FAIS Yasası kripto varlıkları önceliyor

Güney Afrika Finansal Danışmanlık ve Aracılık Hizmetleri / FAIS Yasası, kripto varlıklar için hazırladığı taslakla geçiş sürecine katkı sundu.  

Güney Afrika’nın Finansal Danışmanlık ve Aracılık Hizmetleri (FAIS) Yasası kiripto paraları diğer finansal ürünler gibi değerlendirilmesi için taslak düzenleme yaptı.

FAIS Yasası

Finansal Sektörden yapılan açıklamada, “Bildirge, kripto varlıkları ile ilgili tavsiyelerde bulunan veya aracılık hizmetleri veren herhangi bir kişinin, FAIS Yasası kapsamında bir finansal hizmet sağlayıcısı olarak yetkilendirilmesi ve FAIS Yasası’nın gerekliliklerine uyması gerektiği sonucuna varacak” ifadelerine yer verildi.

Teklif hakkında yorum yapmak isteyen Davranış Otoritesi (FSCA), “Bu, kripto varlık borsalarını ve platformlarını, ayrıca komisyoncuları ve danışmanları içerecek” değerlendirmesinde bulundu.

‘Kripto varlıkları üzerindeki düzenleyici eylemlere öncelik verilsin’

Ülkelerin kripto para birimini nasıl ele aldığı, düzenleyicilerin kripto faaliyetlerinin denetlemesi ve şirketlerin hangi lisansları takip etmesi gerektiği konusunda önemli çıkarımların yapıldığı bir makale yayınlandı. Makalede, Ocak 2019’da, ülkenin merkez bankası, tüketicileri korumak için kripto varlıkları üzerindeki düzenleyici eylemlere öncelik verilmesi gerektiği vurgulandı.

Kripto varlıklar itibar kazanıyor

Öte yandan, deklarasyonun yatırım yapmak isteyen müşterilere kripto varlıklarının riskleri hakkındaki açıklamaları iyileştirebileceği ifade edildi. Açıklamada, “Döviz kontrol düzenlemeleri, Emeklilik Fonu Yasası ve Toplu Yatırım Planları Yasası kapsamındaki gereksinimler gibi… Diğer yasalar bağlamında kripto varlıklarının durumunu etkilemiyor, ne de düzenleme, [meşrulaştırma] veya düzenleyici, kripto varlıklarına itibar edin ” uyarısında bulunuldu.

Güney Afrika geçiş aşamasında

Hazırlanan taslak metinde, ülkenin ‘Kripto Varlıkları Düzenleme Çalışma Grubu’ndan Güney Afrika’daki gelecekteki kripto politikalarını etkileyecek gelişmeler arasında bir geçiş aşaması olduğu kaydedildi.

FSCA, ilgili taraflardan 28 Ocak 2021 tarihine kadar taslak beyanla ilgili değerlendirmeleri bekliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.