Realised PNL nedir? Unrealised PNL ne demek?

5/5 - (1 vote)

Realised PNL ile Unrealised PNL terimlerine Bitmex, Binance ve bunlar gibi türev borsalarında rastlamanız mümkün. Peki nedir bu terimlerin tam anlamı ve ne işe yarar?

Fırsatlar
Lider Kripto Para Borsası Binance Yeni Üye Olan Kullanıcılara %5 Komisyon İndirimi Veriyor.350+ Kripto Parayı Güvenle Alın Satın
Sınırlı SüreliHuobi Yeni Üye Olan Kullanıcılara 700 USDT’ye Kadar Hoşgeldin Hediyesi Veriyor.Üye Ol-Görev Tamamla,Fırsatı Yakala
Sitemizden Huobi’ye Üye Olan Kullanıcılara Özel KampanyaÖMÜR BOYU İNDİRİM
Her Gün Airdrop Çekilişine Katılın 1000 Dolara Kadar Ödül Kazanın!

Öncelikle bu ifadeleri kısaca ifade etmek gerekirse, açık olan pozisyonlarınızdaki kar ve zarar durumunu gösteren ibareler olduğunu belirtmek isteriz. PNL’nin açılımı “Profit and Loss” dur. Yani kar ve zarar anlamına gelir. Realised “gerçekleşmiş”, Unrealised ise gerçekleşmemiş demektir.

Realised PNL kesinleşmiş kar ve zarar durumunu gösterirken, Unrealised PNL ise kesinleşmemiş kar ve zararları gösterir.

realised unrealised pnl
Bitmex Örnek

Realised PNL ile Unrealised PNL örnek hesaplama

Diyelimki ortalama giriş fiyatı 1.000 dolar olan bir XBT/USD paritesinde uzun vade sözleşmesi ile pozisyon açtınız. XBT/USD ‘nin fiyatı ise 1.250 dolara yükselmiştir. Unrealised PNL (Gerçekleştirilmemiş PNL), ortalama giriş fiyatı ile şaun ki fiyatı arasındaki farkı verir. Ve sonrada paritenin 1500 dolara ulaştığını varsayalım.

Şimdi bu parite için 500 dolar satış yapacağız. Tabi bu arada bizim kontrat 1500 dolar seviyesinde olduğunu biliyoruz. Bu durumda;

Realised Profit (Gerçekleşen Kar) = ($1/1,000 – $1/$1,500) * 500 = 0.17 XBT

başka bir örnek vermek gerekirse; eğer 1’e 10 kaldıraç ile 100 dolar yatırım yaptığınız bir kripto para, %5 artarsa, sizin ”unrealised pnl’niz” 50 dolar olacaktır. İşlemi yada kontratı kapattığınız zaman ise bu gerçekleşmemiş kar, gerçekleşecek ve siz işlemi +50 Dolar ”Realised PNL” ile kapatmış olurdunuz.

Tam tersi durumda yatırım yaptığınız kripto para %5 değer kaybederse, eğer siz hala pozisyonu yada kontratı kapatmadıysanız ”unrealised pml’niz” -50 dolar olacaktır. Pozisyonu yada kontratı kapattığızda ise zararınız gerçekleşecek ve ”Realied PNL” -50 dolar olacaktır.

Tüm hesabınızda yaptığınız tüm işlemler sonucu elde ettiğiniz anlık sonuç ise total unrealised pnl olarak karşınıza çıkacaktır.

Konuyla ilgili detaylı örnekleri inceleyebilirsiniz.

En İyi Borsalar

500+ dan Fazla Kripto Koin Gelecek Vaad Eden Koin Listelemesi Günlük 1-1000usd Ödüller

Binance yeni üye olan kullanıcılarına %10 komisyon indirimi sunuyor. Geleceği Olabilecek Projeler

Kraken 2011 Yılından Beri En Güvenilir Borsa Sektör Öncüsü Hiç Hacklenmedi Kullanışlı ve Kolay Arayüz

Gate.io Yeni Üye Olan Kullanıcılarına %10 Komisyon İndirimi Sunuyor. Yeni tokenlara yatırım yapmak isteyen yatırımcıların değişmez adresi.

600+Kripto Para Yeni Projelerin İlk Listelemesi Yeni Coinlerde Yüksek Potansiyel