Anasayfa Kriptoparalar SEC Başkanlığına Elad L. Roisman getirildi

SEC Başkanlığına Elad L. Roisman getirildi

-

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ‘in yeni başkanı Elad L. Roisman oldu.

SEC ‘in kararları kriptopara sektöründe oldukça bağlayıcıdır. Bunun son örneği iki gün önce Ripple (XRP) için aldıkları dava kararıydı. Ripple tarihinin en büyük düşüşlerinden birini yaşadı. 24 saat içinde %40 tan fazla düşüş yaptı. Son 7 gün içinde de %55 ten fazla düşüş yaşayarak en büyük 3.kriptopara ünvanına sahip dijital varlık en acı günlerini yaşamaktadır.

SEC nedir? Kriptoparalar için neden bu kadar önemli? Yeni gelen başkanın kriptoparalara bakışı nasıl olacak?

SEC nedir? Neler yapar?

SEC, ABD ‘nin menkul kıymetlerini ve borsalarını denetleyen / düzenleyen bir kuruluştur. Bu kuruluş, federal menkul kıymet yasalarını uygulamak, menkul kıymet kurallarını önermek ve menkul kıymetler endüstrisini ülkenin hisse senedi ve opsiyon borsalarını ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki elektronik menkul kıymet piyasaları dahil olmak üzere diğer faaliyet ve kuruluşları düzenlemekten sorumlu tek yerdir.

Bu kuruluşun kararları, kriptoparalar için neden bu kadar önemli?

Kriptopara şirketlerinin büyük bir kısmı ABD lokasyonludur. Aynı zamanda en büyük ticareti de pazarıda bu ülkede gerçekleşmektedir. Bu yüzden Amerika’nın piyasa düzenleyici kurumu SEC’in sektör üzerinde ciddi anlamda bulutları dolaşmaktadır. Aldığı her karar piyasada geniş yankı bulmaktadır.

Ripple (XRP) şirketine açacakları 1.3 milyar dolarlık davayı yatırımcılar duyduğunda piyasada oluşan yüksek volaliteye baktığımızda, SEC ‘in önemi tekrardan tazelenmiş oldu.

Elad L. Roisman kimdir?

Önceki görevi SEC ‘te komisyon üyesiyken şimdi kurumun başkanlık koltuğuna getirilmiştir. Elad L.Roisman, 11 Eylül 2018’de Donald J.Trump tarafından ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonluğu’na atanmıştı.

E Roisman SEC
Kaynak SEC: Elad L.Roisman

Roisman, daha önce Baş Hukuk Müşaviri olarak görev yapıyordu. ABD Senato Bankacılık Konut ve Kentsel İşler Komitesinden SEC’e atandı. Bu görevde ve Komite’de Menkul Kıymetler Danışmanı olarak, menkul kıymetler, mali düzenleme ve uluslararası finans konularında çok sayıda Komite Başkanı ve Komite üyelerine danışmanlık yapmıştır. Roisman, yasal hale gelen ve Ekonomik Büyüme, Düzenleyici Yardım ve Tüketicinin Korunması Yasası’nın hazırlanmasında ve müzakeresinde önemli bir rol oynayan bir kaç yasa taslağına imza atan başarılı biridir.

Senato’dan da önce, ABD hisse senedi ve sabit gelir piyasaları ile varlık yönetimi endüstrisi, sermaye piyasalarının uluslararası düzenlemesiyle ilgili danışmanlık vermiştir. SEC Komisyonu Daniel M.Gallagher’ın danışmanıydı. SEC’e katılmadan önce NYSE Euronext’te Baş Danışman olarak ve New York’ta Milbank, Tweed, Hadley & McCloy LLP hukuk firmasında ortak olarak görev yapmıştır.

Roisman ‘ın Kriptopara varlıklarına karşı bakışı!

Önceki röportajlarına dayanarak elde edilen bilgiler ışığında yeni başkan Roisman’ın kriptoparalara bakışı her zaman sıcak olmuştur. Hatta ICO ve Blockchain ile ilgili konuşması (dakika 14 ‘ten itibaren) bulunuyor.

Konuyla ilgili daha detaylı araştırmamız sürüyor.

5e07759071ad2e95dd3ca4f94fd345fd?s=117&d=mm&r=g
Mehmet Nuri ARSLANhttps://kriptoparalar.net/
Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'ünden mezun olan yazarımız, Irak'ta bir karayolu şirketi olan Rega Asphalt Co.'da Site Manager (Şantiye Şefi) olarak çalışıyor. Kripto paralar ve bilgi teknolojileri alanları ile ilgilenmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

Binance TR

binance ref kare

Bitcoin Yorum ve Haber

Bitcoin tahmini 2021

Ki Young Ju’dan Büyük İddaa: BTC Asla 28 Bin Dolar’ın Altına...

0
Ki Young Ju, CryptoQuant şirketinin CEO'su olarak görev yapan bir ünlü analist. İlginç çıkışları ile bilinen bu analiste göre BTC asla 28 bin doların...

Ethereum Yorum ve Haber

Bitcoin tahmini 2021

Ki Young Ju’dan Büyük İddaa: BTC Asla 28 Bin Dolar’ın Altına...

0
Ki Young Ju, CryptoQuant şirketinin CEO'su olarak görev yapan bir ünlü analist. İlginç çıkışları ile bilinen bu analiste göre BTC asla 28 bin doların...