Tether (USDT) Nedir?

Tether (USDT), Tether Limited şirketi tarafından Temmuz 2014’te kurulan bir stabil kriptopara birimidir. Tether’in sembolü “₮”dir. İlk tasarlandığında yani kurulduğu zaman adı RealCoin olarak anıldı. Ama daha sonra Kasım 2014’te adı Tether olarak değiştirilmiştir.

Nasılsa ki dünyanın ağır basan ve diğer kurlarla etkileşiminde referans olarak kullanılan para birimi dolarsa, Tether (USDT)’de kriptopara piyasasının belirleyici birimi olmaya çalışan bir dijital varlıktır. Bu kriptopara birimi, hacimsel değerini sirkülasyon sayısına eşit tutmaya çalışarak fiyatını 1 dolardan sabitlemeye çalışır.

Tether neden kullanılır? Gerçekten ihtiyaç duyulan bir varlık mıdır?

Borsalar, platformlar ve cüzdanlar arasında bire bir eşleşmeli sabit dijital para birimi olması onu önemli kılar. Depolanabilir, gönderilebilir ve satın alınabilir. Sürekli 1 dolara eşit olması onu istikrarlı kılar.

Para göndermelerde veya alımlarda fiziksel paranın sirküle olması hem daha maliyetli hemde daha zordur. Ama stabil kriptoparaların masrafları az olur. Gönderimi de hızlı olacağı için daha pratik bir kullanıma sahiptir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.