Solana (SOL) kripto varlıklarınızı saklamanın en güvenli yolları nelerdir?

Puan Verin

Solana, kripto finans alanındaki son derece işlevsel açık kaynak projelerinden biridir. Bu makalede, 2022 ve sonrasında Solana coinlerini  saklamanın en iyi yollarını bilmenize yardımcı olacak Solana madeni paralarını saklamanın en güvenli yollarından bazılarını araştırıyoruz.

Solana, 10 Nisan 2020’de 0.832$ işlem fiyatı ile kripto para borsalarında göründü.

Fırsatlar
Lider Kripto Para Borsası Binance Yeni Üye Olan Kullanıcılara %5 Komisyon İndirimi Veriyor.350+ Kripto Parayı Güvenle Alın Satın
Sınırlı SüreliHuobi Yeni Üye Olan Kullanıcılara 700 USDT’ye Kadar Hoşgeldin Hediyesi Veriyor.Üye Ol-Görev Tamamla,Fırsatı Yakala
Sitemizden Huobi’ye Üye Olan Kullanıcılara Özel KampanyaÖMÜR BOYU İNDİRİM
Her Gün Airdrop Çekilişine Katılın 1000 Dolara Kadar Ödül Kazanın!

Kripto para birimi, değerini artırmak için 2020 sonbaharında kripto patlamasını izledi. Bu, SOL’un 1 Ocak 2021’de 1,51 $ fiyatla güçlü bir şekilde açıldığını gördü .

1 Şubat’tan Mayıs 2021’in ikinci haftasına kadar süren kripto balonları sırasında yeni yüksek seviyelere ulaştıktan sonra, kripto piyasasını bir düşüş eğilimi ele geçirdi.

Solana ekosisteminin yerel varlığı, 6 Kasım 2021 Cumartesi günü tüm zamanların en yüksek fiyatı olan 260.06$’ a fırladığı için henüz tamamlanmadı .

NS SOL’un yükselişi ve 2021’deki diğer kripto para birimleri, birkaç siber güvenlik sorununun kripto finans alanını kirlettiğini gördü.

2021’de birkaç kripto para borsası saldırıya uğradı.

Bu nedenle, dikkatli olmanız ve Solana madeni paralarını saklamanın en güvenli yollarını bulmanız doğru olur.

Gelecekteki potansiyel kazançları kaçırmamak için, yeni başlayanlar ve yatırımcılar, alanın sayısız alanı hakkında kapsamlı bir araştırma yapmadan fonları riske atarlar.

Normalde acemi tüccarlar ve yatırımcılar olarak adlandırılan milyonlarca insan, yaratma , dağıtma, depolama ve ticaret şeklinde blockchain teknolojisini bilmiyor  ve sağlıklı yatırım uygulamalarında başarısız oluyorlar.

Böylelikler bilgisayar korsanları deneyimsizliklerinden yararlanır ve onlardan büyük miktarda para çalar.

Alım Satım sürecindeki dikkatsizlikler, günümüzdeki bazı önemli hırsızlıkların herhangi bir uyarı işareti olmaksızın yatırımcılrın başına geldiği durumdur.  Zira bilgisayar korsanları, belirteçleri bir dijital cüzdandan diğerine yeniden yönlendirmenin ustaca bir yolunu buldu.

Kripto dünyasının merkezi olmayan doğası nedeniyle, bilgisayar korsanları, bu eylemlerinden sorumlu tutan herhangi bir merkezi kuruluş olmaksızın her gün milyonlarca dolar kazanmaya devam ediyor.

Önemli Çıkarımlar

  • Kullanıcılar , kripto para borsalarındaki hırsızlık , madeni paraları depolayan kişisel bilgisayarların arızalanması ve dijital cüzdanlara erişim anahtarlarının kaybolması gibi nedenlerle Solana Paralarını ve diğer kripto para varlıklarını kaybedebilir .
  • Normalde Çevrimdışı Depolama olarak adlandırılan Soğuk Depolama , uzmanlar tarafından Solana’yı (SOL) tutmanın en güvenli yollarından biri olarak gösteriliyor. Bunun nedeni, madeni paralara herhangi bir internet bağlantısı olmadan erişilebilmesidir. Sağladığı güvenliğe rağmen, milyonlarca dijital cüzdan sahibi , zamanında işlemleri kolaylaştırma kolaylıkları nedeniyle sıcak cüzdanları tutmayı tercih ediyor .
  • Donanım Cüzdanları, Solana’yı saklamanın en iyi yollarından biridir.

