Sahte COVID-19 Aşılarını Bitcoin Karşılığında Satıyorlar

Sahte COVID-19 aşıları dark web de kol gezmeye başladı. Koronavirüs aşılarının reklamını yapan dolandırıcılar, insanları Bitcoin ödeme yöntemi ile para transferine zorluyorlar. Ödemeyi yapanlara ise aşılar gönderilmiyor.

Sahte COVID-19 Aşısı İçin Doz Başına 1.000 Dolar Talep !

Koronavirüs, geçen yıl küresel olarak yayılmaya başlamasından bu yana geniş çapta tartışılıyor. Aşı haberleri, prototip denemeleri derken ilk aşılar piyasada ve bazı ülkeler ilk dozu başarıyla yaptılar. Aşının dağıtım zorluğu ve gecikme yaşaması gibi etkenleri dolandırıcıları da harekete geçirdi. Dolandırıcılar Deep Web’de aşıları tanıtarak ve Bitcoin ile ödeme kabul ettiklerini söyleyerek bir çok kişiyi dolandırdıkları ortaya çıktı. Doz başına 1.000 dolara kadar talep ettikleri söyleniyor.

Arama motorlarının indeksleyemediği verilerin bulunduğu bilgileri içeren binlerce linkten oluşan bir sistem olan Deep Web, sadece bu konuda değil birçok alanda dolandırıcılığa müsait bir ortam olduğu biliniyor. Her türlü bilgi ve ürünün satıldığı bu alanda en çok kullanılan ödeme yöntemi kriptopara birimleri ile yapılan ödeme kanalıdır.

Dark Web Sahte Aşılar

Aşılar Gecikince, Alternatif Arayanlar Dolandırıcıların Eline Düştüler

Aşı birkaç şirket tarafından üretiliyor. Ve daha yeni onay almaya başladılar. Aralık 2020 itibariyle dağıtımı bazı ülkelere yapıldı ve ülkemize de yeni geldi. Üretim gecikmelere neden olunca, bazı insanlar alternatif aramaya başladılar. Sonuç olarakta Dark web’i kullanan dolandırıcıların hedefinde bu defa sağlık sektörü var.

CNBC’nin haberine göre, siber güvenlik şirketi Check Point’in bir raporunda bu konuya değindiği ortaya çıktı. Deep Net’te onaylanmış ve gerçek COVID-19 aşılarının da sattıklarını iddia etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.