DeFi nedir? Avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Puan Verin

Kripto para borsası hakkında bilgi edinmek isteyen pek çok kişinin merak ettiği konulardan biri hiç şüphesiz ki “DeFi nedir?” sorusunun yanıtıdır. Merkezsiz Finans adı ile de bilinen DeFi, özellikle Etherium gibi umumi olan blok zincirler ile sunulan finans hizmetlerinin genelini kaplayan bir terim olarak ifade edilmektedir. DeFi sayesinde borç alıp verme, kredi çekme, faiz kazancı elde etme ve varlık alış-verişi gibi finans kuruluşları tarafından desteklenen çeşitli işlemlerden faydalanabilmek mümkündür. Öte yandan bu gibi işlemlerde herhangi bir üçüncü tarafa gerek olmaksızın son derece hızlı olmasıyla da bilinmektedir.

Fırsatlar
Lider Kripto Para Borsası Binance Yeni Üye Olan Kullanıcılara %5 Komisyon İndirimi Veriyor.350+ Kripto Parayı Güvenle Alın Satın
Sınırlı SüreliHuobi Yeni Üye Olan Kullanıcılara 700 USDT’ye Kadar Hoşgeldin Hediyesi Veriyor.Üye Ol-Görev Tamamla,Fırsatı Yakala
Sitemizden Huobi’ye Üye Olan Kullanıcılara Özel KampanyaÖMÜR BOYU İNDİRİM
Her Gün Airdrop Çekilişine Katılın 1000 Dolara Kadar Ödül Kazanın!

DeFi’nin Avantajları Nelerdir?

DeFi Nedir 2022

“DeFi nedir?” diye merak eden finansçıların merak konularından bir diğeri de ne gibi avantajlar sunduğudur. DeFi’nin finans sektörüne pek çok farklı katkısı ve avantajı bulunurken, hızlı olması, herkese açık olması, takma ad kullanımına olanak sunması, esnek ve şeffaf olması DeFi’nin avantajları arasında yer almaktadır.

DeFi sayesinde insanlar hesap açmaya gerek olmadan yalnızca cüzdan oluşturarak işlem gerçekleştirebilmektedir. Üstelik bu sayede isim, soyisim, e-posta adresi gibi kişisel bilgilere gerek olmadan, uzun transfer işlemlerinde beklemeden ve uçuk ücretler ödemeden işlem gerçekleştirebilmek de mümkündür.

DeFi’nin Dezavantajları Nelerdir?

Finans ve kripto para sektörünü yakından takip edenlerin “DeFi Nedir?” cevabından sonra bilmesi gereken en önemli konulardan bir diğeri de sahip olduğu dezavantajlarıdır. Her ne kadar sektörde büyük kolaylıklar sağlasa da DeFi’de vergilendirme için işlemlerin kayıt altına alınması gerekmektedir. Öte yandan kullanılan dapp’e ve kullanım şekline bağlı olarak yatırımlarda büyük ölçüde dalgalanmalar yaşanabilirken, ayrıca Etherium blok zincirinde yaşanan inişli-çıkışlı işlem oranlarının, faal olarak yapılan takaslarda pahalıya mal olabilmesi de söz konusudur.

DeFi’nin kullanımı için finansçıların merkezsiz uygulama olarak ifade edilen yazılımlara ihtiyacı bulunmaktadır. Bu uygulama sayesinde herhangi bir form doldurma ya da hesap açma gibi işlemlere gerek duyulmazken, DeFi ile borç verme ve alma, türev satın alma, geleceğe yönelik tasarruf ve alış-veriş gibi etkileşimler kurulabilmektedir.

En İyi Borsalar

500+ dan Fazla Kripto Koin Gelecek Vaad Eden Koin Listelemesi Günlük 1-1000usd Ödüller

Binance yeni üye olan kullanıcılarına %10 komisyon indirimi sunuyor. Geleceği Olabilecek Projeler

Kraken 2011 Yılından Beri En Güvenilir Borsa Sektör Öncüsü Hiç Hacklenmedi Kullanışlı ve Kolay Arayüz

Gate.io Yeni Üye Olan Kullanıcılarına %10 Komisyon İndirimi Sunuyor. Yeni tokenlara yatırım yapmak isteyen yatırımcıların değişmez adresi.

600+Kripto Para Yeni Projelerin İlk Listelemesi Yeni Coinlerde Yüksek Potansiyel