Bitcoin Korku Endeksi Nedir? Kripto Para Korku ve Açgözlülük Endeksi Ne Demek?

Puan Verin

Kripto para piyasasıyla ve yatırımlarıyla korku ve açgözlülük endeksi birçok yerde karşınıza çıkmış olabilir. Bitcoin korku ve açgözlülük endeksi nedir? Bu endeks herhangi bir zaman için bir kripto para biriminin piyasa duyarlılığını ölçmek için tasarlanmış sayısal bir veridir.

Kripto para piyasasındaki yatırım kararlarınızda dikkat etmeniz gereken bir endekstir.

Fırsatlar
Lider Kripto Para Borsası Binance Yeni Üye Olan Kullanıcılara %5 Komisyon İndirimi Veriyor.350+ Kripto Parayı Güvenle Alın Satın
Sınırlı SüreliHuobi Yeni Üye Olan Kullanıcılara 700 USDT’ye Kadar Hoşgeldin Hediyesi Veriyor.Üye Ol-Görev Tamamla,Fırsatı Yakala
Sitemizden Huobi’ye Üye Olan Kullanıcılara Özel KampanyaÖMÜR BOYU İNDİRİM
Her Gün Airdrop Çekilişine Katılın 1000 Dolara Kadar Ödül Kazanın!

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir?

Bitcoin korku endeksi, 1 ile 100 arasında bir sayı değeri alır. 1 değeri kripto piyasasının aşırı korku durumunda olduğunu (insanlar varlıklarını satıyor) gösterirken, 100 değeri ise piyasada aşırı bir alım olduğunu gösterir. 100 değerinde yatırımcılar aşırı açgözlüdür ve piyasanın yükseleceği kanısı vardır.

Kripto para korku ve açgözlülük endeksi kullanılırken bilinmesi gerek bazı kurallar vardır. Endeks değeri 1 olduğunda, bunun genellikle bir satın alma fırsatı olduğu söylenir. Bunun nedeni, 1 rakamının piyasada “aşırı korku” olduğunu göstermesidir. Bu korku ise insanların şu anda kripto paraları satın almaktan korktuğu anlamına gelir. Ayrıca insanlar kripto paraların değer kaybedeceği korkusuyla satış yaparken fiyatlar daha da düşebilir.

Öte yandan, korku endeksi 100 değerine yaklaştıkça bu aşırı açgözlülük anlamına gelir. Fiyatlar hızla yükseldiğinde, fiyatların keskin bir şekilde tersine dönme ve aynı hızla düşme olasılığı vardır.

Bitcoin Korku Endeksi
Kaynak: Alternative.me

Kısaca açıklamak gerekirse korku ve açgözlülük endeksi değeri düşük olduğunda, bu kripto para fiyatlarının artacağını gösterebilir. Endeks değeri yüksek olduğunda ise bu kripto piyasasının yakında düşeceğini gösterebilir.

Kripto Para Korku ve Açgözlülük Endeksi Nasıl Hesaplanır?

  1. Piyasadaki Oynaklık: Korku endeksi, oynaklığı ve düşüşleri 30 günlük ve 90 günlük ortalama ile karşılaştırır. Düşüşlerdeki oynaklığın fazla olması korku ikliminin hâkim olduğunu gösterir. Bu özellik endeks değerinin %25’ini oluşturur.
  2. İşlem Hacimleri: Bitcoin korku endeksi hesaplanırken piyasalardaki hacimlere bakılır. Kripto para piyasasındaki 30 günlük ve 90 günlük hacim ortalamaları karşılaştırılır. Yüksek hacim açgözlülük olarak yorumlanır. İşlem hacimleri, endeks değeri hesaplanırken %25 ağırlığa sahiptir.
  3. Sosyal Medya: Endeks, bitcoin için atılan tweetlerin yoğunluğuna da bakar. Çok fazla tweet atılması açgözlülük olarak yorumlanır. Sosyal medya, endeks değerinin %15’ini temsil eder.
  4. Anketler: Endeks hesaplanırken yatırımcılar ile anketler yapılır. Genellikle, her ankette 2.000-3.000 katılımcı vardır. Anketler, endeks değeri hesaplanırken %15 ağırlığa sahiptir.
  5. Hâkimiyet: Bitcoin korku endeksi hesaplanırken piyasadaki bitcoin hakimiyetine bakılır. Bitcoin hâkimiyeti ne kadar yüksek olursa, piyasa o kadar korku doludur. Bitcoin hâkimiyeti ne kadar düşükse, piyasa o kadar açgözlü hale geliyor demektir. Bu özellik, endeks değerinin %10’unu oluşturur.
  6. Trendler: Google aramaları da korku endeksi için bir kriterdir. Kripto paraların aranma hacmi ne kadar yüksek olursa piyasada açgözlülük görülür. Arama trendleri, endeks hesaplanırken %10 paya sahiptir.

Kripto Para Korku ve Açgözlülük Endeksi Nereden Öğrenebilirim?

Kripto Para Korku ve Açgözlülük Endeksi veri hizmetini sunan bir çok yatırım aracı sitesi bulunmaktadır. Bitcoin Korku Endeksi sitesi için önerebileceğimiz ücretsiz araç Alternative.me sitesidir. Bu internet sayfasında her gün, farklı kaynaklardan elde ettikleri duygu ve düşünceler analiz ediliyor. Daha sonra bunlar basit bir sayıya dönüştürülüyor. Bitcoin ve diğer büyük kripto para birimleri için Korku ve Açgözlülük Endeksi verilerini buradan öğrenebilirsiniz.

En İyi Borsalar

500+ dan Fazla Kripto Koin Gelecek Vaad Eden Koin Listelemesi Günlük 1-1000usd Ödüller

Binance yeni üye olan kullanıcılarına %10 komisyon indirimi sunuyor. Geleceği Olabilecek Projeler

Kraken 2011 Yılından Beri En Güvenilir Borsa Sektör Öncüsü Hiç Hacklenmedi Kullanışlı ve Kolay Arayüz

Gate.io Yeni Üye Olan Kullanıcılarına %10 Komisyon İndirimi Sunuyor. Yeni tokenlara yatırım yapmak isteyen yatırımcıların değişmez adresi.

600+Kripto Para Yeni Projelerin İlk Listelemesi Yeni Coinlerde Yüksek Potansiyel