AnasayfaKriptoparalarMark Carney: Dolar yerine kripto para kullanalım

Mark Carney: Dolar yerine kripto para kullanalım

-

Sadece Mark Carney değil! Her geçen gün daha da büyüyen kripto para sektörü artık tüm dünya liderleri ve otoritelerinin merceğinde.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, dünyaca ünlü kanal CNBC’de söyledikleri olay niteliğinde oldu. ABD’yi kızdıracak bir öneride bulundu. Amerikan doları yerine yeni bir kripto para oluşturmayı ve rezerv birim olarakta onu kullanmayı önererek tüm piyasaları etkileyecek bir konuşma yaptı.

Kripto Paralar bir gereksinim

Bitcoin ve altcoinler yani kısaca “kripto paralar” yakın zamanda bile para kazanma olayı olarak algılanmış ve bu şekilde bir araç olarak kullanılmıştır. Projecisi tarafından hangi amaçla üretildi bilinmez ama kripto para tarihini incelediğimizde bunun tamamen bir gereksinim yani ihtiyaç üzerine doğduğu ortada. Her ne kadar daha sonra para kazanma amaçlı kullanılsada aslında bir ihtiyaçtan dolayı doğmuştur. Özellkle son 2 yıldır u doğrultuda daha fazla çalışma yapılmaktadır. Tabi en son Carney’nin bu çıkışı ile artık gereksinim özelliği daha fazla ön planda.

Dolara rezerv olarak güvenmek zor!

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Mark Carney’in bu ifadesi aslında merkezi olmayan güvenli ve teknolojik bir varlığa ihtiyaç olduğunu açıkça gözler önüne seriyor. Rezerv mübadele aracı olarak doların kullanılması güven vermiyormuş. Hatta daha da ileri giderek risk olduğunu söylemiş bulundu.

Konuşmasını aydınlığa çıkarak en çarpıcı cümlelerinden biri de şu ifade oldu: “Çok kutuplu bir dünyada çok kutuplu bir para birimine ihtiyaç var” dedi. Son olarak Facebook’un yeni kripto parası olan Libra’ya da değinerek 2020 de doların tahtını sarsacağını vurguladı. Sadece Libra değil bazı kripto paraların bunun için uygun olduğunu belirtti.

kriptoparalarhttps://kriptoparalar.net/
Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'ünden mezun olan yazarımız konut, yol ve mega yapı projelerinde Şantiye Şefi olarak çalışmıştır. Yurt dışında (Irak'ta) çalıştıktan sonra, Blockchain, kriptoparalar ve bilgi teknolojileri alanlarında kendini geliştirmiştir. Ayrıca bir alan adı ve hosting firması olan Larabit.net şirketinin kurucusudur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

En İyi Kriptopara Borsaları

Bitcoin Yorum ve Haber

bitcoin dolar

Dolar kuru, kripto para paritesinde 9 TL’yi aştı

0
Dolar kuru hafta sonu gelmeden önce cuma kapanışını 8,88 TL'den yapmıştı. Ama hafta sonu kripto para doları olarak görülen USDT biriminde 9 TL'yi geçti. Dolar,...