Politika faizi arttı, dolar düştü

Merkez Bankası politika faizi oranını 475 baz puan arttırdı. Yüzde 10.25’ten yüzde 15 seviyesine çıkan faiz doların ateşini biraz düşürdü.

Beklenen oldu ve Merkez Bankası politika faizini 475 baz puan artırarak yüzde 10.25’ten yüzde 15 seviyesine çıkardı.

Para Politikası Kurulu (PPK), toplantısının ardından açıklanan faiz oranıyla birlikte dövizde bir miktar düşüş yaşandı ancak bunun istikrarlı bir düşüş üretemeyeceği kısa bir süre sonra açığa çıktı. 7.50 seviyesine gerileyen dolar yeniden yükselişe geçti.

Pandemi sürecinde artan vaka sayıları ve ölüm oranları ve hala aşının kullanılamamış olması, küresel piyasalardaki belirsiz bekleyişin sürmesine neden oluyor.

Pandemi daha da ağırlaşıyor

Para Politikası Kurulu da toplantı sonrası yaptığı açıklamada, bu duruma şöyle vurgu yaptı:  “Küresel ekonomi üçüncü çeyrekte kısmi toparlanma göstermiştir. Ancak, son dönemde artış gösteren Covid-19 vakaları nedeniyle önümüzdeki dönemde küresel ekonomiye ilişkin belirsizlikler yükselmiştir. İktisadi faaliyette toparlanma devam etmektedir. Artan vaka sayıları nedeniyle getirilen kısmi kısıtlamalar, başta hizmetler sektörü olmak üzere iktisadi faaliyetin kısa vadeli görünümüne dair belirsizlikleri arttırmaktadır. Diğer yandan, salgın döneminde sağlanan güçlü kredi ivmesinin gecikmeli etkileriyle artan iç talep, ithalat kanalıyla cari işlemler dengesini olumsuz etkilemektedir.”

Küresel piyasalarda kriz derinleşiyor

Haliyle sadece politika faizi oranının bir miktar artışı her şey düzeldi anlamına gelmiyor. Çünkü, Türkiye siyasetinin kaygan zemini ve ekonominin kırılgan yapısı ciddi riskler barındırmaya devam ediyor. Kaldı ki, faiz artırımının önümüzdeki aylarda sürüp sürmeyeceği de belirsizliğini koruyor. Buna iktidarın vaat ettiği hukuki reformlardan ne çıkacağı, bunun bir makyaj ve oyalama taktiği olup olmadığı da önümüzdeki süreçte netleşecek konular arasında. Yine, ABD Başkanlık koltuğuna Biden’ın oturmasından sonra gelişecek süreç de küresel piyasaları yakından ilgilendiren bir gelişme olacak. Biden’ın birçok alanda atacağı ilk adımlara küresel piyasaların vereceği refleks ve bunun Türkiye ekonomisine etkisi de önemini korumayı sürdürüyor.

Yaklaşık 5 puanlık faiz artışı hangi derde deva olacak?

Bir bütün olarak sürece bakıldığında başlı başına 4.75 puan bir faiz artırımının bir atımlık barut olarak kalıp kalmayacağı ve devamının olup olmayacağı bir yana, süreç birçok açıdan farklı etki alanlarına açık olacaktır. Ayrıca faiz artışının istihdama ciddi etkisi olacak ve ekonomik durağanlıktan kaynaklı işsizler ordusunda umutlar bir sonraki bahara kalacaktır. Bu da toplumsal huzursuzluğu biriktirecek olgulardan biri olarak olumsuzluklar hanesinde yerini alacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.