Türkiye kriptopara kullanımında ne durumda?

Puan Verin

Kriptopara piyasası dünyada hızla yükselirken, Türkiye’de ise hem bilinirliği hem de kullanımı oldukça düşük seviyelerde.

Dijital para piyasası günden güne yükselirken, dünyada 5 binin üzerinde kriptopara çeşidi bulunuyor.  Dijital para piyasası 800 milyar dolar işlem hacmine ulaşırken, 1 bitcoin 144.859,99 TL’ye eşit.

Fırsatlar
Lider Kripto Para Borsası Binance Yeni Üye Olan Kullanıcılara %5 Komisyon İndirimi Veriyor.350+ Kripto Parayı Güvenle Alın Satın
Sınırlı SüreliHuobi Yeni Üye Olan Kullanıcılara 700 USDT’ye Kadar Hoşgeldin Hediyesi Veriyor.Üye Ol-Görev Tamamla,Fırsatı Yakala
Sitemizden Huobi’ye Üye Olan Kullanıcılara Özel KampanyaÖMÜR BOYU İNDİRİM
Her Gün Airdrop Çekilişine Katılın 1000 Dolara Kadar Ödül Kazanın!

2009 yılında Satoshi Nakamoto takma adıyla ilk kripto parayı icat eden yazılımcı ile başlayan dijital para serüveni, küresel piyasalardaki etkinliği güden güne arttırıyor. Ancak Türkiye’de bitcoin ve kriptoparaların bilinirliği ve kullanımı hala çok sınırlı.

Türkiye Bitcoin’e (Kriptopara ‘ya) mesafeli

Blockchain sistemi üzerine kurulu olan ve geleneksel para birimlerinden farklı bir işlem tarzı olan dijital paralara karşı Türkiye’de ciddi bir güvensizlik hali var. Blockchain Sistemi üzerine kurgulanan kripto paraların değeri her ne kadar sürekli bir atış trendi yakalasa da hala Türkiye toplumu bitcoin ve dijital paralar karşı oldukça mesafeli.

Bitcoin ve kriptoparaların Türkiye’deki kullanımı ve bilinirliği

Bitcoin’in varlığı küresel finans piyasalarında kabul edilse de Türkiye’de kriptopara işlemi yapanların oranı hala yüzde 0,7 seviyelerinde. Çin’de de son bir yılda dijital para birimiyle 1,1 milyar yuan (162 milyon dolar) değerinde 3 milyon 130 bin para transferi olduğu bilinmekte.

Bir saha araştırmasına göre ise katılımcıların yüzde 96,8’inin blockchain sisteminden haberinin olmadığı tespit edildi.

Türkiye’nin 12 ilinde 1000 kişi ile yapılan araştırma sonuçlarına göre, herhangi bir dijital para ya da bitcoin ile işlem yapanların oranı yüzde 1’in altında kaldı. Ankete katılanların yüzde 66’sı ise kripto paralara güvenmiyor. Dijital paralar ile işlem yapmada eğitim seviyesi ve para piyasasına yakınlık büyük fark yaratıyor. Dijital paralarla işlem yapanların % 87’sinin ise lise veya üniversite mezunu olduğu ortaya çıktı.  

Kriptoparalar daha da değerlenecek

Bitcoin ve kripto paralardaki yükseliş trendine bakıldığında dijital para kullanımının giderek arttığı ve sanal para piyasasının giderek genişlediği gözleniyor. Kripto para arzının talebi karşılayamaması da dijital paraların değerinin günden güne artacağının bir işareti olarak değerlendiriliyor. Kripto para dijital altın olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

En İyi Borsalar

500+ dan Fazla Kripto Koin Gelecek Vaad Eden Koin Listelemesi Günlük 1-1000usd Ödüller

Binance yeni üye olan kullanıcılarına %10 komisyon indirimi sunuyor. Geleceği Olabilecek Projeler

Kraken 2011 Yılından Beri En Güvenilir Borsa Sektör Öncüsü Hiç Hacklenmedi Kullanışlı ve Kolay Arayüz

Gate.io Yeni Üye Olan Kullanıcılarına %10 Komisyon İndirimi Sunuyor. Yeni tokenlara yatırım yapmak isteyen yatırımcıların değişmez adresi.

600+Kripto Para Yeni Projelerin İlk Listelemesi Yeni Coinlerde Yüksek Potansiyel