AnasayfaKriptoparalarHakimden Emsalsiz Karar: Kriptoparaların Haczi, Resmen Uygulamaya Başlandı

Hakimden Emsalsiz Karar: Kriptoparaların Haczi, Resmen Uygulamaya Başlandı

-

Kriptoparaların haczi konusu gündeme bomba gibi düştü. İstanbul 14.İcra Dairesi, BTCTurk borsasında işlem yapan bir davalının davayı kaybetmesi üzerine hesabına bloke koydu.

İcra Hukuk Mahkemesine Yapılan İtiraz Olumsuz Sonuçlandı

Olay, geçtiğimiz günlerde kriptopara borsasına gönderilen haciz ihbarnamesi sonucuna istinaden yapılmışi. Borçlu kişinin kriptopara hesabına borsa tarafından bloke işlemi uygulanmıştı. Bu işleme ilişkin İstanbul 14.İcra Hukuk Mahkemesine yapılan itiraz olumsuz sonuçlandı. Buna binayen borçlu kişinin BTCTurk hesabına bloke kondu.

btcturk borsa hesabina haciz islemi
Kaynak: Av.T.Kerem Bilen

Konuyla ilgili bilgileri twitterda Avukat T.Kerem Bilen açıkladı. İcra Hukuk Mahkemesi, Merkez Bankasının kripto varlığa ilişkin gayri maddi varlık nitelendirmesinin dışına çıkarak kriptoparaların emtia veya menkul kıymet kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine karar verdiğini duyurdu.

Av.T.Kerem Bilen daha sonra şunları ekledi; “Bu kararla ilk kez Türk yargısı kripto para ile ilgili bir nitelendirme yaparak, kripto paraların haczini kanuna ve hukuka uygun bulmuştur. Bu karar şimdilik emsal teşkil etmektedir.” dedi.

kriptoparalarhttps://kriptoparalar.net/
Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'ünden mezun olan yazarımız konut, yol ve mega yapı projelerinde Şantiye Şefi olarak çalışmıştır. Yurt dışında (Irak'ta) çalıştıktan sonra, Blockchain, kriptoparalar ve bilgi teknolojileri alanlarında kendini geliştirmiştir. Ayrıca bir alan adı ve hosting firması olan Larabit.net şirketinin kurucusudur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

En İyi Kriptopara Borsaları

Bitcoin Yorum ve Haber

bitcoin dolar

Dolar kuru, kripto para paritesinde 9 TL’yi aştı

0
Dolar kuru hafta sonu gelmeden önce cuma kapanışını 8,88 TL'den yapmıştı. Ama hafta sonu kripto para doları olarak görülen USDT biriminde 9 TL'yi geçti. Dolar,...