Facebook un Librasına bazı ülkeler karşı çıkıyor

Puan Verin

Geçtiğimiz günlerde Facebook‘un yan kuruluşu olan Calibra, yeni kripto paraları hakkında detayları kamuoyuna duyurmuştu. Blockchain meraklıları, kripto para yatırımcıları ve çoğu kişiyi memnun eden bu gelişme, maalesef ABD‘nin muhalefetinden sonra Hindistan’ı da memnun etmedi. Aslında dünya ülkelerinin bir çoğu bu haberi itici buldu. Konuya sıcak bakmadılar. Bazı mercilerden gelen açıklamalar bile oldu.

Fırsatlar
dfsdsfd
T&Cs Apply
heyyo
Lider Kripto Para Borsası Binance Yeni Üye Olan Kullanıcılara %5 Komisyon İndirimi Veriyor.350+ Kripto Parayı Güvenle Alın Satın

Tabi bazı yetkililerin ise ilgisini çekmedi değil. İngiltere eski merkez bankası başkanı, Facebook’un bu girişimini yerinde ve doğru bir gelişme olarak gördü. Yatırımcıların önemli bir kısmı ve sosyal medya kullanıcıların yine kayda değer kısmı. Bu durum Bitcoin’in çıkışına benzetildi hatta.

Amerika Birleşik Devletleri Senatosu bu yeni belirteçlerin gizliliği ve güvenliği konusunda da endişeli olduklarını açıkladılar. Yetkililer kafasında bir çok soru birikmiş durumda. Bunların hepsinin aydınlatılması için Facebook ile 18 temmuz da duruşma yapacaklarını duyurudular. Tüm sorulara yanıt almalarını bekliyorlar. Fakat bu durum akıllara daha önceki duruşmalarını getirdi.

Amerikan senatosunun en büyük kaygısı Facebook’un Whatsapp ve Instagram dahil diğer tüm servislerdeki kullanıcı sayısı toplamının baş döndürücü şekilde çok olması. 2,5 milyar kullanıcıyı blok zincirine çekmesi yetkilileri endişelendiriyor. Ki Libracoin’in birden fazla şirket tarafından kontrol edileceği taahhütü yapılmış olmasına rağmen yinede yetkililer endişelerinden vazgeçmiyorlar. Yüksek kullanıcı sayısı olan bir şirketin piyasada majör olacağını yani belirleyici ve yön verici olması kaygısı yetkililerce hissedilmiş gibi.