1990’ların sonlarına doğru, birçok insan, fiziksel cüzdanlarında banka kartları, ehliyetler ve ufak para birimi gibi küçük kişisel eşyaları tutuyordu. Bu, 19. yüzyıla kadar uzanan bir kültürdü. 1999’da PayPal’ın ve diğer çevrimiçi finansal sistemlerin piyasaya sürülmesinden sonra, dijital cüzdanlar, büyük miktarda fiat para birimini fiziksel cüzdanlarda tutma fikrine hakim olmaya başladı.

Bu, hangi cüzdan türünün (fiziksel veya dijital) en iyisi olduğu gibi çeşitli sorulara yol açtı.

Her şeyin internet üzerinden gerçekleştiği kripto finans dünyasında, dijital cüzdanlar normdur. Dijital cüzdan tutmak, Solana (SOL) gibi madeni paraları saklamanıza yardımcı olur.

Dijital Cüzdanlar üç şekilde saklanabilir

Birinci yol güvenle SOL paraları saklamak baskı veya kağıt parçası üzerinde sikke erişim için adresleri ve özel anahtarlar yazarak yapılabilir.

SOL paralarını güvenli bir şekilde saklamanın ikinci yolu , kişisel bir bilgisayarda tutulabilen cüzdanları kullanmaktır.

Son olarak , cüzdanlar Windows , Android ve iOS destekli akıllı telefonlarda da bulunabilir.

Çoğu cüzdanın son on (10) yılda gösterdiği güvenliğe rağmen, birçok insan hala %100 güvenli olduklarından şüphe ediyor.

Peki bu dijital cüzdanlardan herhangi biri ne kadar güvenli?

Exodus , TrustWallet, Coin98 , SimpleHold, MathWallet , Solong Wallet, Sollet , Atomic Wallet, Ledger Nano S , D’CENT ve Zelcore gibi Solana’yı destekleyen Dijital Cüzdanlar özel anahtarlarla birlikte gelir. Bu uygulamaları web sitelerinden veya Apple Store , Windows Shop veya Google Play Store üzerinden indirmeniz gerekir .

Uygulamayı telefonunuza yüklemeyi bitirdikten sonra, bir şifre belirleme şansınız olacak (tıpkı bir kripto para borsasında hesap açmak gibi).

Bu şifrenin dışında sizin için özel anahtarlar oluşturulacaktır. Bu anahtarlar aynı zamanda şifreler olarak da bilinir.

Minimum 12 , maksimum 24 kelimeden oluşmaktadır . Dahası, belirli bir şekilde düzenlenirler.

Özel anahtarları güvenli bir yere yazmanız için size zaman verilir. Unutmayın, şifrelerin ekran görüntülerini alamazsınız (kullandığınız telefonun markası ne olursa olsun).

Solana (SOL) Güvenliğine Karşı En Büyük Tehdit Nedir?

Özel anahtarlara erişiminizi kaybetmeniz durumunda, cüzdanınıza erişimin sonsuza kadar ortadan kalkacağını bilmelisiniz.

Peki oturum açtıklarında özel anahtarları iyi saklamanın gereği nedir?

Cep telefonunuzu kaybettiğinizi varsayalım, cüzdanınıza erişmenin tek yolu yeni telefona yeni bir uygulama indirmektir.

Parolanızı ve özel anahtarlarınızı girmeniz istenecektir. Anahtarlar olmadan, geçmişte birçok insanın yaşadığı gibi, cüzdanınızı, SOL’nizi ve tüm kripto para varlıklarınızı kaybedeceksiniz.

Solana madeni paralarınızı kişisel bir bilgisayarda saklarsanız, kötü amaçlı yazılımların yayılmasından kaynaklanan bilgisayar arızaları, sabit sürücünüzü etkisiz hale getirebilir. Bu gerçekleştiğinde, SOL tokenleriniz işe yaramaz ve erişilemez hale gelir.

