Ülkelere Göre Kriptopara Kullanım Oranları: Türkiye Dünyada 4.Sırada

Kriptopara kullanım oranları 2020 yılı boyunca alınan verilere göre belli oldu. Statista verilerine göre Türkiye Avrupa’da 1.sırada ve dünyada da 4.sırada yer alıyor.

Afrika Kıtası, Kriptopara Kullanım Oranları Listesinin Başını Çekiyor

Afrika kıtasında yer alan ülkeler kriptopara kullanımında dünyada lider durumda yer alıyor. Nijerya başta olmak üzere bir çok afrika ülkesi kriptopara piyasasında dünya lideri oldu.

Kaynak: Statista

Nijerya, Vietnam ve Filipinler den sonra ise Türkiye 4.sırada yer alarak dünyada 4.sıraya yerleşmiş. Gelişmiş ülkelerde ise henüz kullanım oranları oldukça düşük seviyelerde duruyor. Dünya teknoloji devlerinin olduğu ABD’de kullanım oranı %6 iken bu oran Japonya da %4 e kadar inmiş. Endüstri 4.0 ‘ın öncüsü olan Almanya ise %5 ile en düşük seviyelerden biri olarak dikkat çekiyor.

Nijerya’nın Neredeyse 3’te 1’i Kriptopara Kullanıyor

Nijeryalıların neredeyse üçte biri artık kriptopara kullanıyor. Afrika ekonomisi kötü bir durumda olduğu için para gönderme masraflarını oradaki insanlar karşılayamıyorlar. Denizaşırı ülkelerine para gönderme masrafı oldukça yüksektir. Bu da oradaki insanları güçlü alternatif olan kripto varlıklara itmiştir.

Hatta Nijerya’daki işletmeler telefon ödeme seçeneklerine kripto eklentileri ekleyerek Nijeryalıların günlük yaşamlarında kriptopara birimini kullanmaları sağlanıyor.

Japonya, statista verilerine göre en az kişinin kripto para birimi kullandığını veya sahip olduğunu söylediği ülke olmuştur. Sadece yüzde 4’ü kriptoparaları kullanıyor. Danimarka’da bir diğer en az kullanıma sahip ülke oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.