Kriptopara Yatırımcılarının Bilmesi Gereken 12 Terim

kriptopara terimler sozlugu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Binance Kayıt Ol

Kriptopara yatırımcılarının kesinlikle bilmesi gereken 12 piyasa terimini derledik. Kısaca FUD, FOMO, KYC, AML, HODL, BUIDL, DD, DYOR, SAFU, ROI, ATL ve ATH nedir? İşte sizler için kısa açıklamaları ile birlikte bilinmesi gereken 12 piyasa terimi.

Kriptopara Piyasasında Bilinmesi Gereken 12 Terim

FUD (Fear, Uncertainty and Doubt): Bir avantaj yani kazanç elde etmek için korku ve yanlış bilgi yaymak anlamına gelir. Yatırım piyasasında önemli bir kitlesi olan kişi, kurum veya gruplarca yapılabilen bir olaydır.

FOMO (Fear Of Missing Out): Dilimizdeki karşılığı “Kaybetme Korkusu” olan bu terim, piyasada sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. FOMO, yükselen bir kriptopara biriminde, sırf kazancın dışında kalmamak için yapılan yatırım girişiminde zarara uğrama olayıdır. Her hangi bir temel veya teknik analiz yada araştırma yapmadan sadece yükseldiği için yapılan bilinçsizce yatırım girişimidir.

KYC (Know Your Customer): Müşteri, yatırımcı veya üye kimlik bilgilerini doğrulama olayıdır. Kriptopara borsalarının üyeleri için kimlik doğrulamasına verilen kısa addır.

AML (Anti Money Laundering): Borsaların, kara para dolaşımının önünü almak için yapmış oldukları bir düzenlemedir. Tüm hesaplarda AML işlemi gerçekleştirilir. Suçluları barındırmamak için atılan önemli bir düzenleme biçimidir.

HODL: Aslında bu terim bir yanlışlıktan doğmuş. HODL için yazımızı ayrıca inceleyebilirsiniz. Kriptaparaları satın aldıktan sonra, yatırım amaçlı uzun bir süre saklamak için yapılan bir eylemdir.

BUIDL: HODL teriminin bir türevi olarak nitelendirebiliriz. Kriptopara endüstrisine inanan, güvenen ve teknolojisinin bir ihtiyaç olduğuna kanaat getirenler için söylenmiş bir terimdir. Acımasız ayı piyasasının etkilerine aldırış etmeden, ekosistemi inşaa eden ve bu oluşumun içinde bulunanlara ise BUIDLers denir.

DD (Due Diligence): Bir tür durum tespiti diyebiliriz. Gerçek bir kişinin veya bir işletmenin başka bir tarafla anlaşmaya varmadan önce yapması beklenen soruşturma ve bakımı ifade ediyor. Gerçek ticari kuruluşlar bir anlaşmaya vardıklarında, birbirleriyle ilgili durum tespiti yapmaları beklenir.

DYOR (Do Your Own Research): Temel analiz teriminin bir türevidir. Kendi araştırmanı yap anlamına gelen DYOR, yatırım yaparken başkalarının tavsiyesine göre değilde kendi araştırmalarına göre yapılan yatırım eylemidir.

SAFU (Secure Asset Fund for Users): Binance’in CEO’su Changpeng Zhao (CZ)’nin kriptopara piyasasına kazandırdığı bir terimdir. Planlanmamış platform (borsa) bakımında “Fonlar Güvende” uygulamasına denir.

ROI (Return on Investment): Bir yatırımın performansını ölçen bir göstergedir. Artış veya düşüş hakkında bilgi verir. Formülü; Yatırımın cari değerini alırsınız ve yatırımın orijinal maliyetini çıkarırsınız. Sonra bu sayıyı orijinal maliyete böldüğünüzde elde ettiğiniz değer 0 ile 100 arasında olur.

Örnek: Diyelim ki Bitcoin’i 5000 dolardan satın aldınız. Bitcoin’in şu anki piyasa fiyatı 6.000 dolar.

6000-5000/5000 = 0,2 bu durumda BTC için ROI=0,2

ATL (All Time Low): Bir kriptopara biriminde tüm zamanların en düşük fiyatını gösteren bir terimdir.

ATH (All Time High): Bir kriptopara biriminde tüm zamanların en yüksek fiyatını gösteren bir terimdir. Ayrıca ATH için makalemizi inceleyebilirsiniz.

Kriptopara Yatırımcılarının Bilmesi Gereken 12 Terim

Feragatname

Web sitemizde yer alan tüm bilgiler iyi niyetle ve sadece genel bilgilendirme amacıyla yayınlanmaktadır. Okuyucunun web sitemizde bulunan bilgiler üzerine yapacağı her türlü işlem kesinlikle kendi riski altındadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.