Bu tür durumların ciddiyeti hakkında size bir fikir vermek için, her yıl dünyayı yutmaya devam eden çok sayıda Fidye Yazılımı saldırısını dikkate alın.

International Data Corporation (IDC)’ye göre, yaklaşık, Küresel kuruluşların %37’si , 2021’de bir tür fidye yazılım saldırısının kurbanı olduklarını söyledi.

Buna ek olarak Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından hazırlanan raporlara göre, Ocak-Temmuz 2021 arasında 2.084 fidye yazılımı şikayeti vardı. Bu, yıldan yıla yüzde 62’lik bir artış anlamına geliyor.

Bu nedenle, herhangi bir işletim sisteminin ( OS ) güncel olmayan bir sürümünü kullanıyorsanız , SOL tokenlerinizi tutan tüm yerlerin sistemlerini güncellemek için en son yazılımı bulmalısınız.

Bunun nedeni, bilgisayar korsanlarının ihtiyaçlarını karşılayamayan etkilenen kişisel bilgisayarların kurbanlarının normalde en değerli dosyalarının sonsuza kadar kaybolduğunu görmesidir.

Solana ( SOL ) madeni paralarını güvenli bir şekilde saklamanın en iyi yollarından bazılarına göz atalım .

Sıcak Cüzdan

Sıcak Cüzdanlar , çevrimiçi olarak bulunabilen dijital cüzdanlardır.

Sıcak Cüzdanlar, kişisel bilgisayarlar (masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar), akıllı telefonlar , tabletler ve pedler gibi internete bağlı cihazlarda çalışır . Sıcak Cüzdanlar, kötü amaçlı programlarla aynı yetki alanında çalışır.

Sıcak cüzdanlar internette özel anahtarlar oluşturmak ve kullanıcıların cüzdanlarına giriş ve çıkış yapmalarına yardımcı olmak için geliştiğinden, bu onları saldırılara karşı savunmasız hale getirir.

Sıcak cüzdanlar, milyonlarca insanın tercih ettiği birincil cüzdanlardır. Solana’yı tutve diğer belirteçler, çünkü merkezi borsalara ( CEX ), merkezi olmayan borsalara ( DEX ) ve blok zinciri teknolojisine saniyeler içinde erişebilirler .

Bu, sıcak cüzdanları zamanında işlemleri kolaylaştıran en iyi cüzdanlar yapar.

Olumlu yanlarına rağmen, sıcak cüzdanlar güvenlikten yoksundur .

Milyonlarca insan, belirli bir süre boyunca madeni paralarını güvenli bir şekilde saklamak için kullandıkları için “ sıcak cüzdanların güvenliği yoktur ” ifadesini rahatsız edici bulabilir .

Kripto para birimi alanının normalde negatiflere değil pozitiflere odaklandığını bilmelisiniz.

Ocak ayında Solana’ya 100$’lık yatırım yapmak , Kasım 2021’de 17.000$’ dan fazla bir getiri sağlayabilirdi gibi bir makaleye rastlamak kolaydır  fakat aynı dönemde binlerce dolar kaybeden insan sayısıyla ilgili bir makale bulmak kolay değildir.

Pek çok insan, zor kazanılan paralarının cüzdanlardan ve kripto para borsalarından çalındığını gördü.

Bu nedenle okuyucularımıza , tutarlı kazançlar gönderebilmeleri için cüzdan adresinizi isteyen sosyal medya platformlarında ( Reddit , Telegram, Facebook ve Twitter ) sözde uzmanlara güvenmemelerini konusunda uyarıyoruz .

Sıcak cüzdan tutmanın faydalarından biri, bir çek hesabına benzetilebilir.

Çek hesaplarına ayrıca işlem hesapları veya vadesiz mevduat denir.

Günlük finansal işlemlerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olması için bir çek hesabında küçük bir miktar tutabilirsiniz.

Bunu kripto alanına bağlayarak, sıcak cüzdanınızda az sayıda SOL tutabilirsiniz.

Bu, belirli bir süre içinde kazanç sağlamak için alandaki haberlerden ve diğer olaylardan yararlanmanıza yardımcı olabilir.

Bu, sıcak cüzdanları küçük bütçeli kripto para birimi tüccarları ve büyük miktarlarda para kaybetme riski daha az olan yatırımcılar için en iyi seçenek haline getiriyor .

