AnasayfaKriptoparalarFacebook un Librasına bazı ülkeler karşı çıkıyor

Facebook un Librasına bazı ülkeler karşı çıkıyor

-

Geçtiğimiz günlerde Facebook‘un yan kuruluşu olan Calibra, yeni kripto paraları hakkında detayları kamuoyuna duyurmuştu. Blockchain meraklıları, kripto para yatırımcıları ve çoğu kişiyi memnun eden bu gelişme, maalesef ABD‘nin muhalefetinden sonra Hindistan’ı da memnun etmedi. Aslında dünya ülkelerinin bir çoğu bu haberi itici buldu. Konuya sıcak bakmadılar. Bazı mercilerden gelen açıklamalar bile oldu.

Tabi bazı yetkililerin ise ilgisini çekmedi değil. İngiltere eski merkez bankası başkanı, Facebook’un bu girişimini yerinde ve doğru bir gelişme olarak gördü. Yatırımcıların önemli bir kısmı ve sosyal medya kullanıcıların yine kayda değer kısmı. Bu durum Bitcoin’in çıkışına benzetildi hatta.

Amerika Birleşik Devletleri Senatosu bu yeni belirteçlerin gizliliği ve güvenliği konusunda da endişeli olduklarını açıkladılar. Yetkililer kafasında bir çok soru birikmiş durumda. Bunların hepsinin aydınlatılması için Facebook ile 18 temmuz da duruşma yapacaklarını duyurudular. Tüm sorulara yanıt almalarını bekliyorlar. Fakat bu durum akıllara daha önceki duruşmalarını getirdi.

Amerikan senatosunun en büyük kaygısı Facebook’un Whatsapp ve Instagram dahil diğer tüm servislerdeki kullanıcı sayısı toplamının baş döndürücü şekilde çok olması. 2,5 milyar kullanıcıyı blok zincirine çekmesi yetkilileri endişelendiriyor. Ki Libracoin’in birden fazla şirket tarafından kontrol edileceği taahhütü yapılmış olmasına rağmen yinede yetkililer endişelerinden vazgeçmiyorlar. Yüksek kullanıcı sayısı olan bir şirketin piyasada majör olacağını yani belirleyici ve yön verici olması kaygısı yetkililerce hissedilmiş gibi.

kriptoparalarhttps://kriptoparalar.net/
Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'ünden mezun olan yazarımız konut, yol ve mega yapı projelerinde Şantiye Şefi olarak çalışmıştır. Yurt dışında (Irak'ta) çalıştıktan sonra, Blockchain, kriptoparalar ve bilgi teknolojileri alanlarında kendini geliştirmiştir. Ayrıca bir alan adı ve hosting firması olan Larabit.net şirketinin kurucusudur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

En İyi Kriptopara Borsaları

Bitcoin Yorum ve Haber

bitcoin dolar

Dolar kuru, kripto para paritesinde 9 TL’yi aştı

0
Dolar kuru hafta sonu gelmeden önce cuma kapanışını 8,88 TL'den yapmıştı. Ama hafta sonu kripto para doları olarak görülen USDT biriminde 9 TL'yi geçti. Dolar,...