Facebook Libra ile merak uyandırıyor!

facebook libra coin haberleri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Binance Kayıt Ol

Sosyal dev, Facebook Libra ile gündeme oturdu. Sade ve kolay anlaşılır bir kriptopara projesi olarak çıkış yaptı.

2000 ‘li yılların başında ortaya çıkan ve kısa bir zaman içinde büyüyüp, bir dünya markasına dönüşen Facebook, gücüne güç katmaya devam ediyor. Bunun dahilinde şimdi de kendi özel kriptoparasını çıkarıyor.

Facebook Libra, Bitcoin’in tahtına aday olabilir !

Kriptoparalar son bir kaç yıldır epey ses getirmeye başladı. Çünkü artık para dünyasında dijital veriler belirleyici durumda. Tüm işlemler artık elektronik ortamlarda organize ediliyor. Özellikle de Bitcoin’in başarısı, insanların bu sanal paralarla tanışmasında önemli bir rol oynadı. Facebook hiç bir devlete bağlı olmayan, özel bir platform. Bu dijital ve bağımsız dünyanın toplamda 2 milyardan fazla da üyesi bulunuyor. Bu sayede Libra, Bitcoin’in tahtına aday görünüyor.

Libra, blok zincir şeklinde ifade edilen bir altyapıya sahip olacak. Bu açıdan diğerlerinden pek bir farkı yok. Ama sadece teknolojik uygulayıcı rolünü bizzat Facebook’un kendisi üstelenecek. Libra’yı global anlamda hem mali işlemlerde hem de alışverişlerde rahatlıkla kullanmak mümkün olacak. Ayrıca güvenlik soruları içinde, Facebook yönetimi normal bankacılık sistemlerinin kullandığı doğrulama ve güvenlik sistemlerinin kullanılacağını belirtti. Bu da özel bilgilerin, 3. kişilerle asla paylaşılmayacağını gösterir.

Libra Coin, sade ve kolay anlaşılır bir yapıda

Facebook yönetimi Libra’yı sade ve kolay anlaşılır bir yapıda kurguladı. Küresel para birimi olmayı amaçlayan Libra’yı milyarlarca insanın kullanabilmesi için, bu oldukça önemli. Sistemin karmaşık olmaması gerekiyor. Libra; avro veya dolar gibi güncel kur dalgalanmalarından da etkilenmek istemiyor.

Facebook 2020 yılında piyasaya süreceğini duyurduğu kripto para libranın yanında, “Calibra” adı verilen dijital bir cüzdanı da kullanıma sunacağını ifade etti. Kriptopara birimi ve dijital cüzdanın, Facebook Messenger, WhatsApp ya da Calibra’nın kendi cep telefonu yazılımı üzerinden kullanılabileceği de söylendi.

Libra’nın Bitcoin ile ilgisi nedir?

Peki Libra’nın Bitcoin ile ilgisi nedir? Aslında Libra ve Bitcoin birbirinden bağımsız iki ayrı kriptoparadır. İkisininde benzer amaçları bulunmaktadır. Bitcoin’de geliştiriciler bağımsız olarak çeşitli katkılar sunabiliyor. Libra’da ise aynı işlemi yapmak adına geliştiriciler Facebook’un ve ortaklarının onayını almak zorunda. Ayrıca Libra belli bir değere sabitlenmiş olarak piyasadaki yerini alacak.

Facebook Libra ile merak uyandırıyor!

Feragatname

Web sitemizde yer alan tüm bilgiler iyi niyetle ve sadece genel bilgilendirme amacıyla yayınlanmaktadır. Okuyucunun web sitemizde bulunan bilgiler üzerine yapacağı her türlü işlem kesinlikle kendi riski altındadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.