Sıcak Cüzdanlar, mobil cüzdanlar , masaüstü, web ve çoğu kripto para borsası saklama cüzdanlarından oluşur .

Bir kripto para borsasında cüzdan sahibi olmak, varlıklarınızın güvenliğini garanti etmez.

Sıcak cüzdan kullanmak isteyen bir tüccar veya yatırımcı olarak, saklama amaçlı sıcak cüzdan ile saklamasız sıcak cüzdan arasındaki farkı öğrenmeniz akıllıca olacaktır.

Diğerlerinin yanı sıra  Binance, Bitrue , Kraken, Coinbase , OKEx, Huobi Global ve BitMart gibi SOL’u destekleyen bir kripto para borsasında bir hesaba kaydolduğunuzda , bu hesaba saklama hesabı denir .

Bir şifre oluşturarak hesaba her zaman erişebileceksiniz.

Ne yazık ki, portföyünüzdeki kripto para birimlerine asla erişemeyeceksiniz.

Madeni coinlerinize  erişim sağlayan özel anahtarlar, borsa temsilcileri tarafından tutulur.

Genel olarak Ağustos 2021 itibariyle. toplam 2,99 milyar dolar değerinde 32 büyük bilgisayar korsanlığı ve dolandırıcılık olayı yaşandı.

Bu, yalnızca kripto para borsalarına güvenemeyeceğiniz anlamına gelir.

Bunun nedeni, bazılarının düzenlemeye tabi olmasına rağmen, yüksek yıllık yüzde getirisi ( APY’ler ) sağlayan borsaların çoğunun Müşterinizi Tanımaya ( KYC ) öncelik vermemesidir .

Bu, bu tür borsaların temsilcilerinin yukarıda belirtilen meblağlarla yola çıkmalarını kolaylaştırır.

Tüm kripto para varlıklarının güvenli bir şekilde saklanmasının acemi ve deneyimli tüccarlar ve yatırımcılar için önemli bir konu haline gelmesinin başlıca nedeni budur.

Ticaret Tavsiyesi : Tüm tokenlerinizi tek bir sıcak cüzdanda tutmanız akıllıca olmaz.

SOL jetonlarınızı (bağımsız dijital cüzdanlar) ve kripto para birimi borsalarından cüzdanlarınızı dağıtmanızı öneririz.

Sıcak cüzdanlar bilgisayar korsanlarının meydan okumalarıyla karşılaşmaya devam etse de, işlemleri anında gerçekleştirmenin en etkili yolu budur.

Soğuk Cüzdan

Bir çokları için soğuk cüzdanlar , Solana ( SOL ) ve diğer kripto tokenlerinin depolanması söz konusu olduğunda en güvenli seçenektir .

Sıcak cüzdanların aksine, Soğuk Cüzdanlar internete bağlı değildir. Bu, üçüncü tarafların bunlara girmesini zorlaştırır.

Kripto çevrelerinde, Çevrimdışı Cüzdanlar veya Donanım Cüzdanları olarak da bilinirler .

Kullanıcıların adresleri ve şifreleri ( özel anahtarlar ) internet olmadan çalışan programlarda saklanır.

Kullanıcılar, kötü niyetli programların faaliyet gösterdiği dünyada kesintiye uğradıkları için özel anahtarları riske atılmadan portföylerine gerçek zamanlı olarak erişebilirler.

,

Fırsatlar
Lider Kripto Para Borsası Binance Yeni Üye Olan Kullanıcılara %5 Komisyon İndirimi Veriyor.350+ Kripto Parayı Güvenle Alın Satın
Sınırlı SüreliHuobi Yeni Üye Olan Kullanıcılara 700 USDT’ye Kadar Hoşgeldin Hediyesi Veriyor.Üye Ol-Görev Tamamla,Fırsatı Yakala
Sitemizden Huobi’ye Üye Olan Kullanıcılara Özel KampanyaÖMÜR BOYU İNDİRİM
Her Gün Airdrop Çekilişine Katılın 1000 Dolara Kadar Ödül Kazanın!

Kağıt Cüzdanlar

Kağıt Cüzdan Solana’yı saklamanın temel yollarından biridir.

