AnasayfaBlockchainBirleşik Krallık dijital paraya ilgi duyuyor

Birleşik Krallık dijital paraya ilgi duyuyor

-

Birleşik Krallık Hazine Bakanlığı ve Şansölye Sunak dijital para kullanımına sıcak bakıyor ve konuyu araştırma yönünde çabalarını yoğunlaştırıyor.

Birleşik Krallık Hazine Bakanlığı, özel sabit paraları düzenlemek için öneriler hazırladığını ve nakite alternatif olarak merkez bankası dijital para birimlerini ( CBDC) araştırdığını paylaştı.

9 Kasım’da yayınlanan açıklamada, Birleşik Krallık Hazine Şansölyesi Rishi Sunak, İngiltere’nin listeleme rejiminin gözden geçirilmesi ve yeşil finansman desteği de dahil olmak üzere ülkenin finansal hizmetler endüstrisi için diğer hedeflerin yanı sıra gelecek düzenleyici önerilere vurgu yaptı.

Stabilcoinler teknolojisinin dijital paraya yönelime etkisi

Sunak, açıklamasında “Stabilcoin’ler gibi yeni teknolojiler – özel olarak verilen dijital para birimleri – insanların paralarını saklama ve takas etme şeklini değiştirerek ödemeleri daha ucuz ve daha hızlı hale getirebilir” ifadelerini kullandı.

Dijital paraya olan ilgi artıyor

İngiltere ile Avrupa Birliği arasında Brexit sonrası bir ticaret anlaşmasıyla ilgili olarak bir hafta süren kararlı müzakereler sonuç verdi. Şansölye Sunak, İngiltere’nin finansal hizmetler sektörünün ilerleyen “stabilcoinler ve merkez bankası dijital para birimleri gibi yeni teknolojiler üzerine küresel görüşmeye” önayak olacağı temennisinde bulundu.

Birleşik krallık sanal paranın cazibesine kapıldı

Şansölye Sunak: “Finansal hizmetler tarihinde yeni bir sayfa açıyoruz ve İngiltere’nin dünyanın önde gelen finans merkezi olarak konumunu yeniliyoruz. Planlarımız, Birleşik Krallık’ın açık, çekici ve iyi düzenlenmiş bir pazar olarak ilerlemesini sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Şansölye faaliyetlerden umutlu

Anılan açıklamalarda da görüleceği gibi, gerek İngiltere merkez bankasının gerekse de hazinesinin şu anda bir CBDC’yi araştırdığını gözler önüne seriyor. Şansölye, iki departmanın ‘merkez bankalarının nakde tamamlayıcı olarak kendi dijital para birimlerini verip veremeyeceği ve nasıl çıkarabileceği’ yönündeki faaliyetlere duyduğu memnuniyetini dile getirdi.

Sanal paraya temkinli yaklaşımlar

Ayrıca, Facebook’un Haziran 2019’da dijital para birimi Libra’yı başlatma planını ilanından sonra sanal para piyasasında endişelere konu oldu. Avrupalı ​​milletvekilleri, parasal egemenlik ve tüketici korumaları ile ilgili endişeleri olduğunu ve özel stabilcoinlerin kendi yetki alanlarında kök salmasına izin vermeden önce sürekli olarak katı ve açık düzenleyici yönergelerin geliştirilmesi yönünde görüş bildirdiler.

Şansölye Sunak, sanal paraya güveniyor

Birleşik Krallık Hazine Şansölyesi, ise gelişen stabilcoin sektörü hakkında çok daha dengeli bir değerlendirmeye sahip. Şansölye Sunak, istikrarlı token girişimlerinin mevcut ödeme firmalarıyla aynı gözetimle karşı karşıya kalacağı görüşünde.

Akanay Evrenhttps://kriptoparalar.net
Geleceğin dijital varlığı hakkında detaylı bilgi ve donanıma sahip olmak için çalışıyorum. Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezunum. Blockchain, Bitcoin ve Altcoinler ile ilgili çeşitli araştırmalar yapmaktayım. Bilimsel olarak yapmış olduğum araştırmaları siz değerli ziyaretçilerimiz ile paylaşmaktadan mutluluk duyarım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

En İyi Kriptopara Borsaları

Bitcoin Yorum ve Haber

bitcoin dolar

Dolar kuru, kripto para paritesinde 9 TL’yi aştı

0
Dolar kuru hafta sonu gelmeden önce cuma kapanışını 8,88 TL'den yapmıştı. Ama hafta sonu kripto para doları olarak görülen USDT biriminde 9 TL'yi geçti. Dolar,...