Hakimden Emsalsiz Karar: Kriptoparaların Haczi, Resmen Uygulamaya Başlandı

Kriptoparaların haczi konusu gündeme bomba gibi düştü. İstanbul 14.İcra Dairesi, BTCTurk borsasında işlem yapan bir davalının davayı kaybetmesi üzerine hesabına bloke koydu.

İcra Hukuk Mahkemesine Yapılan İtiraz Olumsuz Sonuçlandı

Olay, geçtiğimiz günlerde kriptopara borsasına gönderilen haciz ihbarnamesi sonucuna istinaden yapılmışi. Borçlu kişinin kriptopara hesabına borsa tarafından bloke işlemi uygulanmıştı. Bu işleme ilişkin İstanbul 14.İcra Hukuk Mahkemesine yapılan itiraz olumsuz sonuçlandı. Buna binayen borçlu kişinin BTCTurk hesabına bloke kondu.

Kaynak: Av.T.Kerem Bilen

Konuyla ilgili bilgileri twitterda Avukat T.Kerem Bilen açıkladı. İcra Hukuk Mahkemesi, Merkez Bankasının kripto varlığa ilişkin gayri maddi varlık nitelendirmesinin dışına çıkarak kriptoparaların emtia veya menkul kıymet kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine karar verdiğini duyurdu.

Av.T.Kerem Bilen daha sonra şunları ekledi; “Bu kararla ilk kez Türk yargısı kripto para ile ilgili bir nitelendirme yaparak, kripto paraların haczini kanuna ve hukuka uygun bulmuştur. Bu karar şimdilik emsal teşkil etmektedir.” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.