopara Kullanıyor

Nijeryalıların neredeyse üçte biri artık kriptopara kullanıyor. Afrika ekonomisi kötü bir durumda olduğu için para gönderme masraflarını oradaki insanlar karşılayamıyorlar. Denizaşırı ülkelerine para gönderme masrafı oldukça yüksektir. Bu da oradaki insanları güçlü alternatif olan kripto varlıklara itmiştir.

Hatta Nijerya’daki işletmeler telefon ödeme seçeneklerine kripto eklentileri ekleyerek Nijeryalıların günlük yaşamlarında kriptopara birimini kullanmaları sağlanıyor.

Japonya, statista verilerine göre en az kişinin kripto para birimi kullandığını veya sahip olduğunu söylediği ülke olmuştur. Sadece yüzde 4’ü kriptoparaları kullanıyor. Danimarka’da bir diğer en az kullanıma sahip ülke oldu.

kriptoparalarhttps://kriptoparalar.net/
Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'ünden mezun olan yazarımız konut, yol ve mega yapı projelerinde Şantiye Şefi olarak çalışmıştır. Yurt dışında (Irak'ta) çalıştıktan sonra, Blockchain, kriptoparalar ve bilgi teknolojileri alanlarında kendini geliştirmiştir. Ayrıca bir alan adı ve hosting firması olan Larabit.net şirketinin kurucusudur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

En İyi Kriptopara Borsaları

Bitcoin Yorum ve Haber

bitcoin dolar

Dolar kuru, kripto para paritesinde 9 TL’yi aştı

0
Dolar kuru hafta sonu gelmeden önce cuma kapanışını 8,88 TL'den yapmıştı. Ama hafta sonu kripto para doları olarak görülen USDT biriminde 9 TL'yi geçti. Dolar,...