BSC Nedir? BscScan Nedir ve Nasıl Kullanılır? Binance Smart Chain Rehberi

Puan Verin

BSC, açılımı Binance Smart Chain olan ve Binance borsasına ait bir blokzinciri yapısıdır. BscScan ise bu blokzinciri üzerindeki hareketleri istemcilere yani kullanıcılara şeffaf olarak gösteren bir tarayıcı ekranıdır. Binance Smart Chain (BSC) zincir üstü hareketleri Cüzdan Adresi, Txn Hash, Block ve Token olarak takip eder ve bunların bilgisini kullanıcılarla paylaşır.

Fırsatlar
Lider Kripto Para Borsası Binance Yeni Üye Olan Kullanıcılara %5 Komisyon İndirimi Veriyor.350+ Kripto Parayı Güvenle Alın Satın
Sınırlı SüreliHuobi Yeni Üye Olan Kullanıcılara 700 USDT’ye Kadar Hoşgeldin Hediyesi Veriyor.Üye Ol-Görev Tamamla,Fırsatı Yakala
Sitemizden Huobi’ye Üye Olan Kullanıcılara Özel KampanyaÖMÜR BOYU İNDİRİM
Her Gün Airdrop Çekilişine Katılın 1000 Dolara Kadar Ödül Kazanın!

BSC Nedir? Binance Smart Chain Ne Demek?

BSC nedir? Veya Binance Smart Chain ne demek? Neden bu kadar önemli bir blokzinciri olduğunu bu yazımızda anlatmış olacağız. BSC, Binance Smart Chain ‘in kısaltılışı olarak kullanılır. Blokzincir teknolojisini kullanarak tasarlanmış bir Blockchain yapısıdır. Dünyanın majör kripto para ve akademi borsası olan Binance tarafından oluşturulmuştur.

Yüksek performanslı merkeziyetsiz uygulamalar (DApp, DeFi) geliştirmek için tam donanımlı bir çevreye sahip yeni bir blokzincir olan Binance Smart Chain, Binance Chain ile çapraz zincir uyumluluğu için inşa edilmiştir. Öte yandan akıllı kontrat yapısı sayesinde işlevselliği yükseltilmiş bir yapıdır. BSC ile Binance Chain paralel olarak çalışırlar.

BSC, akıllı kontrat işlevlerine ve Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile uyumluluğa sahiptir.

Önemli Not

Binance Chain Neden Yerini BSC Ağına Bıraktı?

Binance Chain, Binance tarafından Nisan 2019’da kullanıma açılmış bir yapıdır. Binance Chain üzerindeki en büyük merkeziyetsiz uygulama DApp ‘tır. Merkeziyetsiz borsası ise Binance DEX‘tir. Binance Chain, binance.org adresindeki web arayüzünden ya da Trust Wallet’la yerel entegrasyonu aracılığıyla uyumlu olarak çalışır.

Fakat bu ağın sıkıntısı ise içsel sınırlamaları nedeniyle pek fazla esnekliğe sahip değildir. Örneğin hızlı alım satım yapılabilmesi için optimize edilmiş bir sistemde akıllı kontratlar, ağı önemli ölçüde tıkayabiliyor. Bu nedenle Binance Chain ağı yerine BSC yani Binance Smart Chain geliştirilmiştir.

binance smart chain bsc ağı
Kaynak: BscScan

Binance Smart Chain Çalışma Mantığı?

Binance Smart Chain, yaklaşık 3 saniyelik blok süreleri ile çalışır. Proof of Stake mutabakat algoritması sayesinde işleyişi hızlı kılınmıştır. Kullanılan algoritma sayesinde ise, katılımcıların doğrulayıcı olmak için BNB‘lerini stake ettiği Proof of Staked Authority’dir.

BSC, bağımsız bir blokzincir yapısıdır. Fakat mevcut Binance Chain‘i tamamlayıcı bir sistem olarak tasarlanmıştır. Varlıklarınızı bir blokzincirden diğerine rahatlıkla transfer edebilmeniz için ikili zincir mimarisi kullanılmıştır.

Bu arada Binance Chain‘deki BEP-2 ve BEP-8 tokenları, BSC için yaratılan yeni token standardı BEP-20 tokenlarıyla takas edilebiliyor.

Binance Smart Chain’de İşlem Ücreti Ne Kadardır?

Binance Smart Chain işlemleri için ödenen gaz ücreti yani gas fee hesaplaması bir ortalama ile hesaplanır. İşlem sayısı, gider ve bazı etkenlerin maliyeti gibi durumlar hesaba katılarak ortalaması alınır.

BSC ağının gaz ücretleri çok düşüktür. BSC’de 1 gwei 10-9, yani 0,000000001 BNB ye karşılık gelmektedir. Yaklaşık 6,5 gwei ortalama gaz ücretiyle 10 BNB göndermenin maliyeti on sentin bile altında olur. Hatta bu tutarın 100 katını bile gönderseniz en fazla 20 sentlik bir gas fee ücreti ödersiniz. Binance Smart Chain, hala ağ tıkanıklığı yaşamaktan oldukça uzak olduğu için bu şekilde işlem masrafları az geliyor. Ağ koşulları istikrarlı kalmayı başarabilirse basit bir işlem için 6,5 gwei yeterli görünüyor.

BscScan Nedir ve Nasıl Kullanılır?

BscScan, Binance için Etherscan ile aynı ekip tarafından geliştirilmiş bir blokzinciri tarayıcısı olarak kullanılır. Bu tarayıcı Binance Smart Chain (BSC) için analitik veriler sunmanın yanı sıra BSC üzerinde inşa edilmiş DeFi projelerini takip etmek içinde kullanılmaktadır. Nedir bu işlemler;

bsc tarayıcı
  • BSC işlemlerini incelemek ve ilerlemelerini canlı olarak takip edebilmek,
  • Blokzinciri üzerine yeni eklenen en son blokları takip edebilmek,
  • Kullanıcılar kendi cüzdanlarındaki kripto para portföyünü görebilir ve yaptıkları tüm işlemlerin listesini çıkarabilirler.
  • BSC ağındaki akıllı sözleşmeleri takip etmek,
  • Token ve diğer kripto paraların arz verilerine erişebilmek.

BscScan Tarayıcısını Neden Kullanmalısınız?

Her şeyden önce BscScan, Ethereum ‘un popüler blokzincir tarayıcısı Etherscan‘ın yazılımcıları tarafından geliştirilmiştir. Bu nedenle aşırı güvenli ve işlevsel bir gezgin olarak kullanılabilir. En önemlisi ise eğer bu tarayıcıyı nasıl kullanacağınızı bilmeniz halinde temel sorunlarınızı hızla çözebilir ve sorularınıza yanıt bulabilirsiniz. Token, kripto para, DeFi, DApp gibi işlemlerinizi canlı olarak takip edebilirsiniz. Bu şekilde paranızın transferi ne durumda onu biliyor olacaksınız. Blokzincire en son katılan bloğu görebilirsiniz. Tüm işlemlerinizi güvenli yapabilirsiniz. Sorun yaşadığınız takdirde tarayıcıda cüzdan adresinizi veya işlem ID nizi taratıp işlem hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.