Solana’yı almalı mıyım? Artıları ve eksileri nelerdir?

Puan Verin

Solana, 2021’de en iyi performans gösteren oyuncu oldu ve altcoin sıralamasında yükselerek dünyanın dördüncü en değerli kripto para birimi oldu . Solana şu anda 64,2 milyar dolar değerinde ve büyüyen yatırımcı topluluğu, Solana’nın teknolojisinin piyasa liderleri Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) ile nasıl karşılaştırılacağı konusunda heyecanlı. Bununla birlikte, yatırımcılar Solana’nın nispeten yeni olduğunu ve kriptonun 2021’deki aşırı oynaklığının, bu noktada hala yüksek riskli spekülatif bir yatırım olduğunu öne sürdüğünü hatırlamalıdır. Risk almak isteyen yatırımcılar için Solana’yı satın almanın üç artısı ve eksisi var.

Fırsatlar
Lider Kripto Para Borsası Binance Yeni Üye Olan Kullanıcılara %5 Komisyon İndirimi Veriyor.350+ Kripto Parayı Güvenle Alın Satın
Sınırlı SüreliHuobi Yeni Üye Olan Kullanıcılara 700 USDT’ye Kadar Hoşgeldin Hediyesi Veriyor.Üye Ol-Görev Tamamla,Fırsatı Yakala
Sitemizden Huobi’ye Üye Olan Kullanıcılara Özel KampanyaÖMÜR BOYU İNDİRİM
Her Gün Airdrop Çekilişine Katılın 1000 Dolara Kadar Ödül Kazanın!

Solana Alınır mı? İşte Artı ve Eksileri

  • Hız ve ücret
  • Kararlılık
  • NFT’ler ve akıllı sözleşmeler
  • Profesyonel: Çevresel etki
  • Enflasyon

Profesyonel: Hız ve ücretler

Solana’nın belki de en büyük satış noktası işlem hızıdır. Solana , büyük ölçüde hızı nedeniyle altcoinler arasında en iyi potansiyel olan Ethereum’un rakibi olabilir . Solana, şu anda bir çalışma kanıtı veya madencilerin işlemleri doğrulamak için karmaşık hesaplamaları tamamlamasını gerektiren PoW modeli üzerinde çalışan Ethereum için yalnızca 13 işlemine kıyasla saniyede on binlerce işlemi destekleyebilir.

Solana’nın geçmiş kanıtı veya PoH ve hisse kanıtı veya PoS modelleri, madeni para sahipliğine dayalı işlemleri doğrular. Bu doğrulama kolaylığı, Solana’nın Ethereum’dan daha düşük ücretlere sahip olmasına da yardımcı olur. Solana’nın ortalama ücreti işlem başına 1 cent’ten azdır.

İstikrarın Önemi

Solana, Ethereum’dan daha küçük bir kullanıcı topluluğuna ve daha kısa bir geçmişe sahip olduğundan, yatırımcılar ağın istikrarına o kadar güvenemeyebilir. Eylül ayında Solana Vakfı, Solana blok zincirinin “aralıklı istikrarsızlık” yaşadığını tweetlediğinde Solana’nın itibarı bir darbe aldı .

Solana Labs CEO’su Anatoly Yakovenko, ağın önceki hafta da benzer kararlılık sorunları yaşadığını söyledi. Şirket, sorunlar için “kaynak tükenmesini” suçladı ve mühendislerinin sorunları çözdüğünü söyledi. Güvenilirlik, çoğu nispeten belirsiz açıklamadan memnun olmayan kripto para birimi yatırımcıları için çok önemlidir.

Profesyonel: NFT’ler ve Akıllı Sözleşmeler

Ethereum, blockchain platformlarının merkezi olmayan uygulamaları veya dApp’leri çalıştırmasını sağlayan kod olan akıllı sözleşmeleri tanıtan ilk kripto para birimiydi. Bununla birlikte, akıllı sözleşmelerin ve dApp’lerin popülaritesi, Ethereum ağında tıkanıklığa yol açarak daha hızlı alternatifler için kapıyı açtı.

