Kriptopara Grafiğinde İkili Tepe Nedir? Nasıl Oluşur?

5/5 - (1 vote)

Aslında “İkili Tepe” formasyonu sadece kriptopara piyasası için değil tüm finans piyasaları için çalışan bir teknik göstergedir. Döviz çiftleri, hisse senetleri ve kriptoparalarda çokca kullanılır.

Fırsatlar
dfsdsfd
T&Cs Apply
heyyo
Lider Kripto Para Borsası Binance Yeni Üye Olan Kullanıcılara %5 Komisyon İndirimi Veriyor.350+ Kripto Parayı Güvenle Alın Satın

Kriptopara Piyasasında İkili Tepe Nedir?

Bu formasyon İkili Tepe veya Çift Tepe olarak adlandırılır. Güçlü bir şekilde oluşan yukarı trendin artık sonuna gelindiğini işaret eder. İlk önce fiyat zirveye ulaşır. Ardından bir satış gelerek fiyatlar bir miktar gevşer ve bir dip oluşur. Bir miktar artış ile çoğu yatırımcı artık düşüşün bittiğini sanar. İlk tepenin zirvesi ise karşımıza direnç olarak çıkacaktır. İkinci tepeye gelen mum satış baskısı ile karşılaşır ve düşüş başlar.

Bu formasyon ters “W” yi andıran bir şekildir. Ve finans piyaslarında sıkça karşımıza çıkar. Formasyonun hedefi iki tepe arasındaki yükseklik kadardır.

Önemli: Formasyonun çalışması için destek (boyun) çizgisinin kırılımı şarttır.

ikili tepe formasyonu
İkili Tepe F.

İkili Tepe Formasyonu Sonrası Ne Olur?

İkili Tepe Formasyonu sonrasında yaşanan hareketler ise yatırımcının dikkat etmesi gereken noktadır. Düşüş trendinin sonunda görülen bu formasyonda hacim miktarı, birinci dip oluşurken yüksek miktardadır. Birinci dipten gelen tepki alımlarında ise hacim daha düşük oluyor. İkinci dipten dönüşten itibaren işlem miktarı da fiyatla birlikte yükselir.

İkili Tepe oluştuktan sonra aşağı yöne tayin olan hareket hacimsiz bir gevşeme yaparak tekrar toparlanır. Yukarı yönlü isteği önceki zirve kadar olmaz. Çünkü yeterince alışlar olmadığı için hacimsiz bir görünüm verir.