DApps Nedir?

DApps, kullanıcıların bakış açısından, bir blok zinciri üzerinde çalışan merkezi olmayan bir uygulama ile web veya işletim sistemi üzerinde çalışan geleneksel bir uygulama arasında çok az fark vardır.

Asıl fark, merkezi olmayan uygulamaların (DApp), merkezi olarak kontrol edilen bir sistem olmadan, yerine dağıtık halde bulunan ve değişmez blok zinciri ağlarında çalışmasıdır. Bu onları sansürlemeyi esasen imkansız hale getirir.

Yapabilecekleri açısından DApp’ler, oyunlardan ve pazar yerlerinden merkezi olmayan finans ( DeFi ) kredi platformlarına kadar her şeyi yönetir. 

İlk olarak, DApp’ler açık kaynak olmalıdır, yani kod herkesin görebileceği şekilde olmalıdır ve herhangi bir güncelleme ve değişiklik, bir geliştiriciden ziyade bir tür çoğunluk oyu anlamına gelen bir fikir birliği mekanizması (Konsensüs) aracılığıyla kararlaştırılır.

İkincisi, DApp’ler merkezileştirilmemelidir. Bu, DApp tarafından oluşturulan tüm veri ve kayıtların değişmez , genel bir blok zincirinde depolandığı anlamına gelir.

Üçüncüsü, DApp’ler teşvik edicidir. Doğrulayıcıları ödüllendirmek için tokenlar üretir ve kullanır.

DApps

DApps’lerde Akıllı Sözleşme

Bununla birlikte, neredeyse tüm DApp’lerin özünde akıllı sözleşmeler vardır.

Bunlar, alıcı ile satıcı arasındaki gerçekleşmeni istedikleri kuralların koda yazıldığı, kendi kendine sonuca ulaştıran anlaşmalardır. Akıllı sözleşmeler, önceden belirlenmiş koşullar karşılandığında otomatik olarak işlem gerçekleştirir ve işlemlere maliyet ve risk enjekte eden aracıları ortadan kaldırır.

Daha da önemlisi, akıllı sözleşmeler güvenilmezdir. Bu, blok zinciri yani kripto dünyasında anonim tarafların sözleşmeye güvenebilecekleri anlamına gelir. Çünkü bir işlemi gerçekleştirmek için kullanıcıların birbirlerine güvenmeleri gerekmez. Bunlar nispeten basit olabilir. Mesela bir kripto para birimini diğeriyle takas etmek veya bir NFT pazarında bir sanat eseri satın almak gibi. 

DApp’lerin getirdiği avantajlar arasında, akıllı sözleşmeler blok zincirindeki her düğümde mevcut olacağından sıfır kesinti süresi ve blok zincirinin değişmez işlem kaydı sayesinde veri bütünlüğü yer alıyor.

Akıllı sözleşmeler, tarafları tanımlamaya gerek kalmadan özel olarak da yazılabilir ve yürütülebilir.

Bununla birlikte, DApp’lerin bu güçlü yönleri ve akıllı sözleşmeleri de bir zayıflık yaratır: sözleşmeyi yazarken yapılan herhangi bir hata veya kötü niyetli taraflarca bulunan istismar geri döndürülemez.

Bu, akıllı sözleşmelerin amaçlanan şekilde yürütüleceklerini garanti etmek için analiz edilmesi gerektiği veya en azından analiz edilmesi gerektiği anlamına gelir.

Ethereum Katilleri

Ethereum, baskın DApp platformu olmaktan uzak olsa da, 2020’de, gelişen iki segmentten DApp’ler onu ezerek, genellikle işlemleri yavaş ve çok pahalı hale getirerek, önemli ölçüde sorunlar yarattı.

Bu segmentlerden Ethereum’u alt eden ilk segment , Compound , Aave ve Uniswap gibi protokollerden DApp’lerin başı çektiği DeFi oldu.

 Daha sonra, NBA Top Shots ve Beeple’ın neredeyse 70 milyon dolarlık kolajı gibi dijital sanattan gayrimenkul ve emtialara kadar her şey için kullanılan, değiştirilemez tokenlar yani NFT’ler geldi. 

Ethereum, bir iş kanıtı (PoW) konsensüs mekanizmasından, daha iyi bilinen Ethereum 2.0 olarak bilinen hisse kanıtına (PoS) geçerek sorunlarını çözmeye çalışırken, diğer birçok blok zincirinin DApp platformları olarak rekabet etmesine izin veren uzun ve yavaş bir süreçtir. Özellikle Cardano, EOS, Polkadot ve yakın zamanda Binance Smart Chain (BSC) gibi platformları bu konuda birbirleriyle yarışmaktadır.

Aslında, BSC, Q1 2021’teki benzersiz aktif cüzdan sayısında Ethereum’u geride bıraktı ve Dappradar’a göre Ethereum’un 75.000, BSC’nin 105.000 benzersiz aktif cüzdana sahip olduğu kaydedilmiştir.

Yine de, Ethereum açık ara bir liderdir ve 2021’in ilk üç ayında toplam kilitli değerini (TVL) 54 milyar dolara yükseltti. Ayrıca DApps söz konusu olduğunda, Ethereum sanal makinesinin, DApps yazmak için iyi kurulmuş bir dil olan Solidity ile başlayan bir dizi avantajı vardır.

Paylaşımlar yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Oluşacak kayıp ya da kazançlardan kriptoparalar.net veya yazar sorumlu değildir. Site içerisindeki yazılar kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.