Solana, aynı zamanda, yüksek büyüme gösteren, takas edilemeyen token dünyasında hızla pazar payı kazanıyor . NFT pazar yeri Solanart, Solana ağında çalışır ve NFT alıcılarının Ethereum ağındaki alıcılardan daha hızlı işlem hızlarından ve daha düşük ücretlerden yararlanmasına olanak tanır. Akıllı sözleşmelere ve NFT’lere yönelik artan talep, hem Ethereum hem de Solana’nın uzun vadede başarılı olmasının kapısını açabilir.

Ethereum’un ilk hamle avantajı, ağın Solana’dan çok daha fazla projesi olduğu anlamına gelir. State of the dApps web sitesine göre şu anda 2.887 Ethereum dApps var. Solana, ağında yaklaşık 350 toplam proje olduğunu iddia ediyor. Bu projeler, merkezi olmayan finans veya DeFi, uygulamalar, NFT projeleri ve oyun uygulamalarını içerir. Solana’nın hızı ve düşük ücret yapısı ne kadar çok yayılırsa, o kadar çok yeni proje Ethereum yerine Solana’yı seçebilir. Bununla birlikte, Ethereum’un ilk hareket eden avantajının ne kadar değerli olduğu ve Solana’nın Ethereum ile gerçekten rekabet edecek kadar program ağını oluşturup oluşturamayacağı görülecektir.

Fırsatlar
Lider Kripto Para Borsası Binance Yeni Üye Olan Kullanıcılara %5 Komisyon İndirimi Veriyor.350+ Kripto Parayı Güvenle Alın Satın
Sınırlı SüreliHuobi Yeni Üye Olan Kullanıcılara 700 USDT’ye Kadar Hoşgeldin Hediyesi Veriyor.Üye Ol-Görev Tamamla,Fırsatı Yakala
Sitemizden Huobi’ye Üye Olan Kullanıcılara Özel KampanyaÖMÜR BOYU İNDİRİM
Her Gün Airdrop Çekilişine Katılın 1000 Dolara Kadar Ödül Kazanın!

Çevresel Etki

Yeni nesil teknoloji olarak Bitcoin ve Ethereum’un en büyük eleştirilerinden biri, olumsuz çevresel etkileridir. Bitcoin madenciliği ve PoW modeli aracılığıyla işlemlerin doğrulanması için gereken bilgi işlem gücü, şu anda yılda yaklaşık 60 milyon ton karbondioksit üretiyor ve Bitcoin’e kabaca Yunanistan’ın tamamıyla aynı karbon ayak izini veriyor.

Bitcoin’in karbon ayak izi aynı zamanda Elon Musk’ın Tesla Inc. ( TSLA ) bu yılın başlarında Bitcoin’i ödeme olarak kabul etme konusundaki rotasını tersine çevirmesinin nedenidir . Solana’nın PoS ve PoH doğrulama süreci, çok daha az enerji yoğundur ve potansiyel olarak kriptoyu Bitcoin ve Ethereum’a daha yeşil bir alternatif haline getirir.

Enflasyon

2020’de yatırımcıların kripto paralara akın etmesinin en büyük nedenlerinden biri enflasyondan sığınmaktı . Birçok kripto para biriminin, şimdiye kadar var olacak toplam jeton sayısı üzerinde sert kapakları vardır. Örneğin Bitcoin 21 milyon coin ile sınırlı ve son coinin 2140 yılında çıkarılması bekleniyor. Solana ise sabit bir coin sayısına sahip değil. Solana, arzını yıllık %8 oranında artırmaya başladı. Bu enflasyon oranı, sonsuza kadar kalacağı %1,5’e ulaşana kadar her yıl %15 düşer. Sıfır enflasyon arayan kripto yatırımcıları başka yerlere bakmalı.

En İyi Borsalar

500+ dan Fazla Kripto Koin Gelecek Vaad Eden Koin Listelemesi Günlük 1-1000usd Ödüller

Binance yeni üye olan kullanıcılarına %10 komisyon indirimi sunuyor. Geleceği Olabilecek Projeler

Kraken 2011 Yılından Beri En Güvenilir Borsa Sektör Öncüsü Hiç Hacklenmedi Kullanışlı ve Kolay Arayüz

Gate.io Yeni Üye Olan Kullanıcılarına %10 Komisyon İndirimi Sunuyor. Yeni tokenlara yatırım yapmak isteyen yatırımcıların değişmez adresi.

600+Kripto Para Yeni Projelerin İlk Listelemesi Yeni Coinlerde Yüksek Potansiyel