AnasayfaKriptoparalarBitcoin ve altcoinlerin düşüş nedeni nedir?

Bitcoin ve altcoinlerin düşüş nedeni nedir?

-

Bitcoin ve altcoinler düşüş nedeni merak edilirken, bir gün içinde adeta eridiler. %50 den fazla değer kaybı yaşayan kripto paralar, yatırımcısını bu defa fena üzdü.

Kripto paralar neden düştü?

Haftalar öncesinde konuşulan Bitcoin Halving olayı bilinen bir durumdu. Fakat Korona Virüs etkisi ile başlayan küresel krizin bu kadar fazla derinleşeceğini hesaba katamayan bir çok kişi oldu. Üst üste gelen bu iki etkiye maalesef panik satışlarıda eşlik edince ortaya böyle bir durum çıkmış oldu. BTC ‘nin son 7 günlük grafiği bu şekilde kaydedildi;

Bitcoin Halving etkisi bitti mi?

Bitcoin Halving olayına yaklaşık 3 ay kala başlayan yükseliş, 2 ay kala düşüşe bıraktı. Ama bu denli sert düşüş önceki halvingler ile alakası olamayan bir düşüştü. Küresel kriz ile bağdaşan bir durum söz konusu. Ki bu düşüş ile birlikte yarılanma olayının düşüş potansiyeli aynı leğen içinde yoğrulduğunu varsayarsak, sonraki adımlarda pek bir etkisinin kalmadığını söyleyebiliriz.

Yarılanma Nisan da gerçekleşecek ve bittiğinde tekrar piyasada artışın başlangıcı olacağı yönünde görüşler çok fazla. Daha önce yapılmış 3 yarılanma olayına baktığımızda bu görüşü destekler niteliğindedir.

Korona virüs (Coronavirus), kripto paraları da vurdu!

Wuhan kökenli CoVID-19 olarak bilinen ölüöcül riski şimdilik %3 olarak tabir edilen bu illet hastalık, dünya ekonomisini etkilemeye devam ediyor. Çin de başlayan salgın şuan dünyanın bir çok ülksinde ve vaka sayısı 25 bine yaklaşmış durumda.

Aşısı bulunmayana kadar da krizin devam edebileceği görülüyor. Bunun kripto para piyasasına iki türlü etkisi olacak. İlki güvensiz ortamla başlayan borsalardaki para çekme olayının derinleşmesi ki bunu zayıf görünüyor ve ikincisi ise sağlık açısından fiziksel paraların yerine kripto paraların kullanımı tercih edildiğinde ise piyasada ciddi artışın olabileceği görüşü.

3700 Doları kimse tahmin edemedi

Ülkemizde ve dünyadaki bir çok analistin tahmini 7k civarına kadar bir düzeltme yapacağı yönünde olmuştu. Yarılanma etkisi ile bu banda kadar çekilme tahmini maalesef  kanlı Perşembe ve Cuma deyimine bıraktı. Destek ve direnç seviyesi dinlemeyen bir düşüş ile Bitcoin adeta şok etti. 3700 dolara kadar çekilen bir görüntü verdi. Hatta Binance borsasında TL kurundaki Ethereum 0,01 seviyesine iğne attı.

kriptoparalarhttps://kriptoparalar.net/
Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'ünden mezun olan yazarımız konut, yol ve mega yapı projelerinde Şantiye Şefi olarak çalışmıştır. Yurt dışında (Irak'ta) çalıştıktan sonra, Blockchain, kriptoparalar ve bilgi teknolojileri alanlarında kendini geliştirmiştir. Ayrıca bir alan adı ve hosting firması olan Larabit.net şirketinin kurucusudur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

En İyi Kriptopara Borsaları

Bitcoin Yorum ve Haber

bitcoin dolar

Dolar kuru, kripto para paritesinde 9 TL’yi aştı

0
Dolar kuru hafta sonu gelmeden önce cuma kapanışını 8,88 TL'den yapmıştı. Ama hafta sonu kripto para doları olarak görülen USDT biriminde 9 TL'yi geçti. Dolar,...