Kağıt Cüzdanlar, kripto para işlemlerini kolaylaştırmak için kullanılan QR kodları ve anahtarları içeren basılı kağıt parçalarıdır.

Kullanıcılara sağladığı güvenlik nedeniyle, zamanın bir noktasında birçok uzman kağıt cüzdanların kripto para birimlerini saklamanın en iyi yolu olduğuna inanıyordu.

USB Sürücülü Cüzdanlar

USB Sürücü Aygıtı , madeni paraları saklamanın en güvenli yollarından biridir. Özel anahtarları saklamak için bir USB kullanabilirsiniz. USB bir donanım cüzdanıdır.

USB’nin faydalarından biri, internete bağlı olmadığı için her türlü kötü amaçlı yazılım veya virüs içermemesidir.

USB Sürücü Aygıtının belirli bir kişisel bilgisayara bağlı olduğu bir Fidye Yazılımı saldırısı durumunda, bir güvenlik ihlali olduğunu varsayalım, USB aygıtı etkilenmeyecektir.

Kalem sürücülerinin (USB) güvenliği, yalnızca cihazdan sorumlu kişinin bunları nasıl kullandığı ile değerlendirilebilir.

Solana (SOL) Coin’lerinizi ve diğer coinlerinizi saklamanın en güvenli yolunu bulmak söz konusu olduğunda, soğuk cüzdanlar sıcak cüzdanlardan daha iyidir.

Diğer Güvenlik Önlemleri

Yazılım güncellemeleri

Birçok kişi, kişisel bilgisayarlarında cüzdan tutmayı tercih ettiğinden ve Ransomware normalde bu tür cihazlarda çalışan işletim sistemlerini (OS) sakat bıraktığından, bilgisayarınızda her zaman en güncel işletim sistemine sahip olmalısınız.

Zaman içinde modern işletim sistemine sahip olan bilgisayar kullanıcıları , Solana tüccarları ve yatırımcıları ve bu konuda kripto yatırımcıları , bilgisayar korsanlarının taleplerine kurban gitmedi.

Modern yazılım cüzdanları, SOL belirteçlerinizin güvenliğini artıran ihlallere karşı büyük güvenlik sunsa da, ücretsiz antivirüs paketleriyle yetinmemelisiniz.

SOL ve diğer kripto para birimlerine yatırım yaptığınız gibi anti-virüs paketlerine de yatırım yapın.

Çoklu İmza Kimlik Doğrulaması

Google, güvenlik ihlalleri noktasında tüm kullanıcıları için çoklu imza kimlik doğrulamasını duyurdu.

Bu, öncelik vermeniz gereken bir özellik olduğu anlamına gelir.

Çoklu imzalı kimlik doğrulama , bir kişiye hesabı geri yüklemek için birden fazla yol sunduktan sonra bir hesaba erişim izni veren bir yöntemdir.

Örnğin bir şifre girmeniz istenir.

Daha sonra karşınıza en sevdiğiniz futbol takımı hangisi veya en sevdiğiniz yemek nedir gibi bir soru soran başka bir ekran çıkar. Buna ek olarak, bazı hesaplar, sizin tarafınızdan revize edilebilecek cüzdan sağlayıcısının temsilcileri tarafından sizin için oluşturulabilecek başka bir pin kodu sağlamanızı ister.

Bu süreçte gözünüzü bu ekstra güvenlik katmanından ayırmayın.

Uzun vadede, hesabınızı her türlü saldırıdan koruyacaktır. Bu da SOL dahil tüm kripto paralarınızı güvende tutacaktır.

En İyi Borsalar

500+ dan Fazla Kripto Koin Gelecek Vaad Eden Koin Listelemesi Günlük 1-1000usd Ödüller

Binance yeni üye olan kullanıcılarına %10 komisyon indirimi sunuyor. Geleceği Olabilecek Projeler

Kraken 2011 Yılından Beri En Güvenilir Borsa Sektör Öncüsü Hiç Hacklenmedi Kullanışlı ve Kolay Arayüz

Gate.io Yeni Üye Olan Kullanıcılarına %10 Komisyon İndirimi Sunuyor. Yeni tokenlara yatırım yapmak isteyen yatırımcıların değişmez adresi.

600+Kripto Para Yeni Projelerin İlk Listelemesi Yeni Coinlerde Yüksek Potansiyel