ETP ile ETF Arsındaki Fark Nedir? Bitcoin ETFs Ne Demek? ETPs nedir?

Puan Verin

ETP ile ETF arsındaki fark nedir? Bitcoin ETFs ne anlama geliyor? ETPs, ETFs, ETMF, ETV, ETN ve ETC terimleri ekonomide ne anlama gelir? Bununla ilgili tüm karışıklığı gidermek için sizlere oldukça sade ve anlaşılır bir makale hazırladık.

Fırsatlar
Lider Kripto Para Borsası Binance Yeni Üye Olan Kullanıcılara %5 Komisyon İndirimi Veriyor.350+ Kripto Parayı Güvenle Alın Satın
Sınırlı SüreliHuobi Yeni Üye Olan Kullanıcılara 700 USDT’ye Kadar Hoşgeldin Hediyesi Veriyor.Üye Ol-Görev Tamamla,Fırsatı Yakala
Sitemizden Huobi’ye Üye Olan Kullanıcılara Özel KampanyaÖMÜR BOYU İNDİRİM
Her Gün Airdrop Çekilişine Katılın 1000 Dolara Kadar Ödül Kazanın!

ETP, ETF ve Diğer Terimlerin Açılımları

ETPs’nin açılımı: Exchange Traded Products

ETFs’nin açılımı: Exchange Traded Funds

ETMFs’nin açılımı: Exchange Traded Managed Funds

SPs’nin açılımı: Exchange Traded Structured Products

ETVs’nin açılımı: Exchanged Traded Vehicles

ETNs’nin açılımı: Exchange Traded Notes

ETCs’nin açılımı: Exchange Traded Commodities

ETP ile ETF Arsındaki Farklar Nelerdir?

Öncelikle şunu söyleyerek başlayalım. Daha iyi anlaşılması ve kafada yer etmesi açısından diyelim. Tüm ETF’ler birer ETP’dir. Ancak tüm ETP’ler ise birer ETF değildirler. ETP, ETF’nin üst kümesidir. Onu kapsar. Evet tam olarak bu şekilde ifade etmek oldukça sağlıklı oldu.

ETF’ler, borsada işlem gören fonlardır. Ama ETP’ler ise borsada işlem gören tüm ürünlerdir. Giderek birbirinden tamamen ayrılmasada aralarındaki net farkı büyük ölçüde anladınız.

Ekonomi ekosisteminde ETF’ler terimi daha sık kullanıldığından, bir çok yatırımcının ETP’leri ETF kategorisinde bir alt küme olduğuna inandırmıştır. Fakat bunun tersi doğrudur. ETF, ETP’nin bir alt kümesidir.

ETP, borsada işlem gören ve ETF’leri içeren finansal ürünlerin yanı sıra, borsada işlem gören yönetilen fonlar (ETMF’ler); borsada işlem gören yapılandırılmış ürünler (SP’ler); borsada işlem gören araçlar (ETV’ler); borsada işlem gören notlar (ETN’ler); ve borsada işlem gören emtialar (ETC’ler) dir. Tüm bunların toplamı ETP’leri oluşturur.

Bu yatırımların ortak noktası, gün içi işlem görmeleri ve açık uçlu olmalarıdır. Söz konusu birim sayısının sabit olmadığı, ancak talebe ve arzlara yanıt olarak artabileceği veya azalabileceği anlamına gelir.

Bazı ETP’ler, tek veya çok sayıda karşı tarafla takas anlaşmaları yoluyla sentetik olarak oluşturulmuş bir ticaret ürünü oluşturmak için türevlerini kullanabilirler. Ve kasıtlı olarak borçlanma veya vadeli işlemler yoluyla yatırımı yönlendirirler.

Diğer ETP sağlayıcıları ise kısa vadeli satışlarla ilgilidirler. Değer kaybedeceklerini düşündükleri menkul kıymetleri ödünç almak ve bunları daha düşük bir fiyata geri satın alma niyetiyle satabilirler. Son olarak, yukarıdakilerin hepsinin bir kombinasyonunu yapan bazıları var. Bunlara örnek olarak kaldıraç ve ters fonlar verilebilir.

Bitcoin ETFs nedir?

Lider kripto para BTC’nin vadeli işlemlerde listelenmedir. Vadeli işlem borsalarında artık işlem gören Bitcoin, kripto paralara bu açıdan büyük katkı sağlamıştır.

En İyi Borsalar

500+ dan Fazla Kripto Koin Gelecek Vaad Eden Koin Listelemesi Günlük 1-1000usd Ödüller

Binance yeni üye olan kullanıcılarına %10 komisyon indirimi sunuyor. Geleceği Olabilecek Projeler

Kraken 2011 Yılından Beri En Güvenilir Borsa Sektör Öncüsü Hiç Hacklenmedi Kullanışlı ve Kolay Arayüz

Gate.io Yeni Üye Olan Kullanıcılarına %10 Komisyon İndirimi Sunuyor. Yeni tokenlara yatırım yapmak isteyen yatırımcıların değişmez adresi.

600+Kripto Para Yeni Projelerin İlk Listelemesi Yeni Coinlerde Yüksek Potansiyel