Trump’ın eşi NFT işine girdi ama fena tosladı! Sahtekarlık ile suçlanıyor

ABD’nin 45.Başkanı Donald Trump’ın eşi Melania, Ocak ayında giydiği bir şapkanın dijital sanat eserine çevrilmiş halini Solana blok zincirindeki bir NFT koleksiyonu ile satışa çıkardı.

Melania Trump’ın ilk NFT müzayedesinde skandal bir gelişme yaşandı. Kazanan teklif için fon kaynağı, projenin yaratıcıları gibi görünüyor.

Satışın yapıldığı işlemler blok zincirinde yakın markaja alındı. Trump‘ın paraya çevrilemez jetonunu satın almak için kullanılan kripto para biriminin, projeyi ilk satış için listeleyen varlığa ait bir cüzdandan geldiğini gösteriyor. Eski First Lady Ocak ayında, 2018’deki ilk resmi devlet ziyaretinden görüntüleri müzayedeye çıkardı.

Blok zincirdeki işlemler şüpheye neden oldu!

Bloomberg’in haberine göre, NFT’nin üç hafta önce 1.800 SOL’a (şu anda yaklaşık 185.000 dolar değerinde) satıldığını gösteren teklif geçmişiyle birlikte web sitesinde açık artırmanın kazananını listeledi. “Head Of State” başlıklı koleksiyon, Trump’ın Aralık ayında bir NFT girişiminin lansmanını duyurduğunda “düzenli aralıklarla” yayınlayacağını söylediği birçok planlı müzayededen biriydi.

İşlemlere bakıldığında ise 23 Ocak’ta Trump’ın NFT’sinin yaratıcısı olarak listelenen dijital cüzdanın, ABD dolarına sabitlenmiş bir sabit para olan 372.657 USDC‘yi ikinci bir cüzdana aktardığını ve daha sonra üçüncü bir adrese 1.800 SOL gönderdiğini gösteriyor. Konuyla ilgili Trump’ın cephesinden ise şu açıklamalar yapıldı.

“Blockchain protokolünün doğası tamamen şeffaftır. Buna göre herhangi biri, Blockchain üzerindeki her işlemi görebilir. İşlem sadece, üçüncü taraf bir alıcı adına kolaylaştırıldı.”

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.