Anasayfa Kriptoparalar Kripto Para Borsalarına 1.4 Milyar Dolarlık Riskli Para Akışı

Kripto Para Borsalarına 1.4 Milyar Dolarlık Riskli Para Akışı

-

Salı günü yayınlanan raporla beraber Çin merkezli şirket, yasa dışı işlerde kullanılmış 1,4 milyar dolar değerinde olan kirli kripto para birimin aktarıldığı en büyük 10 kripto para borsasının Binance, Coinbase, Huobi, OKEx, ZB, BitMEX, Bithumb ve Gate.io olduğunu açıkladı.

Analiz Nasıl Yapıldı?

Çin merkezli Bitcoin analiz firması PeckShield, yaptıkları analizleri açıklarken bu analizleri nasıl yaptıklarını da açıkladılar. Yapılan analizlerin Bitcoin, Tether ve Ethereum‘un da aralarında bulunduğu 5 popüler kripto parayı bir yıl boyunca etiketleyerek izlediğini ve yüz milyondan fazla blockchain adresinin de içine alacak şekilde kapsamlı bir araştırmaya dayandığını söyledi.

Araştırılan blockchain adreslerinin karanlık web işlemleri, çevrim içi şans oyunları, Ponzi sistemleri ve hack olaylarında kullanıldığını belirleyen şirket aynı zamanda yasa dışı fonlamanın da işin içerisinde olduğunu belirtti. Aynı zamanda açıklanan analiz raporuna göre, 1,4 milyar doları aşan bir değere sahip olan kripto paralar arasında 147 bin Bitcoin ile birbirinden farklı kripto paraların piyasalardaki hareketleri tamamen sonlandı.

PeckShield, takibe aldığı 100 milyon ila 110 milyon blockchain hesabının 55 milyona yakınının kripto para borsalarına ait olduğunu belirtti. Bu borsalar arasında 1. sırayı 18 milyon blockchain adresi ile Coinbase, 2. sırayı ise 5.4 milyon adres ile en popüler kripto para borsası olan Binance takip etti. Miktar olarak ise 11 milyar dolarlık bir değere sahip olan Coinbase birinci sırayı alıyor. Coinbase’i 5.8 milyon dolar ile Huobi takip ederken 3.4 milyar dolar ile Binance bu büyük kripto para borsalarının hemen arkasında yer aldı. Bunlara ek olarak da 3 milyar dolar ile Bitfinex 4. ve 2.5 milyar dolar ile OKEx 5. sırada yer aldı.

Popüler analiz firmasına göre kara para ihtimali yüksek olan kripto paraların borsalara girerken yeterli seviyede denetime tutulmadı ve tutulmamaya da devam edecek. Bu nedenle kripto paralar üzerinden kara para aklama konusunun önümüzdeki günlerde de gündemde olacak gibi duruyor.

5e07759071ad2e95dd3ca4f94fd345fd?s=117&d=mm&r=g
Mehmet Nuri ARSLANhttps://kriptoparalar.net/
Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'ünden mezun olan yazarımız, Irak'ta bir karayolu şirketi olan Rega Asphalt Co.'da Site Manager (Şantiye Şefi) olarak çalışıyor. Kripto paralar ve bilgi teknolojileri alanları ile ilgilenmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

Binance TR

binance ref kare

Bitcoin Yorum ve Haber

XRP Ripple Haberleri

XRP Fiyatı Her Şeye Rağmen Kararlı Duruyor! Ama Neden?

0
XRP Fiyatı, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) 'in 1.3 milyar dolarlık davasına ve tüm borsa delistlerine rağmen kararlılık kazandı. XRP Fiyatı...

Ethereum Yorum ve Haber

XRP Ripple Haberleri

XRP Fiyatı Her Şeye Rağmen Kararlı Duruyor! Ama Neden?

0
XRP Fiyatı, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) 'in 1.3 milyar dolarlık davasına ve tüm borsa delistlerine rağmen kararlılık kazandı. XRP Fiyatı...