IMF: Almanya pandemiyi iyi yönetti

Uluslararası Para Fonu-IMF (International Monetary Fund), Almanya’nın pandeminin ilk dalgasını başarıyla yönettiğini açıkladı.

Dünya çapında etkili olan ve birçok ülkenin sağlık sektörünü ve ekonomisini derinden etkileyen hatta yer yer yıkıma uğratan koronavirüs salgınında Almanya’ya tam not verildi.

IMF’den yapılan açıklamada, “Almanya, COVID-19 salgının ilk dalgasını nispeten iyi bir şekilde yönetti. Erken ve güçlü bir halk sağlığı ve ekonomik politika müdahalesi, ekonomideki daralmanın Avrupa’nın diğer büyük ekonomilerinin çok altında bir seviyeye çekilmesine yardımcı oldu” ifadelerine yer verildi.

Almanya Avrupa ülkeleri içinde iyi durumda

Uluslararası Para Fonu (IMF), Almanya’nın korona pandemisinden kaynaklı oluşan kriz durumunu iyi yönettiğini duyurdu. IMF, Avrupa’daki diğer ülkelere göre Almanya’nın durumunun daha iyi olduğuna vurgu yapılan açıklamada, Alman ekonomisinin kriz döneminde 5,5 daralacağını, gelecek yıl ise kısmen toparlanacağını kaydetti.

Almanya süreci iyi yönetti

IMF, açıklamasında Alman ekonomisine ilişkin 4. Madde Konsültasyonu kapsamındaki denetimin ilk verileri açıklandı.

Almanya’nın COVID-19 pandemisinde gerek sağlık sisteminde ve gerekse de ekonomik yardımlarda “erken ve güçlü” bir şekilde harekete geçtiği belirtildi. Açıklamada, “Almanya, COVID-19 salgının ilk dalgasını nispeten iyi bir şekilde yönetti. Salgın sosyal yaşama ve ekonomik faaliyetlere büyük bir zarar verdi. Erken ve güçlü bir halk sağlığı ve ekonomik politika müdahalesi etkili oldu. Ekonomideki daralmanın Avrupa’nın diğer büyük ekonomilerinin çok altında bir seviyeye çekilmesine yardımcı oldu” ifadeleri kullanıldı.

İkinci dalgaya dikkat

Alman ekonomisinin bu yıl yaklaşık 5,5 daralacağının belirtildiği raporda, önümüzdeki yıl için ise ekonomide toparlanma yaşanacağı öngörüsünde bulunuldu. Alman ekonomisinin bir yıl sonra COVID-19 krizi öncesi seviyeye geri geleceğinin değerlendirildiği açıklamada, “Ekonomik görünüme ilişkin riskler mevcut” denilerek ihtiyatlı bir dil kullanıldı.

Covid-19’da ikinci dalga tehlikesine dikkat çekilerek, ikinci dalganın kontrol altına alınamaması halinde Alman ekonomisini daha sert tedbirlerin beklediği ve Brexit ve küresel ticaret gerilimlerinin yeniden tırmanacağı uyarısında bulunuldu.

Açık ve ticarete (ihracata) dayalı ekonomiye baskıya dikkat

COVID-19 aşısında başarı sağlanması halinde ekonomik krizden çıkışın nispeten kolay olabileceğinin ifade edildiği açıklamada, Alman ekonomisine ilişkin, “Küresel ekonomiye yönelik diğer şoklar da Almanya’nın açık ve ticarete (ihracata) dayalı ekonomisine baskı uygulayabilir” denildi.

Şirketlere desteği arttırın

IMF’nin açıklamasında, Almanya’ya COVID-19 pandemisi sürecinde krizden çıkış için gevşek mali politikanın sürdürülmesi tavsiyesinde bulunuldu. Ayrıca, açıklamada ülkede iş gücü piyasasındaki sorunlara ilişkin Alman şirketlerine verilen desteğin arttırılması önerildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.