Kriptopara Yatırımcılarının Bilmesi Gereken 12 Terim

Puan Verin

Kriptopara yatırımcılarının kesinlikle bilmesi gereken 12 piyasa terimini derledik. Kısaca FUD, FOMO, KYC, AML, HODL, BUIDL, DD, DYOR, SAFU, ROI, ATL ve ATH nedir? İşte sizler için kısa açıklamaları ile birlikte bilinmesi gereken 12 piyasa terimi.

Fırsatlar
Lider Kripto Para Borsası Binance Yeni Üye Olan Kullanıcılara %5 Komisyon İndirimi Veriyor.350+ Kripto Parayı Güvenle Alın Satın
Sınırlı SüreliHuobi Yeni Üye Olan Kullanıcılara 700 USDT’ye Kadar Hoşgeldin Hediyesi Veriyor.Üye Ol-Görev Tamamla,Fırsatı Yakala
Sitemizden Huobi’ye Üye Olan Kullanıcılara Özel KampanyaÖMÜR BOYU İNDİRİM
Her Gün Airdrop Çekilişine Katılın 1000 Dolara Kadar Ödül Kazanın!

Kriptopara Piyasasında Bilinmesi Gereken 12 Terim

FUD (Fear, Uncertainty and Doubt): Bir avantaj yani kazanç elde etmek için korku ve yanlış bilgi yaymak anlamına gelir. Yatırım piyasasında önemli bir kitlesi olan kişi, kurum veya gruplarca yapılabilen bir olaydır.

FOMO (Fear Of Missing Out): Dilimizdeki karşılığı “Kaybetme Korkusu” olan bu terim, piyasada sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. FOMO, yükselen bir kriptopara biriminde, sırf kazancın dışında kalmamak için yapılan yatırım girişiminde zarara uğrama olayıdır. Her hangi bir temel veya teknik analiz yada araştırma yapmadan sadece yükseldiği için yapılan bilinçsizce yatırım girişimidir.

fomo nedir

KYC (Know Your Customer): Müşteri, yatırımcı veya üye kimlik bilgilerini doğrulama olayıdır. Kriptopara borsalarının üyeleri için kimlik doğrulamasına verilen kısa addır.

AML (Anti Money Laundering): Borsaların, kara para dolaşımının önünü almak için yapmış oldukları bir düzenlemedir. Tüm hesaplarda AML işlemi gerçekleştirilir. Suçluları barındırmamak için atılan önemli bir düzenleme biçimidir.

HODL: Aslında bu terim bir yanlışlıktan doğmuş. HODL için yazımızı ayrıca inceleyebilirsiniz. Kriptaparaları satın aldıktan sonra, yatırım amaçlı uzun bir süre saklamak için yapılan bir eylemdir.

BUIDL: HODL teriminin bir türevi olarak nitelendirebiliriz. Kriptopara endüstrisine inanan, güvenen ve teknolojisinin bir ihtiyaç olduğuna kanaat getirenler için söylenmiş bir terimdir. Acımasız ayı piyasasının etkilerine aldırış etmeden, ekosistemi inşaa eden ve bu oluşumun içinde bulunanlara ise BUIDLers denir.

DD (Due Diligence): Bir tür durum tespiti diyebiliriz. Gerçek bir kişinin veya bir işletmenin başka bir tarafla anlaşmaya varmadan önce yapması beklenen soruşturma ve bakımı ifade ediyor. Gerçek ticari kuruluşlar bir anlaşmaya vardıklarında, birbirleriyle ilgili durum tespiti yapmaları beklenir.

DYOR (Do Your Own Research): Temel analiz teriminin bir türevidir. Kendi araştırmanı yap anlamına gelen DYOR, yatırım yaparken başkalarının tavsiyesine göre değilde kendi araştırmalarına göre yapılan yatırım eylemidir.

SAFU (Secure Asset Fund for Users): Binance’in CEO’su Changpeng Zhao (CZ)’nin kriptopara piyasasına kazandırdığı bir terimdir. Planlanmamış platform (borsa) bakımında “Fonlar Güvende” uygulamasına denir.

ROI (Return on Investment): Bir yatırımın performansını ölçen bir göstergedir. Artış veya düşüş hakkında bilgi verir. Formülü; Yatırımın cari değerini alırsınız ve yatırımın orijinal maliyetini çıkarırsınız. Sonra bu sayıyı orijinal maliyete böldüğünüzde elde ettiğiniz değer 0 ile 100 arasında olur.

Örnek: Diyelim ki Bitcoin’i 5000 dolardan satın aldınız. Bitcoin’in şu anki piyasa fiyatı 6.000 dolar.

6000-5000/5000 = 0,2 bu durumda BTC için ROI=0,2

ATL (All Time Low): Bir kriptopara biriminde tüm zamanların en düşük fiyatını gösteren bir terimdir.

ATH (All Time High): Bir kriptopara biriminde tüm zamanların en yüksek fiyatını gösteren bir terimdir. Ayrıca ATH için makalemizi inceleyebilirsiniz.

En İyi Borsalar

500+ dan Fazla Kripto Koin Gelecek Vaad Eden Koin Listelemesi Günlük 1-1000usd Ödüller

Binance yeni üye olan kullanıcılarına %10 komisyon indirimi sunuyor. Geleceği Olabilecek Projeler

Kraken 2011 Yılından Beri En Güvenilir Borsa Sektör Öncüsü Hiç Hacklenmedi Kullanışlı ve Kolay Arayüz

Gate.io Yeni Üye Olan Kullanıcılarına %10 Komisyon İndirimi Sunuyor. Yeni tokenlara yatırım yapmak isteyen yatırımcıların değişmez adresi.

600+Kripto Para Yeni Projelerin İlk Listelemesi Yeni Coinlerde Yüksek Potansiyel